Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

 

 

CZARNY KSIĄŻE

"Czarny książe" (ang. Black Beauty) to opowieść Anny Sewell, którą napisała na krótką przed swą śmiercią. Powieść ta pierwotnie była adresowana głównie do właścicieli koni gdyż w ten sposób autorka chciała zwrócić uwagę ich nieludzkie traktowanie. Przewrotnie z biegiem lat książka ta stała się ulubioną lekturą dziecięcą. Książka ta nosi podtytuł "Autobiografia opowiedziana przez pewnego konia" - autorka bowiem twierdziła, że nie napisała tej książki tylko przetłumaczyła ją z języka końskiego na angielski.

Akcja książki, osadzona na przełomie wieków w scenerii Anglii, opowiada o przyjaźni i lojalności. Tytułowy Czarny Książe to piękny koń, który ocalony przez młodą dziewczynę przed okrutnym właścicielem staje się jej zaufanym przyjacielem.

Prawie sto lat później od premiery publikacji książki, we wrześniu 1972 roku, został wyemitowany pierwszy odcinek serialu opartego na książce Anny Sewel. Mimo iż serial ten był skierowany do dzieci, jego emisja przypadała na niedzielną popołudniową telewizyjną rodzinną ramówkę, gromadząc przy tym szerszą widownię. Ten ponadczasowy serial ten był bardzo popularny i wielokrotnie nagradzany.

 

Czołówkę muzyczna "Galopując do domu" (Galloping Home) została ona napisana przez Denisa Kinga i wykonana przez Londyński Zespół Smyczkowy, wydana jako singiel osiągnęła 31 pozycję na brytyjskiej liście przebojów w 1974 roku. Później została wykorzystana do czołówki serialu.