Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

DOGTANIAN I TRZEJ MUSZKIETEROWIE

 

Dogtanian

Trzech było jak niesie wieść
słynnych w świecie muszkieterów
Był Atos i Portos też, i piękny Aramis
Aż nagle pięknego dnia do trójki dołączył
Zdobywszy rycerski stan - ten nasz Dartagnan

piosenka tytułowa

Niedzielna wieczorynka. Godzina 19:00. Te słowa piosenki spowodują iż ponownie z zaciekawieniem zasiadaliśmy przed telewizorami. Śledziliśmy przygody Dogtaniana i jego przyjaciół muszkieterów : Atosa, Portosa i Aramisa. I tym razem zaserwowano nam animowanych trzech muszkieterów w wersji zwierzęcej - antropomorficznej w których to zwierzęta zachowywały się jak ludzie. Emisja serii rozpoczęła się w 1984 roku a skończyła się bodajże gdzieś przed wakacjami 1985 roku (w sumie wyświetlono 26 odcinków).

Dogtanian Dogtanian

Bajka ta to luźna adaptacja słynnej książki Alexandra Dumas'a "Trzej Muszkieterowie". Młody Dartagnan zostaje wysłany przez swojego ojca do Paryża celem odbycia treningu u Pana Treville'a. Jego drodze do Paryża służy mu wierny koń Sandy, jednak Dartangan zostaje znieważony przez przypadkowego jeźdźca (dopóki nie poznajemy jego tożsamości Dartagnan będzie go zwał Czarny Wąsik). Później Dartagnan dogania go i staje z nim do pojedynku. Jednak przebiegły "Czarny Wąsik" dzięki swoim trikom i oszustwom pokonuje Dartagnana.

Dogtanian Dogtanian

Dogtanian

W Paryżu głównemu bohaterowi na początku też nie jest lekko. Poznaj piękną dziewczynę imieniem Juliet oraz wdaje się w bójkę z samymi muszkieterami. Spotkanie z nimi rozpoczyna prawdziwą przyjaźń a motto "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" pomoże czwórce przezwyciężyć niejedną przeszkodę oraz zwalczyć niejedną intrygę knutą przez Kardynała Richelieu. Jest to bowiem zagorzały przeciwni króla, który swoimi knowaniami stara się upodlić królewską gwardię oraz zhańbić króla by zająć jego miejsce na tronie. Jego maskotką jest dość wkurzający (jak nie Richelieu to Czarnego Wąsika) czarny kruk.

Przez dwadzieścia sześć odcinków śledzimy z uwagą przygody Dogtagnana i jego przyjaciół a także słuchamy fajnej czołówki.

Jej autorami są Guido i Maurizio De Angelis - muzycy włoscy. Ich wykonanie czołówki (tej której oczywiście znamy) znacznie różni się od czołówki japońskiej. Zresztą obie te czołówki prezentuję powyżej celem porównania. Warto też zauważyć fakt iż motyw z tego serialu stał się tak popularny że pewna orkiestra zagrała go i zamieściła na youtube ale nie wiem co było przyczyną takiego kroku.

Dogtanian Dogtanian

Mimo iż serial dotarł do nas z Hiszpanii (na samym początku czołówki słychać słowa 'film produkcji hiszpańskiej') to tak naprawdę powstał on w koprodukcji japońsko-hiszpańskiej (po japońsku serial nazywa się "Wan Wan Sanjuushi" - wan wan to onomatopeja odgłosu wydawanego przez psa - woof, woof :) )

Niestety prócz czołówki w polskiej wersji językowej nie posiadam żadnych fragmentów w polskim języku. Wiem tylko że polska wersja powstała w Studio Opracowań Filmów w Warszawie a głównemu bohaterowi głosu użyczał Maciej Damięcki.

Dogtanian 

Serial ten doczeka się kontynuacji bowiem w latach 90-tych powstało kolejnych 26 odcinków. "Powrót Dogtaniana" to wydarzenia, które rozgrywają się 10 lat po pierwszej serii. Dogtanian ożenił się z Julią i ma już dwójkę dzieci a muszkieterowie wykrywają kolejny spisek w którym ofiarą paść ma królowa. Oglądając czołówkę widać już nieco zmienione postacie, ponoć serialowi brak już trochę humoru z pierwszej serii ale jak ktoś polubił bohaterów to z pewnością sięgnie po kontynuację.

Dogtanian

Warto jeszcze podać taką informację iż jest przygotowywany spinoff z przygodami Dogtagnania na koniec 2016 roku. Byłaby to kinówka. Po zdjęciu widać iż będzie to wersja 3D. No cóż, poczekamy - zobaczymy.