Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

FRAGLESY (FRAGGLE ROCK)

fraglesy

Fragles to słowo obraźliwe, używane wśród młodzieży typu: "spadaj fraglesie, za głupi jesteś". W sumie nie wiadomo dlaczego młodzież wybrała sobie to słowo by dokuczać innym ... czym takim się wsławiły Fraglesy, że doczekały się takiego niechlubnego zastosowania ... może dlatego że były małymi stworzeniami ?

fraglesy 1 fraglesy 2

Właściwe fraglesy o których chcę wspomnieć to "Fraggle Rock" czyli kolejna odsłona mapetopodobnych stworzeń, mieszkających gdzieś pod ziemią, w systemie jaskiń, posilających się rzodkiewkami oraz fragmentami budowli stawianych przez inną rasę - Duzersów, którzy w porównaniu do beztroskich Fraglesów uwielbiają pracować. Wyjścia z jaskini Fraglesów prowadzą w różne miejsca. Jedno z nich prowadzi do siedziby Gorgów, nieprzepadającymi za jaskiniowymi stworkami z racji wyjadanych przez nich rzodkiewek w ogrodzie. Na obrzeżach siedziby Gorgów swoje miejsce ma także wszechwiedząca wiedźma Ple Ple, uchodząca wśród Fraglesów za wzór mądrości a w rzeczywistości wyglądająca jak kupa śmieci. Inne zaś wyjście prowadzi do zupełnie innego świata - świata ludzi. To tam właśnie zapuszcza się słynny podróżnik Matt i stamtąd przychodzą jego kartki z podróży w których to opisuje on swoje spostrzeżenia i zwyczaje poznanych istot. By taką kartkę otrzymać, jego siostrzeniec Gobo musi się trochę namęczyć bowiem trzeba ją wyciągnąć z kosza na śmieci nie dając się złapać czworonożnemu stworzeniu o imieniu Sprockett, który jest oczywiście psem.

sprocket adamczyk

A propo's Sprocketta. Głosu mu użyczył w polskiej wersji językowej Piotr Adamczyk, który tak wspomina ten dubbing: "To było bardzo ciekawe doświadczenie, a dla mnie niezła zabawa, ponieważ przed mikrofonem jedynie ziałem, warczałem, szczekałem oraz wydawałem z siebie wszystkie dźwięki, które wydaje pies. Doszło do tego, że byłem tak przygotowany i wyczulony na ruchy mojej postaci, iż nawet nie musiałem jej oglądać – po prostu brałem słuchawkę i reagowałem w odpowiednim momencie. W tychże Fragglesach grałem również Gorga – tego, który krzyczał „Mamo ! Złapałem Fragglesa”. To był wielki, sepleniący ale o gołębim sercu, potwór."

gobo mokey wembley

boober red wuj matt

Bohaterowie serii od góry po lewej: Gobo, Mokey, Wembley
niżej od lewej : Boober, Red, Wujek Matt

Może te stworki były nieco leniwe i lubiły beztroskę ale każdy z nich miał jakieś unikalne cechyWarto . Gobo był jakby niepisanym liderem wśród głównej piątki fraglesów, lubił kontrolować każdą sytuację, grał na gitarze oraz zapuszczał się w głąb swej krainy pełnej tuneli i jaskiń w poszukiwaniu nowych przygód. Mokey zaś reprezentowała typ fraglesa wysoko uduchowionego i artystycznego. Lubiła malować oraz pisać wiersze, w grupie przyjaciół była typem optymisty starając się być we wszystkim najlepsza. Wembley zaś to najlepszy przyjaciel Gobo, pojawia się zawsze czymś poddenerwowany a pozostałym bohaterom trudno odwieźć go od jego różnych teorii. Boober to mądrala ale mądrala często popadający w depresję spowodowaną praniem. Boober jest bardzo ostrożny, przejawia hipochondryczne skłonności i wyraża głęboko zakorzenione przesądy. Kiedy ma wolne od prania wtedy lubi czytać książki bądź dzielić się swoim talentem jako szef kuchni. Jest jeszcze Red, która jest całkowitym przeciwieństwem swej przyjaciółki Mokey. Ma żywiołowy i atletyczny charakter. Cyniczna w stosunku do planów i pomysłów swoich przyjaciół i często droczy się z Gobo na temat Wujka Matta.

fraglesy 5

W serialu tym ważne są też piosenki bo oprócz piosenki tytułowej są też i inne, mniej lub bardziej dynamiczne odzwierciedlające sytuacje w jakiej znajdują się bohaterowie jak i ich odczucia.

Serial Fraglesy (znani wcześniej jako Fraglesi) był realizowany w Toronto i swój debiut miał w 1983 roku. W Polsce zaś pierwszy odcinek został wyemitowano w dzień dziecka - 1 czerwca 1985 roku w polskiej wersji językowej. Pozostałe odcinki pojawiły się trochę później jak skończono do nich robić polski dubbing.

fraglesy 3 fraglesy 4

Sukces Fraglesów skłonił twórców do spróbowania przeniesienia ich do serialu animowanego jednak pomysł ten okazał się niewypałem i po emisji 13 odcinków został zdjęty z anteny.