Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

ZACZAROWANY OŁÓWEK

zaczarowany olowek

Był sobie chłopiec imieniem Piotrek, był sobie jego pies Pimpek a także był też "Zaczarowany ołówek". Serial rysunkowy, składający się z 39 odcinków, zrealizowany w latach 1964-1977 przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi.

zaczarowany olowek 1 zaczarowany olowek 2

Fabuła serialu jest banalna - przyglądamy się przygodomo chłopca i jego pupila, w których to w najtrudniejszych przypadkach pojawia się krasnoludek, przynoszący ołówek. Ołówek, jak z tytułu wynika, jest zaczarowany a jego czarodziejskość objawia się pełną materializacją rzeczy narysowanych przez chłopca. Co ciekawe, rysowanie odbywało się zarówno na kartce papieru jak i na ścianie czy na podłodze. Odcinek pierwszy "Na podwórzy" miał swoją emisję w 1964 roku. Cała seria nie zawiera dialogów, jest animacją niemą, zatem dobrze sprzedawała się za granicą.

zaczarowany olowek 3 zaczarowany olowek 4

Motyw przewodni czołówki to kołysanka "Był sobie król, był sobie paź ... "

Do odcinka 27 każda z kilkuminutowych przygód stanowi oddzielną całość. Po 27 odcinku, aż do 39-go serial posiada ciągłość fabularną w której to bohaterowie wyruszają na pomoc małemu rozbitkowi. Co ciekawe z odcinków 27-39 zmontowano pełnometrażowy film "Podróż z zaczarowanym ołówkiem", który był przeznaczony do wyświetlania w kinach.

zaczarowany olowek pomnik

25 września 2011 roku, w ramach projektu Łódź Bajkowa uroczyście odsłonięto pomnik bohaterów tej dobranocki. Można ich spotkać przed budynkiem Łódzkiego Domu Kultury.