Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

ZAŁOGA BŁĘKITNEJ MEWY

Załoga błękitnej mewy to ośmioodcinkowy serial produkcji jugosłowiańskiej, na podstawie powieści Tone Seliskar pod tym samym tytułem. Akcja serialu ma miejsce przed drugą wojną światową w małej wiosce rybackiej na Istrii. 13-letni Ivo odziedzicza po ojcu mały jacht - "Błękitną Mewę". Razem z przyjaciółmi postanawia przywrócić dawny blask temu jachtu oraz wypłynąć nim na szerokie wody. Zaczyna się wielka morska przygoda pełna przygód.

zaloga blekitnej mewy

Serial ten powstawał na początku lat 70-tych. W Polsce po raz pierwszy był wyświetlany w ramach emisji Kino Telewizji Dziewcząt i Chłopców (pewnie chodzi o wakacyjne kino) w czerwcu 1978 roku. Tego akurat nie pamiętam ale pamięta zapewne powtórkę, która była w kinie letnich teleferii w pierwszej połowie lat 80-tych (bodajże to była środa albo piątek).

Dużo nie pamiętam z tego serialu. Jedynie piosenkę tytułową śpiewaną na początku przez chłopców. Jeden z forumowiczów nawet pamięta niektóre słowa, cyt. : "Ahoj, śmiało wietrze dmij, [costamcośtamcośtam], w słoneczny rusza rejs Błękitnej Mewy [cośtam]".

zaloga blekitnej mewy ksiazka

Warto wspomnieć iż jest do zdobycia (na allegro albo w antykwariatach) w Polsce książka na podstawie której powstał serial. Tym co chcieliby sobie przypomnieć co nieco prezentuję poniżej skan okładki tej książki. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.