Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

CZARNY KSIĄŻE

czarny ksiaze 01

"Czarny książe" (ang. Black Beauty), w Polsce był emitowany pod nazwą "Przygody Czarnego Królewicza" to serial na podstawie powieście Anny Sewell, napisanej na krótko przed jej śmiercią. Powieść była skierowana początkowo do miłośników koni bowiem autorka chciała w ten sposób zwrócić na ich nieludzkie traktowanie. Z biegie lat książka stała się ulubioną lekturą dziecięcą. Autorka, twierdziła, że nie napisała sama tej książki tylko przetłumaczyła ją z końskiego na angielski, stąd książka nosi podtytuł "Autobiografia opowiedziana przez pewnego konia".

Akcja serialu osadzona jest na przełomie wieków w scenerii Anglii i opowiada o przyaźni i lojalności. Tytułowy Czarny Książe czy jak kto woli Czarny Królewicz to piękny koń, ocalony przez młodą dziewczynę przed okrutnym właścicielem. Koń ten staje się zaufanym przyjacielem dziewczyny.

czarny ksiaze 02

Pierwszy odcinek tego serialu został wyemitowany prawie sto lat później od premiery publikacji książki - we wrześniu 1972 roku. Mimo iż był skierowany do dzieci to jego emisja przypadała na niedzielną, popołudniową rodzinną ramówką gromadząc przy okazji szerszą widownią. Serial ten był ponadczasowy, bardzo popularny i wielokrotnie nagradzany.

Do Polski dotarł on w drugiej połowie lat 70-tych, kiedy to w czwartkowe popołudnie w kinie programu dla dzieci i młodzieży "Ekran z Bratkiem" pod tytułem "Przygody Czarnego księcia" zbierał on swoją widownię wśród polskich dzieci i młodzieży.

czarny ksiaze 03

Sukces serialu spowodował iż na początku lat 90-tych (1990-1991) doczekał się on kontynuacji a akcja została umieszczona na początku XX wieku, w dwadzieścia lat po oryginalnej serii.

- posłuchaj motywu muzycznego z serialu "Czarny Książe" (Galloping Home)

Warto też wspomnieć o czołówce muzycznej. "Galopując w stronę domu" (Galloping Home) została napisana przez Denisa Kinga i wykonana przez Londyński Zespół Smyczkowy. Wydana jako singiel osiągnęła w 1974 roku 31 pozycję na brytyjskiej liście przebojów.