Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


DZIEWCZYNA I CHŁOPAK

Dziewczyna i Chłopak

informacje oparte na materiałach z internetu oraz na artykule z pisma "Życie na gorąco"

Zbliżają się wakacje. Rodzeństwo; trzynastoletni Tomek i dwunastoletnia Tosia, szykuje się już do wspólnego wyjazdu. Wraz z rozdaniem świadectw okazuje się jednak, że Tomek ma poprawkę z historii. Gdy do tego dochodzi wybryk na basenie, ojciec postanawia wysłać go na kilka tygodni do swojego brata, słynącego z tzw. "twardej ręki", wuja Stefana. Do tego czasu Tomek ma siedzieć w domu nad książką. Chłopak ma jednak porachunki ze szkolnymi kolegami i każąc siostrze kryć go, wymyka się z domu. Pech chce, że znajomy wuja Stefana jest własnie w Warszawie i może zabrać Tomka wcześniej. Tosia postanawia nie wydać brata. Przebiera się za Tomka i zostawiwszy mu liścik z wyjaśnieniami, jedzie zamiast niego. Nie mając wyjścia, Tomek po powrocie również podejmuje grę ...

Dziewczyna i Chłopak
dorośli Anna Stępniewska-Janowska i Wojciech Sieniawski (fot. TVP)

Serial "Dziewczyna i chłopak" oparty był na kanwie prozy Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek". Jego premiera miała miejsce we wrześniu 1978 roku a później kilkakrotnie powtarzana, głównie w kinie letnich wakacyjnych Teleferii. To była przygoda życia, później nigdy nie stanęliśmy już przed kamerą - mówią dziś Anna i Wojciech Sieniawscy. W serialu "Dziewczyna i chłopak" rodzeństwo z Krakowa zagrało bliźnięta, które zamieniają się rolami. 

Wszystko zaczęło się od ojca, który w "Expresie Wieczornym" przeczytał o zdjęcia próbnych do filmu na podstawie powieści Hanny Ożogowskiej. Tato, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej, zrobił maluchom zdjęcia i wysłał pod wskazany w ogłoszeniu adres. Po niedługim czasie nadeszła pozytywna odpowiedź.
- Ucieszyliśmy się, spróbowaliśmy, a reżyser po pierwszej niespełna godzinnej rozmowie z nami już chyba zdecydował, że dostaniemy te role - wspomina z uśmiechem Anna Sieniawska.

Dziewczyna i Chłopak 

Serial "Dziewczyna i chłopak" to sześć 43-minutowych odcinków a jego olbrzymia popularność spowodowała, że w dwa cztery lata później (1982 rok) z jego fragmentów zmontowano film fabularny, który był emitowany w kinach. Po latach jeszcze raz nastąpiło spotkanie z aktorami w wąskim gronie bowiem reżyser zrobił jeszcze specjalną dokrętkę po latach, w której to serialowa Tosia i Tomek wspominają tamte wakacje.

Dziewczyna i Chłopak 

Na uznanie też zasługuje muzyka Waldemara Kazaneckiego przez którą przebija się nasze dzieciństwo. Gdzieś w tych nutach jest jakaś cząstka naszego dzieciństwa. Zasłuchajmy się proszę Was w muzykę z serialu jak i w muzykę, która towarzyszyła czołówce.

- posłuchaj czołówki z serialu

- posłuchaj muzyki z serialu

"Nasz udział w filmie odbieraliśmy jako zabawę." - wspomina serialowa Tosia czyli Anna Stępniewska-Janowska - "Nie traktowaliśmy planu filmowego jak miejsca, w którym zarabiamy pieniądze. Trafiliśmy na wyjątkowo wspaniałą ekipę. Pomiędzy scenami było dużo czasu wolnego, mogliśmy wtedy szaleć, ie tylko dusza zapragnie. Co jakiś czas w trakcie harców wołano nas: 'Dziecie, chodźcie coś zagrać!'. Stawaliśmy przed kamerą i jakoś to szło. Dużo dialogów wymyślaliśmy na miejscu, dzięki czemu nie musieliśmy uczyć się niczego na pamięć. Znacznie większym problemem był dla nas fakt, że popołudnia spędzaliśmy na korepetycjach. Do hotelu,w którym mieszkaliśmy przychodziła pani i uczyiśmy się polskiego i matematyki. Ale trwało to przez krótką chwilę, na początku zdjęć do 'Dziewczyny...'. Zdjęcia rozpoczęły się w maju, tak że do czerwca uczyliśmy się 'po godzinach'. Niemniej jednak była to poważna zmiana dla małych dzieci".

Dziewczyna i Chłopak 

Młodzi aktorzy nie żałują, że nie zostali gwiazdami filmowymi. Ten jeden jedyny raz w zupełności im wystarczył. - "Rodzice przekonali nas, i bardzo słusznie, że kolejne filmy nie dadzą nam tyle radości, jak ten pierwszy. Uniknęliśmy więc zapewne gorzkiego rozczarowania. Bo dla nas, dzieciaków, to było wówczas niesamowite przeżycie zobaczyć, jak powstaje film" - mówi serialowa Tosia. - "Cieszyło nas wszystko, mieliśmy frajdę z dotykania dekoracji i nawet kilkugodzinny dzień pracy na planie wcale nam nie przeszkadzał. Nauka też nie stanowiłą żadnego problemu, po zdjęciach mieliśmy lekcje z polonistką i matematykiem, a byliśmy dobrymi uczniami" - dodaje serialowy Tomek. 

Dziewczyna i Chłopak Dziewczyna i Chłopak

W serialu tym na drugim planie pojawiło się wielu znanych aktorów. Wspomnieć można takie nazwiska jak Stanisław Mikulski, Barbara Sołtysik, Bogusz Bilewski, Marian Glinka i wielu, wielu innych.

Dziewczyna i Chłopak

Warto też wspomnieć że w serialu tym pojawił się ulubieniec dzieci, młodzieży i być może dorosłych - Pan Michał Sumiński, znany wszystkim z telewizyjnego "Zwierzyńca" w którym to opowiadał o życiu zwierząt oraz ptaków w sposób bardzo zabawny i dowcipny.

Dziewczyna i Chłopak Dziewczyna i Chłopak

Wróćmy jeszcze do filmowego rodzeństwa ...
Za zarobione pieniądze obrotne, kochające się rodzeństwo zafundowało rodzicom fiata 126p. Dniówka wynosiła bowiem aż sześćset złotych - w tamtych latach to były ogromne pieniądze.
Po skończonym serialu nie poszli w ślady aktorskie tylko poszli w ślady mamy i dzisiaj prowadzą znaną kancelarię adwokacką w której to wisi plakat filmowy "Dziewczyny i Chłopaka" autorstwa Edwarda Lutczyna.
Wojciech Sieniawski jest dziś ojcem czwórki dzieci. Jego młodsza siostra również dorobiła się gromadki wesołych urwisów : ma ich pięcioro!
"Rzadko oglądam ten serial, nie żyję wspomnieniami, choć czasami ktoś jeszcze rozpozna mnie na ulicy. To była miła przygoda, wspominam ją z nostalgią. Tylko moje maluchy jakoś nie przepadają za "Dziewczyną i chłopakiem". "Niby nasza mama, a wygląda tak jakoś dziwnie i niepodobnie", dziwią się zawsze, gdy widzą mnie na szklanym ekranie."

Dziewczyna i Chłopak

Warto jeszcze wspomnieć taką ciekawostkę. A mianowicie scenę kiedy kolega Tomka widzi go w oknie (a w rzeczywistości jego siostrę o czym nie wiedział) szydełkującego. Robi zdziwioną minę i opiera się o trzepak. Ta scena (nie wiem czy ktoś to pamięta) specjalnie powyżej wkleiłem to zdjęcie została wykorzystana w czołówce czwartkowego programu Telewizji Dziewcząt i Chłopców - pamiętacie ??