Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

DWA MISIE (Pojďte, pane, budeme si hrát)

 

"Dwa Misie" a właściwie poprawny tytuł to brzmiał "Proszę Pana, chodźmy się pobawić!" (Pojďte, pane, budeme si hrát). Piszę "Dwa misie" bo szybciej się wszystkim skojarzy o co chodzi :)

Dwa misie 

Nasz południowy sąsiad lubił nas zaskakiwać oryginalnymi, zabawnymi bajkami. Przeżywaliśmy przygody Krecika, z tym jego "Ahjoj", kibicowaliśmy Rumcajsowi w walce z księciem, śmialiśmy się z sąsiadów przy ich rozterkach. Nie inaczej było z bajką "Prosz Pana, chodźmy się pobawić". 

Bajka ta została stworzona przez Břetislav Pojara i Miroslava Štěpánka w połowie lat 60-tych (pierwszy odcinek pojawił się w 1965 roku). Główną jej osią były dwa niedźwiadki: Większy spryciarz i Mniejszy słodziak. Ich fantazja nie ma granic, toteż wyruszają do świata pełnego przygód, pomysłów a przede wszystkim gier. Poprzez zabawy niedźwiadków jest pokazana przyjaźń. I nie ma tu znaczenia, że niektóre pomysły oraz plany prowadzą do kłótni. Przyjaźń to przyjaźń i jeden niedźwiadek bez drugiego żyć nie może. Są sobie bardzo potrzebni i zdają sobie z tego sprawę.

Dwa misie 

Jak już wspomniałem niedźwiadków było dwóch. Większy to chytry i przebiegły jednakże ma też i dużą wyobraźnię i bez przerwy wymyśla coraz to nowe pomysły. Mniejszy zaś jest naiwny, milutki i bez przerwy zgadza się na wszystkie pomysły podsuwane przez jego kompana, który przez to czasami wykorzystuje swego przyjaciela. Jednak Duży mimo swojej złośliwości wie kiedy posunie się za daleko, po czym przyznaje się do błędu oraz stara się zrobić wszystko by udobruchać swego młodszego kompana.

Poprzez zabawy w swoim wyimaginowanym świecie oraz poprzez problemy serial ten uczy nas co nas może spotkać na co dzień i jak wybrnąć z nadciągających problemów.
Misie te nie miały imion ale zamiast nich używali do siebie zwrotu "Proszę Pana" (stąd zapewne tytuł tej bajki).

Dwa misie 

Mimo iż bajka ta powstała w 1965 roku to u nas pojawiła się w końcówce lat 70-tych lub na początkuch 80-tych. Była ona przerywnikiem w programie 5-10-15 i być może była też emitowana w którejś tygodniowej dobranocce (chociaż to jest mało realne bo bajka ta trwała dłużej niż zwykła dobranocka). Obecnie 11 odcinków tej bajki można obejrzeć na dwóch płytach DVD.