Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

KIWACZEK

kiwaczek 01

"My stroili, stroili i na kaniec postroili... Da zdrawstwujem my, ura!"
(Budowaliśmy, budowaliśmy i w końcu zbudowaliśmy ... Brawa dla nas. Hurra!!)
Z krótkiego przemówienia Kiwaczka podczas otwarcia wybudowanego "Domu przyjaciół"

Kiwaczek - po rosyjsku Czeburaszka. Prawda, że jest to trudne do przetłumaczenia? Tak samo zagadkowa jest ta istota - ni to człowieczek ni to niedźwiadek. Została odkryta w pudełku z pomarańczami przez sprzedawcę sprzedającego owocę i warzywa. To właśnie ów sprzedawca nazwał zwierzątko Kiwaczkiem, ponieważ ono ciągle się przewracało. To małe i naiwne stworzenie z początku nie mogło się odnaleźć w wielkim świecie na szczęście jego przyjaźń z zacnym i sympatycznym krokodylem Gieną pomogła mu przetrwać trudne chwile.

przygody kiwaczka 1 przygody kiwaczka 2

Zanim Kiwaczek pojawił się na ekranach szklanych telewizorów, miał swój debiut w książce. Wymyślony przez Eduarda Nikołajewicza Uspienskijego od razu zdobył przychylność dzieci. Potem przyszła kolej na film jednak i do niego zastrzeżenie miała komisja oceniająca filmy radzieckie, która doszła do wniosku iż główny bohater jest antysowiecki ... Przejawiało się to w scenie kiedy Kiwaczek i Giena zbierali złom dla pionierów i zebrali tego złomu najwięcej w związku z czym pionierzy tak na dobrą sprawę byli nie potrzebni :)

kiwaczek 04 kiwaczek 03

Swoim sympatycznym wyglądem Kiwaczek szybko zjednuje sobie przyjaciół. Oprócz Gieni jest jeszcze dziewczynka Gala, pomagająca także innym, piesek Tobik i nawet dość kontrowersyjna postać jak na przyjaciela czyli starucha Szapoklak. Do końca jednak pozostała wierna swoim ideałom i bez przerwy wraz ze swoim stworzeniem szczurem, którego trzymała w torebce, kombinowała jak tu utrudnić trochę życia głównym bohaterom filmu, jednak i tak na koniec odcinka następowała zgoda i pojednanie.

piosenka "Dien rażdienija"

piosenka "Gołuboj wagon"

Sama seria o przygodach Kiwaczka nie powstałaby gdyby nie właśnie Eduard Uspienski, Roman Kaczanow - czołowy, radziecki, twórca filmów kukiełkowych  oraz twórca postaci Czeburaszki - Leonid Szwarcman.
Filmy z kiwaczkiem powstały na przełomie lat 1969-1983. Pierwszy z nich "Kiwaczek" w którym główny bohater zaprzyjaźnia się z Krokodylem Gieną. Tutaj pojawia się po raz pierwszy Szapoklak. Kolejny to "Krokodyl Giena" w którym możemy usłyszeć słynna piosenke "Dien rażdienia" (dzień urodzin). W odcinku tym zafascynowani pionierstwem bohaterowie postanawiają przyłączyć się do pionierów. W kolejnym odcinku Szapoklak kradnie Kiwaczkowi i Gieni bilety na pociąg w związku z czym bohaterowie zmuszeni są do odbycia trasy na piechotę. Z pomocą Szapoklaka pokonują kłusowników udających turystów. I znowu możemy usłyszeć piękną piosenkę w wykonaniu Gieny a mianowicie "Gołuboj wagon" (niebieski wagon).
W ostatnim z odcinków Kiwaczek udaje się do szkoły i tutaj jest pewna niejasność bowiem we wcześniejsztych odcinkach bohater ten doskonale znał bukwy tj. litery i bez problemu umiał czytać.

 

Warto też zaznaczyć iż Kiwaczek został wybrany maskotką reprezentacji rosyjskiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Natomiast od 2003 roku, w drugi lub trzeci weekend sierpnia, w Moskwie, organizowane są akcje charytatywne, których celem jest niesienie pomocy sierotom. Akcje ta nazywają się "Urodziny Kiwaczka" a Eduard Uspienski ogłosił że urodziny te będą obchodzone 20 sierpnia. Tych co chcą poznać historię Kiwaczka odsyłam do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, które posiada ekspozycje związane z postaciami Kiwaczka.

kiwaczek 06 kiwaczek 05

Niewątpliwie najwięcej przyjaciół ma jednak Czeburaszka wśród miliona małych widzów kinowych i telewidzów. Zresztą i starsi z przyjemnością oglądają filmy "Krokodyl Giena" i "Czeburaszka".