Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


SZAGMA ALBO ZAGINIONE ŚWIATY

szagma albo zaginione swiaty 01


W obawie przed kataklikzmem cywilizacja Arkadian schroniła się głęboko we wnętrzu ziemi. By młodzi nie chcieli wrócić na ziemię, przywódcy państwa Arkadii zniszczyli wszelkie historyczne zapisy. Ludzie tego podziemnego państwa żyli dzięki sztucznemu słońcu - Szagmie, które to z upływem lat (a może wieków) zaczyna powoli przygasać. W akcie rozpaczy dzieci Arkadii łamią prawo i wchodzą do zakazanego archiwum celem odnalezienia właściwego rozwiązania z tej sytuacji. Pełni nadziei, używając swoich mocy stworzyli posłanniczkę, którą wysłali na ziemię celem znalezienia pomocy. Nazwali ją Arkana.


O, dziecko Ziemi, posłuchaj

Ty znasz tajemnicę Szagmy
Przeniknij w głąb ziemi
pójdź za Spartakusem, Bobem i Rebeką

O, dzieci jasnego dnia
wy wiecie co się działo w dawnych czasach
więc pójdźcie z nami ku światom,
które zapadły się w otchłań
ku Arkadii, żeby nas ratować

Podążaj ku światom, które pochłonął czas
które pogrążyły się w czeluściach Ziemi.
Wyruszymy do legendarnych krain,
które pochłonął czas.


- posłuchaj czołówki z serialu


Arkana wysłana na misję spotyka dwójkę dzieci, Rebekę i Boba oraz tajemniczego gladiatora Spartakusa. Razem z nimi oraz dwójką sympatycznych stworzeń Bikiem i Bakiem na statku Szagszag przemierzają dziwne krainy oraz starają się dotrzeć do własciwego celu.

szagma albo zaginione swiaty 02

Arkana razem z dwoma stworzeniami o imionach Bic i Bac zostaje wysłana do górnego świata na statku zwanym Szagszag, gdzie spotyka Boba i Rebekę. Zostają oni zaatakowani przez piratów i ocaleni przez Spartakusa. Cała szóstka rozpoczyna podróż by uratować Arkadię i odkryć tajemnicę przeszłości Arkadian. Ich śladem podąża gang groźnych piratów pod wodza Maskagaza, którzy chcą porwać Arkanę i wykorzystać jej zdolności. Niestety ich nieporadna organizacja sprowadza na nich same kłopoty.

szagma albo zaginione swiaty 03 szagma albo zaginione swiaty 04

Serial "Szagma albo zaginione światy" swoją premierę miał w drugiej połowie lat 80-tych a dokładnie od 1987 roku kiedy był emitowany w sobotnim programie "Drops". Składał się on z 52 odcinków podzielonych na dwa sezony a każdy z nich skupiony na innej historii. Mimo iż jest to kreskówka to nie jest skierowana tak do końca do małych dzieci. Niektóre krainy, które przemierzają główni bohaterowie są czasami w stanie wojny, niektóre toczą bratobójcze walki a w niektórych - tak jak w przypadku Arkadian - upada cywilizacja.


- posłuchaj muzyki z serialu                        czołówka z serialu                          piosenka grupy Le Ministar

Warto też zwrócić uwagę na genialną muzykę, którą skomponował dla nas kompozytor Vladimir Cosma. Tak jak i nieprawdopodobna fabuła tak i muzyka też jest utrzymana w nieprawdopodbnym klimacie a piosenka śpiewana jest przez sześcioosobowa grupę nastolatków - Le Ministar. Zresztą tekst piosenki "Le mondes englouits" jak i scenariusz napisała Nina Wolmark, ta sama która przygotowała serię o przygodach "Ulyssesa".