Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Miś Kudłatek

Miś Kudłatek - serial animowany, który powstał w latach 1971-1973 w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsko-Białej. Serial ten składa się z trzynastu dziewięciominutowych odcinków i jest skierowany do najmłodszej widowni aczkolwiek i my, stare konie, z sentymentu też go czasem obejrzymy :)
Scenariusze do wszystkich odcinków napisał Władysław Nehrebecki, który niektóre z nich również wyreżyserował.
Bohaterami tej animowanej serii są miś Kudłatek, jego właścicielka Agnieszka oraz pies Łaciatek.

Miś Kudłatek Miś Kudłatek

Bajka ta mimo swej prostolijności posiadała również charakter wychowawczy bowiem ukazywała nam, kiedy oglądaliśmy ją jako dzieci, jak i obecnym maluchom przeróżne niebezpieczeństwa, na które byliśmy narażeni chociaż nigdy z tego nie zdawaliśmy sobie sprawy np. wybieganie na ulicę, zabawa na strychu z zapalona lampą naftową.
Oprócz ostrzegania nas przez różnymi niebezpieczeństwami bajka ta uczy nas również utrzymywania dobrych relacji z otoczeniem a także pobudzała naszą wyobraźnię. Kudłatek pod wpływem opowiadań jego właścicielki - Agnieszki, uruchamiał swoją wyobraźnię i z niewielkiej ilości piasku wyobraźnią stworzył piracką twierdzę. Wyobraźnia pomagała nam, w tamtych czasach, również dobrze się bawić i to bez pomocy komputera oraz drogich elektronicznych gadżetów.
Na przykładzie przyjaźni Kudłatka z Łaciatkiem oraz innymi zwierzętami a także ludźmi bajka ta również promuje przyjacielskie relacje. Trzeba przyznać, że choć Kudłatek był nad wyraz sympatyczny oraz wywoływał uśmiech na naszej twarzy to pozostawiony przez chwilę bez opieki potrafił wpakować się w porządne kłopoty. Tak więc pies Łaciatek miał łapy pełne roboty opiekując sie Kudłatkiem.

Miś Kudłatek

Kudłatek oprócz popadania w tarapaty i psocenia miał też dar do łatwego nawiązywania przyjaźni z różnymi zwierzętami, z którymi potrafił się znakomicie bawić a jak była taka potrzeba to i pomóc.
Sam miś jest postacią zabawną i przyjacielsko nastawioną do świata a sceny z jego udziałem sa dobrą okazją do odniesień do rzeczywistości i realnych przeżyć dziecka.

Miś Kudłatek Miś Kudłatek

Miś Kudłatek czasami potrafił się nam mylić z Misiem Kuleczką (bajką produkcji czechosłowackiej) ale to zrozumiałe, że po tylu latach pamięć może być zawodna.
Jeśli chodzi o głosy aktorów to nie jestem w stanie tego ogarnąć a w internecie nie było nigdzie napisane. Wiem natomiast że w głosie psa Łaciatka rozpoznałem głos kucharza z serii przygód o Baltazarze Gąbce.

Mimo, iż od premiery Kudłatka minęło ponad 40 lat bajka ta, którą obecnie można dostać na płytach DVD nie nudzi najmłodszych i ma wiele uniwersalnych wartości i edukacyjnych walorów.

Miś Kudłatek