Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

PORWANY ZA MŁODU

porwany za mlodu 01

Szkocja 1751 rok. Osierocony 17-latek David Balfour oraz awanturniczy szkot Alan Stewart. Ich drogi wkrótce się przetną ...

Ten 13 odcinkowy serial powstał na podstawie książki Roberta Louisa Stevensona a w zasadzie dwóch książek czyli "Porwany za młodu" oraz "Katriona" z tymże serial w większości bazował na tej pierwszej.

porwany za mlodu 02 porwany za mlodu 03

"Dzieje moich przygód rozpocznę od pewnego ranka, na początku miesiąca czerwca, Roku Pańskiego 1751, kiedy to po raz ostatni wyjąłem klucz z drzwi domu mego ojca. Gdy schodziłem w dół drogą, słońce zaczynało oświetlać wierzchołki wzgórz i zanim doszedłem do plebanii, kosy rozgwizdały się w ogrodowych bzach, a wisząca o świcie nad doliną mgła zaczęła się podnosić i znikać." (ze wstępu książki)

porwany za mlodu 04 porwany za mlodu 05

Osierocony 17-latek David Balfour wyrusza na poszukiwanie swego stryja, Ebenezera celem wypełnienia ostatniej woli swego ojca. Jego stryj okazuje się chciwym starcem a posiadałość zamieszkała przez niego lata świetności ma za sobą - teraz to jest tylko ruiną zamieszkałą przez szczury i wrony. Ebenezer nie pała zbytnio miłością do chłopaka i wystawia go na śmiertelną próbę. Kiedy zamach się nie udaje stryj podstępem zwabia chłopaka na pokład statku i sprzedaje handlarzowi niewolników, kapitanowi Hoseasonowi. Davida nie opuszcza jednak szczęście. Na pokładzie statku poznaje tajemniczego gościa, który "dosiadł" się do podróżującej załogi. Jest nim Alan Breck Stewart, zawadiacki szkot, który wystąpił przeciwko angielskiej koronie. Alan za sprawą góry pieniędzy przekonuje kapitana by zmienił kurs na Szkocję. Podczas rejsu David ratuje życie Alanowi a na statku powstaje bunt. Bunt, który zostaje niestety stłamszony przez sztorm podczas którego żaglowiec rozbija się na skałach. Ocalali David i Alan zostają wyrzuceni na wyspę.

porwany za mlodu 06 porwany za mlodu 07

- "Porwany za młodu" - motyw muzyczny

Serial ten był emitowany w niedzielnym kinie Teleranka na początku lat 80-tych (być może to był 1982 albo 1983 rok). Jako dzieciak z zapartym tchem oglądałem przygody Davida i jego awanturniczego przyjaciela. Po kilku dekadach przygotowując się do poprawek związanych z tym artykułem obejrzałem film ponownie (w oryginale - bez napisów) i ... no cóż - czułem jakieś rozczarowanie. Pierwsze odcinki były zdecydowanie wciągające kiedy to główni bohaterowie mieli swoje problemy a kiedy już wylądowali w Szkocji to zaczęli uciekać przed ścigającym ich wojskiem. Niemniej jednak zaczęło mnie nużyć oglądanie jak się miotają z jednej strony gór i dolin na drugą. Faktem jest, że widoczki Szkocji są ładne ale akcja jakby nieco siadła. Siadła i tak z niewielkimi przerwami ciągnęła się do końca serialu ... szkoda. Mogliby zrobić mniej odcinków i byłby z tego dobry serial. Lata się zmieniają i punkt widzenia też. Wszak w latach 80-tych nie było tak wiele pozycji do oglądania przez młodych widzów i pochłanialiśmy wszystko co serwowali w telewizji.

Nie zmieniło się jedno. Muzyka. Napisana przez Vladimira Cosmę miała w sobie coś. Taką nutkę nostalgii. Przepięknie wykonana, słucha się ją z najmilszą chęcią. Utwór ten był wykorzystany w piosence "Who'll come with me", którą z powodzeniem śpiewała grupa Kelly Family.