Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

TOOTSIE

tootsie

Ostatnio wśród tylu niezbyt zachęcających do obejrzenia komedii lubię powrócić do starych poczciwych klasyków. Np amerykańska komedia "Tootsie" z 1982 roku. Niby temat oklepany bo facet przebiera się w damskie ciuszki i stara się zaistnieć w showbiznesie ale jeśli tym facetem jest Dustin Hoffman to czego chcieć więcej? A jako ciekawostkę dodam iż to on zasugerował ten tytuł. Tootsie bowiem nazywał się pies jego matki.

tootsie 3tootsie 4

Aktor gra w tym filmie w zasadzie siebie samego bo bezrobotnego artystę, będącym tak naprawdę trudnym do współpracy. Na każdej próbie czy też castingu musi niestety wykłócać się z reżyserem o sens danej sceny. Nic dziwnego, że nikt nie chce go zatrudnić a jego agent filmowy w czasie rozmowy z nim dostaje białej gorączki. Postawiony pod ścianą aktor udowadnia iż potrafi zagrać każdą rolę po czym angażuje się do znanej soap opery jako kobieta - Dorothy Michaels. Swoim zachowaniem podczas prób zwraca uwagę ekipy filmowej i tym samym dostaje angaż do roli. Wkrótce z nikomu nie znanego aktora jako Dorothy staje się gwiazdą serialu. Jednak bycie kobietą staje się powoli dla aktora zbyt uciążliwe bowiem musi ukrywać swoje uczucia co do koleżanki z planu w której się zakochał a na dodatek jej ojciec i kolega z planu zaczynają podkochiwać się w Dorothy. Jego manager nie bardzo chce mu pomóc więc Michael szuka sposobności by ujawnić wszystkim swój sekret. Wkrótce nadchodzi ku temu okazja...

Dorothy na planie filmowym przy pustej trumnie:
- Ktoś umarł?
- Skrzypek
- Chorował?
- Nie, zażądał podwyżki....

Muzyka z filmu "Tootsie"

Dustin Hoffman udowodnił w filmie tym iż praca z nim nie należy do najłatwiejszych bowiem znany jest ze swej perfekcji często graniczącej z obsesją. Potwierdza to oczywiście reżyser, Sidney Pollack (który zagrał w tym filmie agenta głównego bohatera): "Każdego ranka wydzieraliśmy się na siebie dziesięć czy pietnaście minut, ustalając jak reazliwoać daną scenę lub ujęcie".

Podczas prób:
- Fantastycznie Michael! Mógłbyś przesunąć się na środek sceny i dopiero potem umrzeć?
- Dlaczego?
- Lewa strona widowni nie będzie cię widziała.
- Mam wyjść na środek sceny kiedy umieram?
- Wiem, że to niezręczne ale musimy to zrobić.
- Nie, kiedy gram Tołstoja. (wycofuje się z próby)

tootsie 7

Z kolei dla samego aktora największym wyzwaniem było pojawienie się na planie filmowym jako Dorothy: "Nigdy nie zmieniłem poglądów na temat kobiet. Pogłębiłem je tylko" - powiedział gwiazdor po premierze. Oglądając film mamy okazję podejrzeć jak aktor sprawnie przeistacza się w płeć piękną a także sposób z jaką brawurą odgrywa poszczególne sceny podczas kręcenia kolejny odcinków serialu. Zmienia też przy okazji niekiedy scenariusz, ale robi to z takim wdziękiem i determinacją iż wszystkie nieplanowane zmiany nie przynoszą mu żadnych negatywnych konsekwencji ze strony ekipy filmowej.

tootsie 1 tootsie 2

Dustin Hoffman był za swoją rolę nominowany do Oscara ale to Jessica Lange, która zagrała jego koleżankę z planu filmowego dostała wymarzoną statuetkę za rolę drugoplanową.

tootsie warholl

Poza Hoffmanem i Lange w filmie tym możemy zobaczyć takie gwiazdy jak: Bill Murray (znanego z Ghostbusters i Dnia Świstaka), Terri Garr, Charles Durning, George Haynes, Geena Davis, Dabney Coleman (który pierwotnie miał grać agenta filmowego Michaela), Sydney Pollack (reżyser owej komedii) a także w epizodziku pojawia się sam Andy Warhol.

- Życz mi powodzenia
- Pieprz się
- Dzięki

Ogólnie film ten ogląda się bardzo przyjemnie. Humor utrzymuje stałe tempo a Hoffman i jego wyzwania w roli kobiety (opieka nad małym dzieckiem, wizyta u ojca koleżanki z pracy) powodują salwy śmiechu. Mimo iż komedia ma swoje lata to według mnie nie zestarzała się. Jeśli do tej pory nie miałaś / miałeś do czynienia z tym tytułem to najwyższy czas nadrobić zaległości. Na pewno będziesz się dobrze bawić.