Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


PIASKOWY DZIADEK

piaskowy dziadek 01

Posłuchaj muzyki z dobranocki "Piaskowy dziadek"

Dziadku, drogi dziadku nie chcemy jeszcze spać,
chodź (przyjdź) tu zabawić nas,
przecież wiesz,
na dobranoc bajka musi być,
właśnie na nią czas, wielki czas.

Dziadku, drogi dziadku,
ty wiele bajek znasz,
chodź (przyjdź) tutaj, z nami siądź,
miejsce jest, telewizor razem z nami włącz,
Naszym gościem bądź, gościem bądź.

Jedną z niewielu dobranocek jaką pamiętam z lat 70-tych był "Piaskowy dziadek". Myśmy mieli w Polsce swojego Bolka i Lolka oraz Reksia a nasi zachodni, niemieccy przyjaciele mieli "Piaskowego dziadka". Kim był ów Piaskowy dziadek? Był powiedzmy takimi usypiaczem, który pojawiał się dzieciom i posypywał ich oczy specjalny proszkiem, po którym mogły zasnąć. Zanim jednak użył swego piasku opowiadał dzieciom różne historie.
Pierwsze pojawienie się dziadka na ekranach niemieckich telewizorów datowane jest na 22 listopada 1959 roku i aż do 1991 roku była nadawana w paśmie dobranocek dla dzieci. U nas w Polsce pojawił się bodajże w latach 70-tych (obstawiam drugą połowę). Jego motywem przewodnim była znana wszystkim dzieciom piosenka, którą prezentuję poniżej:

piaskowy dziadek 02 piaskowy dziadek 03


Piaskowy Dziadek - początek piosenki
Piaskowy Dziadek - koniec piosenki


W każdym z odcinków można było znaleźć scenki z życia codziennego Piaskowego dziadka, który jeździł do zaprzyjaźnionych krajów. Nie zabrakło też wizyty bohatera w Polsce m.in. w Warszawie, Krakowie oraz Zakopanem. Oprócz dziadka pojawiały się też i inne postacie jak skrzat, kaczka oraz Pan Lis i Pani Sroka.

piaskowy dziadek 04 piaskowy dziadek 05

Jak podaje strona www.muzeumdobranocek.pl w 1979 roku figurka Piaskowego Dziadka odbyła swój prawdziwy lot w kosmos, kiedy to poleciała z prawdziwym niemieckim kosmonautą, Sgmundem Jähnem.


Dzieci, drogie dzieci w łóżeczkach czeka sen,
za oknem idzie noc późno już,
jutro każdy musi rano wstać
dobrej nocy wam, chodźmy spać.