Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

PECHOWIEC

pechowiec

Gdzieś w Ameryce Południowej dochodzi do zaginięcia córki bogatego przemysłowca. Kiedy wszelkie tropy podejmowane przez policję nie przynoszą rezultatów, w ślad za nią zostaje wysłany Perrin (Pierre Richard) - pracownik firmy, której szef poszukuje zaginionej córki. Ów Perrin podobnie jak zaginiona dziewczyna mają nieprawdopodobnego pecha co z pewną szaloną teorią może spowodować iż pechowe osoby w końcu się znajdą. Perrinowi towarzyszy wytrawny detektyw nazwiskiem Campana (Gerard Depardieu) odnoszący się sceptycznie do tego pomysłu. Wkrótce, na wskutek nieprzewidzianych okoliczności spowodowane pechem Perrina zmuszają detektywa do zmiany opinii.

Film Pechowiec nakręcono w 1981 roku według scenariusza Fracisa Vebera, który był także reżyserem. Kręcono go w malowniczych miejscach a mianowicie w Acapulco, Manzanillo, Pachuca, San Patricio - Malaque i Tecalitlan (Meksyk) oraz w Paryżu.  Pomimo swoich lat wciąż bawi niepowtarzalnym stylem. Duży ukłon w stronę głównego duetu aktorskiego a mianowicie Pierre Richarda i szczuplutkiego jeszcze Gerarda Deparieu, którzy stworzyli niezapomniane kreacje. Oczywiście zasługa też dobrego scenariusza oraz sporej ilości humoru sytuacyjnego. Gagi niby proste i przewidywalne ale w wykonaniu francuskich gwiazd cały czas śmieszą.

pechowiec 01 pechowiec 02

Warto też wsłuchać się w niezapomnianą muzykę w wykoaniu Vladimira Cosmy. Taka nuta tamtych regionów połączonych z odrobiną nostalgii. Miło się słucha.

Na podstawie francuskiego "Pechowca" amerykanie nakręcili dekadę później (1991 rok) "Szczęściarza" (Pure Luck) z Martinem Shortem i Danny Gloverem. Jednak nie przebił on francuskiego pierwowzoru.