Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


MICHAŁKI


Michałki
Tekst powstał częściowo w oparciu o materiał z książki Bartka Koziczyńskiego
"333 popkultowe rzeczy PRL"

Program "Michałki" adresowany był dla nieco młodszych i starszych dzieci . Wystartował on w środę, 10 września 1980 roku około godziny 16-tej (a może to była późniejsza godzina). Dwie animowane kukiełki, w popołudniowym paśmie dla dzieci wszystkich witały tą oto piosenką:

"W programie zwracamy szczególną uwagę na cele wychowawcze, nie zapominają jednak o tym, że powinien on zawierać dużą dozę humoru" - tak mówiły o programie pomysłodawczynie, Jadwiga Jasny i Barbara Kościuszko. Nic dziwnego bowiem oprócz przekomarzania się dwóch tytułowych postaci pojawiały się tematy wzięte z życia np. dlaczego duży Michał, który krzyczy na małego Michała boi się ... myszy, albo rozmowa o higienie osobistej. We wszystkich takich tematach brała udział Pani Psycholog - Agnieszka Galica, która starała znaleźć się rozwiązanie na życiowe kłopoty.

Michałki

Prócz porad psychologicznych były także: "Szkoła dobrego wychowania", "Klub łapę podaj", "Motyl" (czyli Michałkowy Teatrzyk Listowy w którym postacie odgrywał scenki nadesłane przez dzieci", "Legendoskopem po kraju" (poznawanie regionów Polski", "Niezwykłe historie zwykłych przedmiotów" (czyli skąd się biorą np. chusteczki do nosa).

Michałki Michałki
Michał Duży (Krzysztof Majchrzak) po lewej.
Michał Mały (Andrzej Piszczatowski) po prawej.

Duży Michał, który wyżywał się na małym, mówił głosem Krzysztofa Majchrzaka. "Wasz program bardzo nam się podobał, jesteśmy zadowolone z tego programu, ale także smucimy się dlatego, że Michał duży krzyczy na Michałka" - tak w pewnym liście do redakcji pisały przedszkolaki. Małemu Michałowi użyczył swego głosu nieżyjący już Andrzej Piszczatowski.

Michałki

"Jak dobrze być pisanką / pisanką / pisanką / mieć kolorowe wdzianko / mieć kolorowe sny"
"Michał Mały, Michał Duży / Niech się lubią / Niech się czubią / Hej ...."
"Choć nasza piosenka jest taka nieduża / Lecz nasza piosenka najwierniej nam służy"

- piosenka tytułowa Michałków

- piosenka "chomik Perełka"

- piosenka "Koty cichołapy"

- piosenka "Tęsknota za krasnoludkami"

Michałki to także zabawne piosenki. Piosenki, które w 1987 roku zostały wydane na płycie winylowej "Co to jest Dziabąg / Michałki". Płycie, na której znajdziecie takie piosenki jak: Tęsknota za krasnoludkami, Chomik "Perełka", Dobrze być pisanką, Koty cichołape. Niektóre z nich możecie sobie odsłuchać na tej stronie.

Jeden z internautów napisał iż w ostatnim odcinku "Michałków", gdzie prawdopodobnie autorzy tej audycji wiedzieli, że program zostanie zdjęty z anteny dość nietypowo rozwiązali całą sprawę. Wsadzili Michałki do rakiety kosmicznej i wystrzelili. Michałki zaś odlatując pomachali wszystkim widzom na pożegnanie.