Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

GANG OLSENA

gang olsena 01

Mówimy kinematografia duńska - myślimy "Gang Olsena". Pierwszy odcinek zatytułowany "Gang Olsena" wyprodukowany przez duńczyków zadebiutował w 1968r. Odniósł tak duży sukces, że rozpoczęto kontynuację by wyprodukować 14 części tej serii z czego każda część stanowi oddzielną całość..

gang olsena 02

Co przyczyniło się do popularności owej serii? Być może trio głównych bohaterów w tym ich mózg - Egon. Schemat w każdym filmie jest ten sam. Na początku główny bohater wskutek niebywałego pecha zostaje złapany i ląduje na na jakiś czas w więzieniu. Podczas wychodzenia towarzyszą nam już napisy początkowe w tle słynnej już muzyczki (a właściwie to słynnego tematu przewodniego skomponowanego przez Bent Fabricius-Bjerre, a wykonanego przez duński zespół jazzowy Papa Bue's Viking Jazzband). Nie obywa się bez komitetu powitalnego czekającego na pechowego złodzieja. To jego najlepsi kumple a z czasem dojdą też ich dzieci (a w zasadzie jedno). Egon jak zwykle wychodzi z więzienia z nowym planem, którego zaczyna wcielać od razu w życie. Jego plan jest bardzo drobiazgowy i doskonały ale jak się ma tyle czasu podczas siedzenia w pudle ... Co ciekawe, zamiast używać do skoku specjalistycznych narzędzi, zazwyczaj są to przedmioty codziennego użytku. W ten sposób nikt nie nabierze podejrzeń. Każdy skok wg planu Olsena kończy się w stu procentach sukcesem ale nieprzewidziane trudności, które następują po akcji powodują przepadek łupu a w finale Olsen znowu trafia do zakładu penitencjarnego.

Motyw przewodni serii "Gang Olsena"

W skład gangu wchodziły następujące osobowości:
Egon Olsen był mózgiem gangu, dystyngowany niewysokiej postury, z nierozłącznym melonikiem i cygarem. Jego specjalnością, oprócz opracowywania genialnych planów jest otwieranie sejfów produkcji Franza Jägera z Berlina.
Benny Frandsen, kierowca gangu oraz niezły kobieciarz. Posiadacz dziwnego, krzywego wihajstra służącego do otwierania drzwi, wygrywania na jednorękim bandycie oraz do wyciągania drobnych z automatu z papierosami. To własnie on używa zdania "Egon, klawo jak cholera!".
Jego całkowitym przeciwieństwem jest Kjeld Jensen - nieustannie wystraszony, żyjący pod pantoflem żony (Yvonne, słynącej z psucia genialnych planów Egona oraz niepohamowanego pociągu do dóbr materialnych). Jego rekwizytem jest torba lekarska z którą się nigdy nie rozstaje a w której znajduje się asortyment potrzebny do skoku a także stetoskop, talk i rękawiczki dla Egona, służące do otwierania sejfów.
Ponadto do gangu od czasu do czasu dołącza "Dynamite Harry" - specjalista od materiałów wybuchowych będący także zaawansowanym alkoholikiem i tak naprawdę bratem Bennego a także Bjorg Jensem, który jest synem Kjelda i który potrafi czasami zaskakiwać swoimi pomysłami.

gang olsena 03 gang olsena 04

Podczas filmu gang przeważnie przemieszcza się starym zdezelowanym Chevroletem z przełomu lat 50. i 60., który jest własnością Benna. Niestety często niezatankowany do pełna powoduje nieprzewidziane postoje przez co bohaterowie popadają w dodatkowe kłopoty.

Skoro po jednej stronie mamy przestępców to po drugiej stronie są też niezłomni stróże prawa w osobie policjanta Mortensena (nawiasem mówiąc jego pech przypominał mi innego gamoniowatego policjanta - inspektora Cluesou z serii o Różowej Panterze), zastąpionego w późniejszych odcinkach przez inspektora Jensena - konformistę pragnącego spokojnej emerytury oraz cierpiącego z powodu niemożności ujęcia prawdziwych, wielkich przestępców.

gang olsena 05 gang olsena 06

Cała ta seria o przygodach "Gangu Olsena" jest protoplastą współczesnych seriali z gatunku procedurali w których odcinki mają zbliżoną budowę i powtarzalne motywy, epizody, zwroty akcji.

W latach 1968-1998 roku powstało czternaście odcinków o przygodach trójki włamywaczy. Były to:

01 Gang Olsena (1968)
02 Gang Olsena w potrzasku (1969)
03 Gang Olsena jedzie do Jutlandii (1971)
04 Wielki skok gangu Olsena (1972)
05 Gang Olsena w amoku (1973)
06 Ostatni skok gangu Olsena (1974)
07 Gang Olsena na torach (1975)
08 Gang Olsena wpada w szał (1976)
09 Gang Olsena znowu w akcji (1977)

10 Gang Olsena idzie na wojnę (1978)
11 Gang Olsena nigdy się nie poddaje (1979)
12 Gang Olsena daje dyla (1981)
13 Gang Olsena: paryski plan (1981)
14 Gang Olsena: ostatnia misja (1998)

gang olsena 07

Pierwsze trzynaście filmów reżyserował Erik Balling, scenariusze pisali Henning Bahs i Erik Balling. Po siedemnastu latach przerwy nakręcono ostatni, czternasty film, reżyserowany przez Toma Hedegaarda i Mortena Arnfreda, w trakcie realizacji którego zmarł aktor grający rolę Kjelda. Z tego powodu musiano użyć dublerów (nie widać wyraźnie Kjelda w plenerowych scenach, które to później zostały nagrane z dublerem ucharakteryzowanym na zmarłego) oraz zmienić zakończenie filmu. Niestety kolejnych odcinków już nie będzie. W 2004 roku odszedł Ove Sprogoe (czyli Egon) a w 2018 roku zmarł Morten Grunwald (czyli Benny).

W 2001 roku próbowano nakręcić prequel opowiadający o młodzieńczych latach gangu Olsena, jednak ze względu na zmianę w obsadzie (brak trójki głównych wykonawców) nie został on uznany za oficjalną część serii.
Także w 2010 roku powstała wersja animowana tej kultowej seri pt. "Gang Olsena poleruje podłogi"

gang olsena 08

Duński kultowy serial doczekał się wersji animowanej. 15 października 2010 powstał w Danii film rysunkowy o dalszych przygodach Gangu Olsena, pt. Gang Olsena poleruje podłogi