Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


NIKOGO NIE MA W DOMU

"W czasie deszczu dzieci się nie nudzą" - zgadzam się z tym ale dzieci się nie nudzą nawet kiedy są same. Tak było z kilkuletnim Pawełkiem, który zostawał sam w domu (nie mylić broń boże z Kevinem) o czym informował wszystkich tych co chcieli wejść do środka. Mówił wtedy "Nikogo nie ma w domu. Jestem sam, zupełnie sam", po czym wracał do swoich zabaw.

Nikogo nie ma w domu - Pawełek

Serial produkcji czechosłowackiej "Nikogo nie ma w domu" (Nikto ne je doma!)" składał się z 15-tu dziesięciominutowych odcinków. Został wyprodukowany na taśmie czarno-białej w latach 1972-1973. U nas swoją premierę miał w programie "Piątek z Pankracym" na początku lat 80-tych.
Wszystkie odcinki były nagrywane w filmowym atelier w Zlin (wtedy miasto to nazywało się Gottwaldov) a każdy z 15 odcinków przygotowywano w około dwóch tygodni.

Nikogo nie ma w domu - Pawełek Nikogo nie ma w domu - Pawełek

Życie dziecka w tamtych czasach było znacznie prostsze od tego co się widzi teraz. Mniej było zagrożeń, rodzice mówili by nie wpuszczać obcych i nie bawić się zapałkami. Jednak i tak dziecko zawsze znalazło sobie coś do roboty - i to wtedy kiedy rodzice jego nie obserwowali.
Tak było i w przypadku Pawełka który miał sto pomysłów na minutę i nie nudził się sam w ogóle.
Każdy z odcinków to nowe pomysły, które niekiedy nie kończyły się zbyt dobrze. Było wielkie pranie, wielkie malowanie, zabawa w chowanego a także potop w łazience. Cóż, ciężkie jest życie ciekawskiego sześciolatka :)
Potem tylko należało się porządnie wytłumaczyć przed mamą i pomóc ewentualnie w posprzątaniu pobojowiska.

Nikogo nie ma w domu - koleżanka

Bardzo ciekawym a zarazem zabawnym odcinkiem był odcinek "Wielka Gra" (Velka hra) w którym to Pawełek i jego koleżanka bawili się w dom. Bardzo zabawne było popatrzeć jak dzieci udają dorosłych i jak Pawełkowi dostaje się od "żony" za brak opieki nad dzieckiem. Również w tym odcinku możemy podziwiać niektóre zabawki Pawełka, zabawki które dobrze znamy z dzieciństwa.

Ostatnio serial ten jest do obejrzenia w internecie a oglądając go możemy zobaczyć jak wyglądało mieszkanie lat 70-tych łącznie z miejscem na spiżarnię. W serialu tym pojawiają się w epizodach aktorzy, których oglądaliśmy także w innych filmach (np. koleżanka Pawła, którą znamy z serialu "Lato z Katką")

Nikogo nie ma w domu - Pawełek dawniej  Nikogo nie ma w domu - Pawełek obecnie

Obecnie Pawełek (czyli Tomáš Havetta) jest już dorosłym mężczyzną, zajmującym się komputerami i programowaniem. Mimo nowoczesnej technologii jaka nas otacza wspomniał mi że jednak wolał "stare dobre czasy", kiedy to dzieci miały dużo czasu dla siebie, sporo wtedy przebywały poza domem (na podwórkach) a i rodzice nie martwili się o nie. "To był nasz prawdziwy świat. Obecnie świat dziecka stał się wirtualny". - dodał na zakończenie.

Niestety ... muszę się z nim zgodzić.

PS. A czy wiecie że ulubionymi dobranockami Tomasza Havetty był Żwirek i Muchomorek oraz nieznana chyba u nas bajka Spejbl i Hurvinek.