Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

GĄSKA BALBINKA

gaska balbinka

Gąska Balbinka - jedna z pierwszych dobranocek. Nie wyglądała tak jak obecne dobranocki dla dzieci. Wtedy nie było kolorowej telewizji, żywych postaci oraz dubbingu aktorskiego. Gąska Balbinka miała kilka / kilkanaście nieruchomych statycznych obrazków oraz głos osoby, która to opowiadała. Autorem rysunków była pisarka i ilustratorka Anna Hoffman zaś osobą, która opowiadała przygody Balbinki była Danuta Mancewicz (która w późniejszym czasie użyczyła też głosu Lolkowi w Wielkiej Podróży Bolka i Lolka).

balbinka ksiazka

balbinka historyjka 1balbinka historyjka 2

Jednak sama Gąska Balbinka swoje początkowe przygody miała w "Świerszczyku" - czasopiśmie dla dzieci. W postaci kilku obrazków przedstawione były różne historyjki z przygód tej sympatycznej Gąski, która miała skłonności do pakowania się w różne kabały. Śmieszne, ponadczasowe historyjki, ilustracje dające możliwość opowiedzenia przygód gąski na różne sposoby.

"Czeszcz Balbina! Czo tu taki bałagan?"

ptys 1 ptys 2

No właśnie - ten sepleniący kurczak to dobry przyjaciel i towarzysz Balbinki - Ptyś, który czasami mimo dobrych chęci powodował nie gorszy bałagan niż sama Balbinka.

Jak wspomniałem bajka ta była jedną z pierwszych bajek nadawanych dla najmłodszych w paśmie dobranocki. Pojawiła się ona na ekranach szklanych telewizorów w latach 50-tych oraz 60-tych. W archiwum telewizji polskiej ostał się jeden (chyba) odcinek, który był przypomniany widzom z okazji 50-lecia telewizji i który teraz hula sobie po sieci. Jest to odcinek "Świeżo malowane". Przypomnijmy sobie go zatem.

W 1959 i 1963 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej wydało dwa 9-minutowe odcinki z przygodami gąski Balbinki. Były to "Różne przygody Gąski Balbinki" oraz "Upalny Dzień Gąski Balbinki". Oba filmy w kolorze były ozdobą szklanych telewizorów jak i kinowych poranków dla dzieci.

Gąska Balbinka to nie tylko książeczki i filmy ale także nagranie w formie słuchowiska dla dzieci, które było można usłyszeć na płytach winylowych.

balbinka plyta


- fragment słuchowiska z Gąską Balbinką


Ostatnio wyszła nawet książka "Gąska Balbinka" autorstwa Anny Hoffmann i Marii Terlikowskiej w której to oczywście znajdziemy ciekawe czteroobrazkowe historyjki opatrzone zabawnym komentarzem. Młodszy zainspirują do "wygadania" się o tym co widać na tych historyjkach a dorosłym przypomną się czasy dzieciństwa.

balbinka neon

Gąska Balbinka doczekała się nawet łódzkiego neonu, który od 7 maja 2014 roku świeci wieczorami przy ul. Więckowskiego.

balbinka dobranoc