Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

PRZYGODY ELEKTRONIKA

przygody elektronika 1

Czy za jednego rubla można było się przejechać taksówką do szkoły? Okazuje się, że tak zwłaszcza kiedy się jest rozpoznawalnym aktorem dziecięcym a w rzeczywistości aktorami dzięcięcymi i w dodatku bliźniakami i ma się swoje pięć minut w pewnym radzieckim filmie, ale po kolei.

przygody elektronika 2

Lipiec 1983 rok. Wakacje. Kino niedzielnych Teleferii. To wtedy po raz pierwszy polska widownia ma okazję obejrzeć pierwszy z trzech odcinków serialu fantastycznonaukowego produkcji radzieckiej "Przygody Elektronika".
Serial ten, oparty został na motywach książek Jewgienija Wieltistowa "Elektronik, malczik iz czemodana". Opowiada o przygodach pewnego biorobota, stworzonego przez profesora Gromowa, który został stworzony w domowych wręcz warunkach. Aby ochronić swe dzieło przed mafią profesor zaczyna poszukiwania sobowtóra swego wynalazku, który prócz tego że jest robotem to jest bardzo podobny do człowieka, a właściwie to za wzór twarzy i sylwetki robota posłużyło uczonemu zdjęcie chłopca z pewnego czasopisma. Profesor nie spodziewa się iż maszyna rozczarowana wyjaśnieniami swego stwórcy o "życiu" postanawia uciec. Koniec końców spotyka swego sobowtóra, który wykorzystując podobieństwo robota do siebie prosi go by ten pochodził za niego przez kilka dni na lekcje i poprawił mu trochę wyniki w nauce. Nie wie jednak, że Elektronikiem interesuje się pewna grupa przestępcza chcąca wykorzystać robota do własnych celów. Wkrótce dochodzi do porwania jednego z chłopców.

Zdjęcia do tego filmu kręcono w Odessie a ponieważ materiał był wystarczająco długi jak na film (200 minut) postanowiono go podzielić na trzy części.  Noszą one nazwy : Ucieczka, Tajemnica szóstej "B" oraz Chłopiec i pies. Całość kręcono przez osiem miesięcy czego zwieńczeniem była premiera serialu 23 marca 1980 roku w sali kinowej sanatorium w Odessie na Ukrainie. Telewidzowie mogli się zapoznać z tym serialem dopiero półtora miesiąca później kiedy to 2 maja tego samego roku został on wyemitowany na ekranach radzieckich telewizorów.

przygody elektronika 3 przygody elektronika 4

Samo poszukiwanie aktorów do głównych ról nie było łatwe. Pierwotnie w serialu tym główną rolę miał zagrać jeden aktor, jednak twórcy w końcu zmienili zdanie. Na właściwych bohaterów trafili w pewnej szkole do której ogłoszono jeden z castingów. Dużego wtedy wyboru nie było bowiem wtedy w szkole, ze względu na silny 40-stopniowy mróz, pojawili się tylko bracia Torsujewowie, których przyprowadziła mama. Podczas prób zagrali coś, zaśpiewali i mimo iż do filmu potrzebni byli nieco młodsi chłopcy to dwunastoletni Torsujewowie zostali zaakkceptowani.
Pewne problemy były podczas grania bowiem nie było chemi między braćmi którzy grali Elektronika i jego sobowtóra.  Na polecenie reżysera zamieniono ich role i od tej pory wszystko szło jak z płatka.

przygody elektronika 5 przygody elektronika 6

Aktorzy tak wspominali swój pobyt na planie: "Graliśmi przez osiem miesięcy. Zdjęcia kręcono w Odessie i my otrzymywaliśmy za swą pracę prawdziwe pieniądze (ich miesięczna gaża wynosiła 120 rubli i była porównywana do zarobków inżyniera). Na początku byliśmy zaskoczeni tak dużą gotówką ale potem zaczęliśmy regularnie ją wydawać: na lody, lemoniadę, wycieczkę do parku a nawet pojechaliśmy taksówką do szkoły. Wtedy taki przejazd kosztował jednego rubla. "

Sława przyszła zaraz po premierze serialu. Kiedy 3 maja zakończyła się emisja trzeciego odcinka i odtwórcy głównych ról wyszli na ulicę od razu zostali otoczeni przez pierwszych fanów. Potem nie było lepiej bowiem otrzymywali około 40-tu listów dziennie a rodzice regularnie zmieniali numer telefonu. Nawet nauka w szkole nie należała do łatwych bowiem wszędzie pojawiali się fani. Później bracia nie kontynuowali swojej przygody z aktorstwem i każdy z nich po ukończeniu studiów zaczął pracę na własny rozrachunek.

W filmie oprócz akcji i humoru jest także miejsce na piosenki. Tych piosenek było aż 11. Zresztą jednym z warunków zatrudnienia do filmu była znajomość śpiewania (prócz znajomości jazdy na motorze). Cały serial zaś ogląda się całkiem przyjemnie - tyle że w obecnych czasach komputerów i komputerowych efektów specjalnych niektóre sceny wykorzystane w "Przygodach Elektronika" mogą nas śmieszyć albo i nużyć.

przygody elektronika 7 przygody elektronika 8

W 2004 roku, reżyser "Przygód Elektronika" snuł plany o stworzeniu kolejnego, tym razem trzydziestoodcinkowego serialu "Elektronik - 25 lat później" jednak do dnia dzisiejszego nie doszło do ich realizacji. Szkoda.