Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

NIEBIESKIE LATO

niebieskie lato

Niby zwykła opowieść o grupce młodzieży spędzających wakacje w miasteczku na Słonecznym Wybrzeżu ale nikt nie przypuszczał że emisja serialu produkcji hiszpańskiej pod oryginalną nazwą "Verano Azul" przyciągnie aż taką uwagę telewidzów. Ponoć na 38 milionów ludzi mieszkających wtedy w Hiszpanii - 20 milionów oglądało ten serial. "Niebieskie lato" miało tak mocny wpływ na oglądających iż po emisji odcinku, w którym u miera stary marynarz Chanquete - przyjaciel głównych bohaterów, na balkonach domów pojawiły się czarne flagi a o śmierci pisały czołowe gazety. Mało tego. W miasteczku, gdzie odbywała się akcja (Nejra) kilka jego ulic nosi miona bohaterów serialu.

niebieskie lato 01

U nas, w Polsce premiera tego serialu odbyła się w 1984 roku w ramach kina "Sobótki". Przygody, dojrzewanie, rozstania oraz spora dawka egzotycznych widoków czyli palmy, palmy i jeszcze raz palmy oraz niebiańska plaża ... każdy z nas marzył w tamtych czasach by przeżyć takie wakacje, aczkolwiek właściciele czarno-białych telewizorów nie mieli aż takich znakomitych widoków jak ci z kolorowymi ekranami :) Oprócz Hiszpanii i Polski serial ten był emitowany przez telewizje takich krajów jak Portugalia, Angola, Chorwacja i Bułgaria.

niebieskie lato 02

Warto też wspomnieć o ciekawym motywie muzycznym pojawiającym się na początku każdego odcinka. Za niego odpowiedzialny jest kompozytor Carmelo A. Bernaola. Chodzą słuchy iż jego inspiracją był "gwizdana" końcówka francuskich "Żandarmów". Chyba każdy kto oglądał ten serial kojarzy sobie tą czołówkę.

Dla tych co chcą odświeżyć sobie serial zachęcam do przejrzenia youtube'a. Ponoć można go tam obejrzeć ale w wersji oryginalnej. Jedna z osób odwiedzających nostalgiczną stronę  - Helmutt w swoim emailu podzielił się wspomnieniami o bohaterach i niektórych wydarzeniach, które zapamiętał.

niebieskie lato 03

Jeśli chodzi o niektórych bohaterów:

Bea (Beatrice) - była najstarsza z całej paczki ale nie była jej przywódcą. Przywódcą była siostra Tito, ale nie jestem tego pewien (a może siostra Pirahnii ?). Co kilka odcinków umawaiała się z jakimiś miejscowymi chłopaczkami :)

Pancho - był miejscowym i mniej więcej w wieku Beatrice (zresztą jak wyszło w ostatnim odcinku - kochał się w niej)

Javi - wysoki blondyn, typ "zbuntowany"

Pirahna - grubas, który lubił zawsze coś wcinać. Najbardziej zaprzyjaźniony z Tito.

Chanquette - marynarz zaprzyjaźniony z dzieciakami. Dawał im dobre rady itp. (taki "wujek dobra rada"). W jednym z odcinków Chanquette umiera i władze miasta chcą rozwalić jego łajbę spychaczami natomiast nasi bohaterowie z Julią na czele urządzają coś w rodzaju strajku okupacyjnego na w/w łodzi.

niebieskie lato 04

Jeśli chodzi o zapamiętane sceny to:

* Bea umówiła się z jakimś przystojniaczkiem - dowiedziała się o tym reszta grupy i postanowili urządzić im w miejscu randki tzw. "oborę" :), w czym pomogły im radiotelefony kupione Pirahnii przez ojca (kapitalna scena jak Pancho udawał małpę)

* Przyjaciele stwierdzili, że świat dorosłych jest do d*** więc postanowili się buntować - czyli stowali chwyty takie jak nie odżywianie się, mówienie wspak albo odpowiadanie na każed pytanie - "Być może..." itp.

* Do miasteczka przyjechał Bruno - sławny piosenkarz aby kręcić teledysk. Wymyka się ekipie i błądzi po plaży. Tam spotyka Chanquetta - zwierza mu się, że sława go przerasta i ma tego dość. Następnego dnia marynarz przedstawia dzieciakom Bruna jako swojego kumpla. Oczywiście Bea i jej kumpelka rozpoznają kto to jest.

* Umiera Chanquette i grupa dzieciaków z Julią "walczy" o pozostawienie jego łajby w której mieszkał w spokoju.

* Ostatni odcinek - wszyscy odjeżdżają do domów. Pancho (miejscowy) zostaje. Pirahna daje Titowi kijankę, która nazywa się też "Pirahna". Wychodzi na jaw, że Pancho się zakochał w Bei (utkwiła mi w pamięci ostatnia scena jak Bea, jej brat i rodzice odjeżdżają samochodem a Pancho biegnie za nimi i krzyczy "Beatrice ! Beatrice!".