Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

YUKI -  ŚNIEGOWA WRÓŻKA
tekst przygotował Dr Who

yuki sniegowa wrozka 01 yuki sniegowa wrozka 02

Yuki – śniegowa wróżka to tytuł japońskiego filmu animowanego z roku 1981 w reżyserii Tadashiego Imai. Polscy telewidzowie mieli okazję obejrzeć go 08 lutego 1987 w ramach Kina Teleferii.

Yuki (imię to jest homonimem japońskiego słowa oznaczającego śnieg) to nadprzyrodzona istota mieszkająca w Niebiosach, gdzie jej rodzina zajmuje się zsyłaniem na Ziemię śniegu. Postać tytułowej bohaterki wykreował w latach 60. XX wieku japoński pisarz Ryusuke Saito. Czerpiąc z tradycyjnych legend o Yuki-hime, czarnowłosej Księżniczce Śniegu w białym kimonie, stworzył opowieść o dobrej czarodziejce przychodzącej na pomoc wieśniakom żyjącym na północy Japonii w erze Muromachi (1336 - 1573). Burzliwy to okres dziejów i dość nieprzychylny dla prostych ludzi. Władzę przejęli siogunowie z rodu Ashikaga, a kraj pogrążył się w wojnach domowych toczonych pomiędzy feudalnymi panami. Z wojennego chaosu i bezprawia korzystały szajki rabusiów, najeżdżając i nękając ludność.

yuki sniegowa wrozka 03 yuki sniegowa wrozka 04

Widząc zatem, że na Ziemi źle się dzieje, dziadkowie trzynastoletniej Yuki postanawiają poddać ją próbie, zsyłając dziewczynę do świata śmiertelników na ratunek mieszkańcom wioski dręczonej przez bandytów. Jeżeli jednak nie uda jej się wykonać powierzonej misji w przeciągu jednego roku, czeka ją przemiana w bezcielesny wiatr.

Po przybyciu na Ziemię dziewczyna zaprzyjaźnia się z grupką osieroconych dzieci, które tworzą zgraję żebraków pod opieką groźnie wyglądającego, lecz w głębi duszy dobrodusznego herszta. Zdobywa ich podziw oraz uznanie poskramiając dotychczas nieokiełznanego białego konia o imieniu Zamieć (jap. Fubuki).

yuki sniegowa wrozka 05 yuki sniegowa wrozka 06

Dosiadając grzbietu wierzchowca, Yuki zagrzewa wieśniaków do uwierzenia we własne siły i wspólnego stawienia oporu bandytom, a także sprzeciwienia się uciskowi chciwego właściciela ziemskiego Goemona i jego najemnym samurajom. Przegania również ze wsi armie skonfliktowanych lordów, których wojska siłą wcielają chłopów w swoje szeregi. Ale zburzenie starego porządku wywołuje gniew zamieszkującego pobliski wulkan bożka. Zsyła on na wioskę klęskę trzęsień ziemi. Duch ów zarazem jest personifikacją wewnętrznego lęku mieszkańców wioski, którzy przyzwyczajeni do dotychczasowego życia pod rozkazami, po wyzwoleniu się spod jarzma opresji boją się sami decydować o swoim losie. Yuki postanawia więc w ostatniej próbie rozprawić się z ognistym duchem, nawet jeżeli oznaczałoby to dla niej ostateczne poświęcenie.

yuki sniegowa wrozka 07 yuki sniegowa wrozka 08

Tu ciekawostka – fantastyczna animacja jest dość nietypową pozycją w dorobku Imai, reżysera znanego z realistycznych dramatów. Twórca ów zafascynowany był niegdyś marksizmem, może sięgnął więc po dzieło Saito doszukując się w nim analogii do socjalistycznej rewolucji? Równie dobrze jednak można interpretować ten film w duchu buddyjskim. Yuki kierowana współczuciem i miłością zstępuje na Ziemię niczym bodhisattva, by pomóc ludziom przezwyciężyć zło i wprowadzić ich na ścieżkę wiodącą ku ich własnemu wyzwoleniu i oświeceniu.

Niezależnie od tego, który punkt widzenia obierzemy, przesłanie filmu wydaje się jasne: Jednocząc siły można stawić czoła potężniejszemu – wydawałoby się – wrogowi.

Pozostaje na koniec wyrazić żal, że film ten nie został w Polsce wydany na DVD.