Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

ALFRED J KWAK

alfred j kwak

Totalitaryzm, nacjonalizm, nietolerancja ale tez aluzje do hitlerowskiej Rzeszy czy polityki apartheidu w Południowej Afryce. Takie rzeczy znajdziemy w pewnej międzynarodowej produkcji o przygodach kaczorka Alfreda Jonatana Kwaka. Urodzonego jako syna Johana Sebastiana i Anny Kwak, który w jakiś czas po swych narodzinach traci rodziców i całe swoje rodzeństwo po tym jak uderza w nich samochód. Henk, kret który był dobrym przyjacielem rodziny Kwaków przygarnia małego sierotę. Problemy zaczynają się kiedy władzę w ich kraju przejmuje bezwzględny Dolf.

alfred j kwak 1 alfred j kwak 2

Jest to serial na podstawie bajki muzycznej "Alfred Jodocus Kwak" Hermana van Veena opowiadająca losy kaczora Alfreda, którego wychowuje kret Henk po śmierci rodziców, którzy zginęli w wypadku.

alfred j kwak 3 alfred j kwak 4 alfred j kwak 5

Herman Van Heen (na zdjęciu powyżej) - autor przygód Jonatana Kwaka tak wspomina o przyczynach powstania tej powieści.
Kiedy nasze dzieci były jeszcze małe, napisałem pierwsze opowiadanie o Alfredzie Jonatanie Kwaku i to z dwóch powodów. Pierwszym z nich było przejechanie samochodem kaczki w drodze do domu. Kiedy wróciłem do domu ujrzałem w telewizji kaczą mamę i siedem kaczątek spacerujących po ogrodzie. Rozmawiałem później z dyrygentem orkiestry symfonicznej który poprosił mnie o napisanie bajki do której jego orkiestra mogłaby napisac akompaniament do mego opowiadania. Kiedy z nim rozmawiałem pomyślałem "Czy ta kacza matka mogła by szukać swego męza i jak wyjaśnić takiej kaczce że przejechałem inną?". "Halo?" - w telefonie cały czas trwała rozmowa z dyrygentem. "Co ty o tym myślisz?. "Mam pomyśleć o kaczce?" powiedziałem a mężczyzna odrzekł "Doskonale, napiszesz bajkę o kaczce". I w ten sposób powstał Alfred. Wypadkiem ... tj. przypadkiem.

Główny bohater jest kaczorem. Bardzo troszczy się o innych ludzi i ceni wiele cnót takich jak prawa człowieka i dobre wychowanie. Bliscy są mu przyjaciele, rodzina oraz środowisko w którym przebywa. Gotów dla swoich idei i przyjaciół poświęcić wszystko. Jego ulubioną piosenka jest "Dzisiaj jestem bardzo szczęśiwy".

alfred j kwak 6 alfred j kwak 7

Wrogiem Alfreda jest Dolf (wygląd i zbieżność imion z pewnym niemieckim dyktatorem zupełnie nieprzypadkowa), wrona zła i dyktator Wielkiej Krainy Wody.

alfred j kwak 8

W przeciwieństwie do kreskówek skierowanych do dzieci, Alfred J. Kwak zawierał sceny dojrzał i często smutne jednak serial ten obejmuje również problemy społeczne i polityczne jak np. nadużycie władzy oraz promuje ważne wartości jak solidarność i przyjaźń. Tutaj główny bohater walczy z dyktatorem, przyjmuje uchodźców, ratuje wieloryby przed myśliwymi, nadzoruje zmianę kraju z absolutnej monarchii na republikę prezydencją z demokratycznie wybranym prezydentem. Takich tematów nie spotkamy w typowych dziecięcych kreskówkach.

alfred j kwak 9

Kreskówka ta jest niezwykła ze wzgledu na subtelność swojej długoterminowej narracji. Podczas gdy w przeciętnych kreskówkach bohaterowie nie starzeją się to w serii przygód Kwaka widzimy postęp głównych bohaterów od bardzo małych dzieci aż po dorosłość (np postać dyktatora Dolfa, która jest początkowo zwykłym uczniem by z czasem stać się przestępcą i dyktatorem)

W naszym kraju seria ten pojawił się pod tytułem "Przygody kaczorka Kwaka". Emisja pierwszego odcinka odbyła się w kinie Tik Taka 17 grudnia 1991 roku. W późniejszych latach (tj. 1993-1994) emitowany był w paśmie niedzielnych Wieczorynek pod nazwą "Przygody kaczorka Jonathana Kwaka". Cała seria liczyła pięćdziesiąt dwa odcinki (każdy po 25 minut).