Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


NIEDŹWIEDŹ PANA ADAMSA


niedzwiedz pana adamsa


"Nazywam się Szalony Jack i jeśli jest ktoś pochodzących z gór, który zna prawdziwą historię James'a Adamsa to tylko ja tak więc spisuję to co wydarzyło się. Mój przyjaciel Adams został oskarżony o zbrodnię, której nie popełnił. Musiał uciekać w góry porzucają za sobą życie, które znał. W nowym miejscu zdawał sobie sprawę, że jego szanse na przeżycie były zbyt małe. Wszystko się zmieniło kiedy spotkał małego niedźwiadzka, samotnego i bezradnego. Adams wiedział że ten mały czworonóg nie przetrwa bez jego pomocy tak więc zsunął się po górskim klifie, ryzykując swoje życie. Adams odkrył specjalną zdolność życia ze zwierzętami, które traktowały go jako naturalną część dzikiej przyrody ale ten niedźwiadek był wyjątkowy a kiedy dorósł stał się najlepszym przyjacielem jakiego Adams kiedykolwiek miał i razem stali się legendą." (spisane z czołówki).


niedzwiedz pana adamsa 6


Powyższy tekst, opowiadany przez Szalonego Jacka otwierał każdy odcinek serialu produkcji amerykańskiej "Niedźwiedź Pana Adamsa" (The Life and Times of Grizzly Adams). Serial ten opowiada o mężczyźnie niesłusznie posądzonym o morderstwo, który zbiegł z miasta i ukrył się w górach. Tam stara się przetrwać każdy dzien, jego darem była pewna więź ze wszystkimi zwierzętami, okazywał im szacunek oraz starał nie wchodzić im w drogę. Szczególnie upodobał sobie pewnego małego niedźwiadzka, którego wyratował od śmierci. Niedźwiadek ten wkrótce staje się potężnym niedźwiedziem grizzly i zostaje nazwany Benjamin Franklin - w skrócie "Ben".


niedzwiedz pana adamsa 1


Adams zyskuje sobie sympatię u dwójki ludzi. Jednym z nich jest Szalony Jack, człowiek gór, który początkowo nie zwraca uwagę na Adamsa, dopiero po jakimś czasie zaczyna szanować nowo przybyłego i w miarę swoich możliwości ostrzega go przed nowymi łowcami nagród, którzy polują na Adamsa. Szalon Jack pojawiał się zawsze w towarzystwie swego upartego muła, którego nazywał "Numer siedem". Wydaje mi się że te jego muły bo miał ich kilka kończyły życie w różny sposób a każdy następny to była liczba o jeden większa .... Drugim przyjacielem Adamsa był członek plemienia Kruków, które pomieszkiwało tereny górskie - Nakoma. Ta dwójka pomoże głównemu bohaterowi rozwiązywać kłopotliwe sytuacje.


niedzwiedz pana adamsa 2

Jednak jak wspomniano na wstępie każdego odcinka to właśnie "Ben" - czyli uratowany niedźwiedź grizzly był jego najwierniejszym kumplem. Połączyła ich bardzo mocna więź. Niewiele chyba z was wie że w pierwszym sezonie owego "Bena" grała niedźwiedzica grizzly zwana "Bozo" :)

Postać Adamsa istniała naprawdę. Serial ten był luźno oparty na prawdziwym życiu kalifornijskiego człowieka gór, James'a Capena Adamsa (1812-1860), który był również trenerem niedźwiedzia grizzly i w rzeczywistości posiadał takiego imieniem Benjamin Franklin. Niedźwiedź ten uratował życie Adamsowi kiedy, w 1855 roku, w górach został zaatakowany przez niedźwiedzicę grizzly. Adams strasznie przeżył stratę 4-letniego Bena, który zmarł z powodu choroby w 1858 roku.

Premierę pierwszego odcinka serialu poprzedził dwugodzinny pełnometrażowy film wprowadzając nas w historię Adamsa. Został on pokazany amerykańskim widzom 13 listopada 1974 roku. Film ten stał się hitem i przy budżecie 140 tysięcy dolarów zarobił 65 milionów. Nic więc dziwnego, że twórcy powzięli decyzję o stworzeniu serialu i tak w dwa i pół roku później, 9 lipca 1977 roku został wyemitowany pierwszy odcinek. Odcinków w sumie było 38 i były wyemitowane w dwóch sezonach (pierwszy sezon miał 13 odcinków, drugi 23) do roku 1978. Dopiero w cztery lata później postanowion zamknąć wszystkie wątki i wyprodukowano kolejny, półtoragodzinny film "Porwanie Adamsa" w którym zamknięto wszelkie wątki a głównemu bohaterowi oskarżonego o morderstwo udaje się udowodnić swoją niewinność.


niedzwiedz pana adamsa 4 niedzwiedz pana adamsa 5

Trudno ustalić kiedy była emisja tego filmu w Polsce. Na pewno to był początek lat 80-tych i były to emisje w niedziele. Chociaż większość myśli że był to seans kina Teleranka to ja jednak myślę że był to seans kina familijnego puszczanego gdzieś po południu - między godziną 14.00 a 16.00 i to na drugim programie Telewizji Polskiej.Warto też wspomnieć o piosence którą słyszymy na początku i na końcu każdego odcinka. To "Maybe" - piosenka, która została napisana i zaśpiewana przez Thom Pace'a. Wydana jako singiel w Europie stała się przebojem numer jeden a w 1980 roku wygrała nagrodę niemieckiej Złotej Europy za najlepszą piosenkę.

Odtwarzający główną rolę Adamsa, Dan Haggerty, zmarł 15 stycznia 2016 roku w wieku 74 lat.


niedzwiedz pana adamsa 3

Mimo iż w ameryce wydano całość na DVD to u nas nie znalazł się dystrybutor, który zechciałby wydać ten film z lektorem lub z napisami. Szkoda.