Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

WAKACJE Z DUCHAMI

wakacje z duchami 1

PRZEBACZ MI BRUNHILDO !!!

Nie ma zmiłuj. Piszę ten tekst na godzinę przed godziną duchów czyli koło 23:00. Pewnie jak mi się uda to wszystko sklecić i wstawić na stronę ta godzina wybije ... ale myślę że będzie warto bowiem oto

wakacje z duchami 2 wakacje z duchami 3

18 marca 1971 roku Telewizja Polska wyemitowała, prawdopodobnie w czwartkowym kinie "Ekranu z Bratkiem", pierwszy z siedmiu odcinków serii "Wakacje z duchami" zatytułowany "NA ZAMKU STRASZY !".
Serial ten powstał na motywach popularnej w tamtych czasach powieści "Wakacje z duchami" autorstwa Adama Bahdaja, który napisał scenariusz do tego filmu. Przy realizacji tego serialu, kręconego zresztą w miejscowościach Niedzica i Krościenko, było trochę problemów ale w końcu ówcześni decydenci dopuścili go do emisji.

wakacje z duchami 4

Serial ten to pełna tajemniczych i zabawnych przygód opowieść o grupie chłopców czyli : Pikadora (w książce Paragon), Perełki i Mandaryna (w książce Mandżaro) spędzających wakacje w leśniczówce. Bohaterowie, jak przystało na ich wiek, to chłopcy z fantazją i szaleńczymi pomysłami. W pobliskim zamku pojawiają się duchy a chłopcy zakładają klub detektywów i postanawiają przyjrzeć się tym zjawiskom bliżej. Wkrótce do ich grupy dołącza dziewczyna.

wakacje z duchami 8 wakacje z duchami 9

Film ten jest zrobiony w konwencji czarno-białej a większość scen to działa się albo nocą, albo w ciemnych pomieszczeniach zamku bądź w lochach. Kiepsko było oglądać go w wakacje kiedy promienie słoneczne wpadały do pokoju ... :) ale mam nadzieję, że nie ulegnie on modzie koloryzacji ... dobrze jest jak jest.

- posłuchaj motywu muzycznego z czołówki

Warto też wspomnieć o muzyce i o czołówce z Brunhildą na baszcie i jej ukochanym jęczącym w komnatach zamku. Muzykę (bardzo nastrojową zresztą) przygotował Piotr Marczewski a o jej wykonanie zadbała Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Konrada Bryzka. Przyznacie, że imponująca czołówka. Niestety - youtube notorycznie kasuje wszelkie polskie czołówki - prawa autorskie - w związku z czym zamieśiłem tylko motyw muzyczny do odsłuchania.

wakacje z duchami 5 wakacje z duchami 6

Czym byłby serial bez aktorów. Mamy tam całą plejadę ... jest Zdzisław Maklakiewicz, Janusz Gajos, Ryszard Pietruski, Józef Nowak, Roman Wilhelmi i wielu, wielu innych o których dużo by pisać. Ja jednak chciałbym się skupić na czwórce młodocianych aktorów grających główne role - role dziecięce. A więc : (źródło : aleseriale.pl)

wakacje golebiewski
Henryk Gołębiewski

Henryk Gołębiewski, który zagrał Pikadora, był bardzo energiczny na planie serialu. Wszędzie było go pełno, często podsłuchiwał rozmowy starszych. Nie miał żadnych kompleksów ! Choć przez grę zaczął mieć problemy w szkole.
Serial kręcony był w wakacje, ale Heniu musiał pamiętać o szkole, bo nie rozliczył się ze wszystkich przedmiotów i czekała go sesja poprawkowa. Udało mu się jednak zdać i otrzymał promocję do następnej klasy.

wakacje mosior
Roman Mosior

Roman Mosior zagrał w serialu Perełkę. Twórcy wspominają, że chłopiec grał fantastycznie, tak samo jak inni młodzi aktorzy. Miał już wówczas za sobą debiut fabularny w filmie "Abel twój brat".
Od lat 80-tych aktor mieszka w Niemczech. Parę razy do roku przyjeżdża do Wrocławia, gdzie mieszkają jego rodzice. Po roli w "Wakacjach z duchami" zaistniał jeszcze w filmie o Panu Samochodziku: "Pan Samochodzik i Templariusze".

wakacje dymek
Edward Dymek

O Edwardzie Dymku, czyli Mandarynie, twórcy mówią jako o introwertyku, ale dzięki temu idealnie pasującym do roli chłopcu. W dorosłym życiu miał poważne problemy osobiste. Przez długi czas był bezdomny.
Zmarł 29 lipca 2010 roku i został pochowany we Wrocławiu.

wakacje duchnowska
Joanna Duchnowska

Joanna Duchnowska zagrała w serialu "Dziewiątkę". Po zakończeniu serii otrzymywała sporo propozycji filmowych i telewizyjnych. Obecnie nosi nazwisko Todisco. Od wielu lat mieszka w Australii i jest dziennikarką radiową. Odwiedza często Polskę, bo w Warszawie mieszkają jej rodzice.

wakacje z duchami 7

Polecam także wydanie serialu na DVD gdzie oprócz wszystkich odcinków znajdziecie również komentarz Henryka Gołębiewskiego i Stanisława Jędryki. Warto posłuchać bo dowiecie się wszelkich smaczków na temat tej produkcji.

Niedługo serial ten będzie obchodził swoje 50-lecie (w 2021 roku). Zapewne przy okazji opublikowania informacji o nim wielu z Was ogarnie nostalgia ... faktem jest, że film nie zestarzał się zbytnio (zestarzali się niestety niektórzy aktorzy ale temu nie należy się dziwić) jednak co może dziwić to niektóre komentarze na jego temat które znalazłem w sieci np :

_Lennox_ : Absolutnie wspaniała przygoda, film mojego dzieciństwa. Takie wakacje to już dziś tylko mrzonka ;))) (źródło : filmweb.pl)
lub Na nim się wychowałem. Był wielką przygodą, o jakiej każdy chłopak w tamtych czasach marzył. Uczył poszanowania dla przyrody, zabytków, tego co polskie. Chętnie wracam do serialu, kiedy tylko jest w TV. ;-)

Zgadzam się z tymi komentarzami ... wtedy wakacje były naprawdę wakacjami gdzie przygoda czekała na tych co ją chcieli znaleźć ... dzisiaj niestety na dzieciaki czeka w wakacje większy czas przy komputerze lub przy komórce. To co było już wymarło. Dlatego wielu z nas z łezką wspomina tamte czasy i przy okazji pokazuje serial swoim dzieciom - tylko czy one oglądają z taką chęcią jak my kiedyś ??