Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY OZ

czarnoksieznik z krainy oz 01

Potężny wielki wicher porwał dom w którym mieszkała Dorotka oraz jej wierny towarzysz - pies Toto. Dziewcznynka po dziwnej podróży znajduje się u progu tajemniczej krainy Oz. Aby z nie powrócić musi się zwrócić o pomoc do tajemniczego Czarnoksiężnika. Po drodze ku swemu celu spotyka Stracha na wróble, Blaszanego Drwala i Tchórzliwego Lwa. Ponieważ każdy z nich podążą w tym samym kierunku co Dorotka, przyłączają się do dziewczynki a wkrótce będą stanowić parę nierozerwalnych przyjaciół pomagających sobie na dobre i na złe.

Serial "Czarnoksiężnik z krainy Oz" powstał w koprodukcji kanadyjsko-japońskiej, został wyprodukowany irzez Itoman Japan Inc. i Cinar Animation i jest luźną adaptacją powieści L. Franka Bauma o tym samym tytule.
Całość liczy sobie 52 odcinki i jest podzielona na cztery, odrębne części z których każda z nich jest oczywiście oparta na oryginalnych książkach. Pierwsze 17 odcinków to oczywiście "Czarnoksiężnik z krainy Oz". Odcinki od 18 do 30 zostały wyprodukowane w oparciu o książkę "W królestwie Czarnoksiężnika Oza", odcinki od 31 do 41 to adaptacja książki "Księżniczka Ozma z Oz" a ostatnie 11 odcinków (od 42-go do 52-go) ujrzało światło dzienne w oparciu o książkę "Dorotka w Szmaragdowym Mieście".

czarnoksieznik z krainy oz 03 czarnoksieznik z krainy oz 04

Seria ta miała swoją premierę w japońskiej telewizji 6 października 1986 roku. Poza japonią była pokazywana w wielu różnych krajach i oczywiście dubbingowana w różnych językach m.in. angielskim, hiszpańskim, włoskim.
Na zlecenie ówczesnej Telewizji Polskiej została też zdubbingowana po polsku oraz pojawiła się też w paśmie niedzielnej wieczorynki w drugiej połowie lat 80-tych. Nie pamiętam tylko ile odcinków było wyemitowanych.
Za polską wersję językową odpowiadało wtedy Studio Opracowań Filmów w Warszawie a głosom postaciom użyczyli m.in. Hanna Kinder-Kiss (Dorotka), Wojciech Szymański (Strach), Wojciech Machnicki (Blaszany Drwal), Jan Tesarz (Lew), Ewa Kania (Tip)

czarnoksieznik z krainy oz 02

W niektórych krajach seria ta doczekała się wydań na DVD. Szkoda iż u nas nikt nie pomyślał o tym i nie wydał tego w polskiej wersji językowej.