Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Nazywam się Stephanie Harper. To jest Eden – królestwo mojego ojca. W dniu jego śmierci, 17 lat temu, byłam samotną i wystraszoną 23-latką. Gdybym wiedziała o czekającym mnie koszmarze, umarła bym razem z nim.

powrot do edenu

Co takiego ma ciekawego Australia, że w latach 80-tych zawróciła nam w głowie. Prócz kangurów i misiów koala oraz Kylie Minogue. Ano właśnie - Autstralia kojarzy nam się z pewnym, niezadługim tasiemcem, który podbił naszą polską widownię a mianowicie "Powrotem do Edenu"

powrot do edenu 01 powrot do edenu 02

Amerykanie mieli swoją "Dynastię" opowiadającą o konfliktach bardzo bogatej rodziny a australijczycy mieli być gorsi? Wymyśli Stephanie Harper, kobietę, która po swoim ojcu odziedziczyła ogromną fortunę. Niestety jej mąż pod wpływem intryg jej najbliższej koleżanki - Jilly postanawia położyć łapę na fortunie Stephanie. Pod pretekstem przejażdżki łodzią wrzuca ją do wody krokodylom na pożarcie. Świetnie pływająca Stephanie cudem unika pożarcia przez gada jednak odbija się to na jej twarzy, która zostaje oszpecona. Z opresji ją ratuje pewien wybitny chirurg a sama bohaterka powraca po jakimś czasie do swej rezydencji by dokonać zemsty na mężu i na koleżance.

Trzy odcinkowy półtoragodzinny mini serial (w Polsce był wyświetlany w 6-ciu 45-minutowych odcinkach) okazał się dużym sukcescem. Autorzy idać za ciosem postanowili kontunuować przygody Stephanie Harper i tak w roku po emisji ostatniego odcinka miniserialu na ekranach telewizorów pojawiła się kontynuacja licząca tym razem 22 odcinki. Nie zabrakło w niej wielu intrygujących wątków, rodzinnych tajemnic, pięknych kobiet i również przystojnych mężczyzn no i ... krokodyli :) Były również plany na kolejny - tym razem krótszy sezon ale ze względu na dość kosztowną produkcję, która pochłonęła 8 milionów dolarów australijskich oraz nieco mniejsze zainteresowanie ze strony widzów postanowiono zawiesić nagrania kontynuacji. Na domiar złego cały drugi sezon zakończono tzw. cliffhangerem czyli zawieszeniem akcji w najbardziej dramatycznym momencie. Autorzy, licząc na kontynuacje postanowili zaskoczyć publiczność zakończeniem. Udało im się to znakomicie bowiem ostatnim odcinkiem wywołali oburzenie na całym świecie. Dopiero za sprawą fanów serii z Bliskiego Wschodu, którzy najgłośniej domagali się zakończenia serii postanowiono nakręcić 4-minutowy epilog w którym zamknięto wszystkie niewyjaśnione sprawy. Pojawiła się tam czwórka pierwszoplanowych postaci. Pamiętam że była Stefanie, jej syn Dennis, nie wiem czy też jej mąż, cioteczka Jilly a także pojawił się tajemniczy mężczyzna z sygnetem, który pojawiał się przez kilka ostatnich odcinów drugiego sezonu (a raczej jego sygnet). Dokrętkę tą, marnej jakości wyemitował Teleexpres. Teraz wiadomo skąd były tam arabskie napisy ... :)

Ciekawostką jest fakt iż dokrętki tej nie zobaczyli australijczycy ... czyżby nie było zgody autorów scenariusza na takie zakończenie? Nie wiadomo ale wiadomo co mogą zdziałać pieniądze majętnych ludzi ... ciekaw tylko jestem kto pisał scenariusz do tego zakończenia :)

U nas - też nie było inaczej. Na serial ten z racji egzotycznych przygód mówiło się potocznie "baba z krokodylem". Po zakończeniu ostatniego odcinka telewizję zalała fala listów oburzonych widzów. Telewizja Polska, wychodząc na przeciw zdesperowanemu społeczeństwu zamówiła wersję zakończenia i to nie jedną ale aż trzy. Oczywiście mrużąc oko do widza bo w głównych rolach można było obejrzeć Barbarę Wrzesińską jako Stefanie Harper a także Janusza Rewińskiego (jako męża Stephanie), Bohdana Smolenia (nie wiem czy grał ich nieślubnego syna), Tadeusza Rossa jako Szejka Amala a także Zbigniewa Korpolewskiego (panowie Ross i Korpolewski byli dobrze znani z programu satyrycznego loża) jako tajemniczego mężczyzny z sygnetem. Te trzy zakończenia były emitowane we wtorkowym magazynie kulturalny Pegaz a widzowie wybierali te najciekawsze.

powrot do edenu 03 powrot do edenu 04

W ramach promocyjnego turnee, aktorka - Rebecca Gilling, grająca główną bohaterkę w serialu odwiedziła również Polskę, i to w międzynarodowe święto kobiet czyli 8 marca 1986 roku. Podczas pobytu w naszym kraju odwiedziła m.in. Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu a wraz ze swoim mężem - Tonym Pringlem wzięła również udział w spotkaniu w siedzibie Telewizji Polskiej przy Woronicza. Mimo, iż na każdym kroku artystce towarzyszyła grupa fanów liczących na jej autograf to i tak było to znacznie mniej osób niż w tedy kiedy przyjechali główni odtwórcy ról serialu "Niewolnica Isaura".

Obecnie Rebecca Gilling trzyma się z dala od mediów. Po rozwodzie z Tonym Pringlem samotnie wychowywała swoich synów. Sporadycznie pojawia się w mediach, którym opowiada o swoich dawnych ekranowych sukcesach.

powrot do edenu 05

Co ciekawe od kilku lat mówi się o remaku tego serialu jednak na szumnych zapowiedziach się skończyło. Z drugiej strony może to i lepiej ... Przyjemniej jest pamiętać serial jakim się oglądało kiedyś niż teraz wyobrażać sobie np Stephanie o ciemniejszym kolorze skóry.