Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

POD JEDNYM DACHEM


- posłuchaj piosenki z serialu "Pod jednym dachem"

pod jednym dachem 1 pod jednym dachem 2

"Niestraszne nam wichury gdy w domu jest szafa grająca" ... tak można byłoby przetłumaczyć pierwsze dwie linijki piosenki śpiewanej w czołówce serialu produkcji czechosłowackiej "Pod jednym dachem". Owy instrument stał się przedmiotem sporu pomiędzy dwoma bohaterami serialu a byli nimi przyjezdny z Pragi Evzem i miejscowy Bohumil, który pomieszkiwał w kupionym przez przyjezdnego domu. Nie dość, że Panowie ci muszą się nawzajem znosić, docinając sobie nawzajem to dodatkowo starali się o zainteresowanie sobą osoby w postaci pani Fuchsovej. "Szkoda, że dziś takich seriali się nie kręci. Najwyrażniej nikt nie potrafi ich napisać. Cieszyliśmy się każdym dniem przed kamerą, jakby to nie była praca ..." - wspomina Jirina Bohdalowa, grającą ową panią o której względy zabiegali główni bohaterowie.

Serial ten był kręcony w lecie 1974 roku we wsi Višňová, która została wybrana ze względu na malownicze położenie. Miejscowi, nie tylko mieli okazję zobaczyć jak kręci się serial ale wziąć też w nim udział jako statyści. Nakręcenie całego serialu kosztowało państwo około 12 milionów koron, jednak miał on dość dobrą obsadę (Sovák, Kemr, Menšík, Bohdalová Větrovec, Hlinomaz, Prachař Hlaváčová, Zázvorková). Po jego emisji zapoczątkował on u Czechów modę na większe lub mniejsze rezydencje za miastem. Wieś, w której toczy się cała akcja stała się sławna i do dzisiaj turyści zatrzymują się i ją zwiedzają.

pod jednym dachem 3 pod jednym dachem 4

Do Polski "Pod jednym dachem" dotarło w styczniu 1981 roku a czas jego emisji przypadał w piątek około godziny 18-tej.

Warto też wspomnieć o piosence bowiem ona też przyczyniła się do rozgłosu. Skomponował ją Waldemar Matuszka, który w 1986 roku wyemigrował do Stanów. Skutkiem tego było okrzyknięcie przez władze Matuszki zdrajcą i usunięcie jego nazwiska oraz piosenki tytułowej w kolejnych emisjach serialu (pozostawiono wtedy tylko wersję instrumentalną).