Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

WODNIK SZUWAREK
opracował Doctor Who

wodnik szuwarek 01

Daleko stąd, za mgłą tak gęstą, że można by ją kroić, a może jeszcze dalej znajduje się staw Szmaragdowe Oczko. W ciągu dnia niczym się nie wyróżnia, ale gdy tylko zapadnie ciemna noc, zaczynają się tam dziać przedziwne rzeczy. Najpierw w wodzie coś chlupnie, przy brzegu zaskrzeczy, w szuwarach łupnie, a w wierzbie zagruchocze…

wodnik szuwarek 02 wodnik szuwarek 03

Tymi oto słowy rozpoczynała się narracja otwierająca odcinki przygód wodnika Szuwarka. Głównym bohaterem tego czechosłowackiego serialu jest wodnik, istota z wierzeń słowiańskich, władca i opiekun zbiorników wodnych. Oryginalne imię Szuwarka - Rákosníček pochodzi od czeskiego słowa rákos (trzcina), bądź rákosí (czyli szuwar). Szuwarek mieszka w stawie, ale nie takim zwykłym, jakich wiele. To Szmaragdowe Oczko, gdzie dzieje się bardzo wiele przedziwnych i magicznych rzeczy. Zamieszkują go tacy lokatorzy, jak karp Mateusz, rak Wawrzyniec, błędna iskierka Werka i trzy ropuchy. Choć wodniki w podaniach i legendach często cechowały się złośliwością, Szuwarek – jak na bohatera serialu dla dzieci przystało – ma dobre serce i stara się zawsze nieść pomoc wszystkim potrzebującym.

wodnik szuwarek 04 wodnik szuwarek 05

Sympatyczny, ciekawski zielony stworek z kluchowatym nochalem i wielkimi, odstającymi uszami narodził się w wyobraźni scenarzysty Jaromíra Kincla oraz reżysera i animatora Zdenka Smetany, który odpowiadał też za projekt plastyczny postaci. Ścieżkę dźwiękową z charakterystycznym motywem przewodnim skomponował zaś Václav Zahradník. Dla naszych południowych sąsiadów Szuwarek zawsze będzie nieodłącznie kojarzył się z głosem Jiřiny Bohdalovej, która nie tylko poprowadziła narrację, ale też użyczyła swojego głosu wszystkim postaciom występującym w tej bajce. "Urodził się w wielkiej rodzinie. Miał kilku ojców i tylko jedną matkę, ale kto łamałby sobie tym głowę?" – tak po latach o Szuwarku mówiła ze śmiechem pani Jiřina.

wodnik szuwarek 06 wodnik szuwarek 07

Premierowy odcinek czechosłowaccy widzowie zobaczyli 21 grudnia 1976. Pierwsza seria, zatytułowana Wodnik Szuwarek i gwiazdy (czes. Rákosníček a hvězdy), liczyła 13 siedmiominutowych odcinków. W latach 1983-1989 nakręcona została kolejna seria Wodnik Szuwarek i jego staw (czes. Rákosníček a jeho rybník) oraz jej kontynuacja Wodnik Szuwarek i pogoda (czes. Rákosníček a povětří). W Polsce poczciwy wodnik pojawiał się w dobranockach od lat osiemdziesiątych.

Po latach Szuwarek dał o sobie przypomnieć w postaci serii książeczek dla dzieci. Podobnie jak serialowy pierwowzór, tomiki oferują czeski humor i mądre przesłanie – że dobro zło zwycięża. A przy okazji potrafią "przemycić" trochę wiedzy na temat zjawisk atmosferycznych, gwiazdozbiorów, a także flory i fauny. Jeżeli więc ciepło wspominacie telewizyjne przygody wodnika, a los postanowił obdarzyć Was już pociechami, warto poszperać za nimi w księgarniach.

Ponoć w stawie odbija się tyle gwiazd ile Szuwarek ma włosów. Sprawdziliście to? Jeśli nie to sprawdźcie. Youtube ma sporo odcinków, które można sobie obejrzeć i przypomnieć tą bajkę.