Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

SILAS
tekst przygotował Dr Who

silas tytul

Silas wychowywał się w wędrownym cyrku, do którego został sprzedany jako niemowlę. Od najmłodszych lat przyuczany był do wykonywania sztuczek i niebezpiecznych numerów, na przykład służył za cel w pokazie rzucania nożami.

silas 1 silas 2

Apodyktyczny dyrektor cyrku Philipp próbuje zmusić go do nauki połykania mieczy, grożąc przy tym okaleczeniem stóp, aby ten nie mógł uciec. Chłopak postanawia nie czekać dłużej i szukać szczęścia gdzie indziej. Szybko jednak okazuje się, że zewnętrzny świat jest również pełen niegodziwców nie wahających się przed skrzywdzeniem lub wykorzystaniem naiwnego dziecka. Silas przy tym odkrywa, że są na tym padole ludzie, których los potraktował gorzej od niego.

silas 3 silas 4

Od farmera, u którego znajduje schronienie wygrywa w zakładzie czarnego konia. Musi uchodzić przed gniewem gospodarza, który nie może pogodzić się ze stratą pięknego zwierzęcia. Rumak zostaje mu wkrótce skradziony przez nieuczciwe małżeństwo, które podstępem usypia chłopca i planuje sprzedać konia na targu. Na drodze pełnej przygód, która wiedzie przez więzienie, domy bogatych mieszczan i prostych włościan, Silas zdobywa wreszcie prawdziwego druha w osobie kuternogi Godika; poznaje, co to przyjaźń, dobro i współczucie. W perypetiach często pomagają mu zdolności wyniesione z cyrku, jak woltyżerka, rzucanie nożami czy poskramianie dzikich zwierząt.

silas 5 silas 6

Tak przedstawia się fabuła sześcioodcinkowego miniserialu wyprodukowanego w roku 1981 przez zachodnioniemiecką (wówczas) stację telewizyjną ZDF. Serial powstał na podstawie prozy duńskiej pisarki Cecil Bodker, laureatki prestiżowej Nagrody im. Hansa Christiana Andersena. Za kamerą stanął reżyser Sigi Rothemund, muzykę skomponował zaś Christian Bruhn. W polskich domach serial zagościł dopiero jesienią 1987 roku w niedziele tuż po "Teleranku".

Rola tytułowego bohatera była pierwszą dużą kreacją aktorską trzynastoletniego naówczas Patricka Bacha. Ten urodzony w Hamburgu aktor na ekran trafił wprost z… boiska – angaż otrzymał po tym jak został odkryty podczas gry w piłkę nożną. Wkrótce wcielił się w kolejnego bohatera-sierotę w przygodowym miniserialu pt. "Jack Holborn".

silas patrick 1 silas patrick 2

Nie podzielił smutnego losu wielu dziecięcych gwiazd. Wciąż jest aktywny zawodowo i można go zobaczyć na ekranach, głównie w produkcjach telewizyjnych. Ożenił się i jest szczęśliwym ojcem dwojga dzieci. Można go było zobaczyć w niemieckiej edycji "Tańca z gwiazdami", jak również w charytatywnych meczach piłkarskich rozgrywanych na rzecz chorych dzieci. Realizuje się także z powodzeniem w dubbingu, jego głosem mówił m.in. Sam Gamgee w niemieckiej wersji językowej adaptacji "Władcy Pierścieni".

[slowo od administratora strony] Na zakończenie piosenka chyba w wersji francuskiej z wykorzystaniem fragmentów serialu. Może coś teraz rozświetli się w głowach. Ja szczerze powiedziawszy już chyba nie oglądałem tego serialu ... może jakieś fragmenty ... Dzięki Dr Who za przypomnienie zwłaszcza, że temat ten przewijał się na forum.