Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

MAKOWA PANIENKA

makowa panienka

Wpierw była książka ... oczywiście Vaclava Ctvrtka, tego samego, który wymyślił "Bajki z mchu i paproci". Książka ta, dziwnym trafem doczekało się telewizyjne adaptacji i tak 21 grudnia 1972 roku nasi południowi sąsiedzi - wtedy to była Czechosłowacja - ujrzeli na swoich telewizorach pierwszy odcinek "Makowej panienki".

Oprawa muzyczna była nieco senna a zważywszy, że pierwsze kadry jakie widzowie mogli zobaczyć to pole makowe ... no cóż ... wtedy maki niestanowiły zagrożenia ...

makowa panienka 1 makowa panienka 2

Bajka była skierowana głównie do dziewczynek, chociaż klimat był wyczuwalny taki sam jak w przygodach Żwirka i Muchomorka. Głównymi bohaterami tej animowanej serii była owa Makowa Panienka, taki odpowiednik księżniczki w czerwonej spódnicy, która przechadzając się po makowym polu przeżywała różne przygody i spotykała ciekawe stworzenia. Towarzyszył jej motyl Emanuel, który przeważnie chodził zmartwiony i nieszczęśliwy.

Na naszych polskich ekranach telewizorów Makowa Panienka zagościła już w 1976 roku od 23 czerwca (czyli taki prezent od władz dla dzieci na wakacje) w środowe wieczorynki. Później była wielokrotnie wznawiana.