Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

LISEK VUK

 

Lisek Vuk - bajka produkcji węgierskiej na motywach powieści Istvana Fekete. Pierwszy raz obejrzałem ją bodajże na początku lat 80-tych. Nie wiem czy to był film po Teleranku, chociaż to nie był film związany z kinem Teleranka - za długo trwał.

Lisek Vuk

Bajka ta opowiada o przygodach przesympatycznego Liska, który odziedziczył imię swoje po swoim słynnym dziadku - Vuk (w polskiej wersji językowej małego liskowi Vukowi użyczyła głosu Ewa Złotowska). Los nad małym Vukiem czuwa już od samego urodzenia, gdyż jako mały lisek cudem unika śmierci z rąk myśliwego. Małego Vuka przygarnia na wychowanie stary i mądry lis Chytrus, który pomału wprowadza Vuka w tajniki polowań i sekrety życia. Nie jest łatwo takiego urwisa wychować, wszędzie go pełno i wszystko chciałby wiedzieć jednak już od początku ma dwa atuty, które odziedziczył po wielkim dziadku : doskonały węch oraz niesamowity upór.

Lisek Vuk

"Lisek Vuk" gra mocno na uczuciach widza. Smutne sceny mieszają się ze śmiesznymi. Mamy tutaj ogromne poświęcenie Chytrusa, przypłacone jego śmiercią. Mamy też różnorodność postaci znanych, z gospodarstwa. Są kury które walczą o względy jedynego koguta, mamy też i psy, które uwielbiają plotkować, zwłaszcza jeśli chodzi o tym co dzieje się na podwórku myśliwego oraz o jego psach myśliwskich (ciamajdach). Mamy też również niezapomnianą scenę z pijanymi gęsiami z których jedna narzeka na swoje platfusy a druga mówi że gęsi są głupie (jedna z gęsi mówi głosem Zofii Raciborskiej - aktorka, użyczająca swego głosu Jackowi i Agatce). Istny majsterszyk w wykonaniu aktorów polskiej wersji językowej.

Lisek Vuk - Świat Młodych

Zanim film ten pojawił się na naszych szklanych ekranach z liskiem tym spotkali się czytelnicy Świata Młodych, który w 1975 roku zaczął drukować komiks pt. "Wuk czyli przygody pewnego lisa". Później zaś pojawił się film.
Dotychczas, żaden z dystrybutorów nie wydał ponownie tej bajki w polskiej wersji językowej. Na allegro widziałem do zdobycia z polskim lektorem, ale to nie jest to. Fragmenty, które możecie tutaj zobaczyć, pochodzą z mojej prywatnej biblioteki. Z chęcią bym nawiązał kontakt z jakąś firmą, która podjęłaby się wykupienia praw własności i wypuściła na rynek (oczywiście z szyldem nostalgia.pl przedstawia :) ).

Ciekawostką jest to, że angielska wersja językowa do tego filmu powstała w 1987r. podczas kiedy w Polsce film ten pokazał się na początku lat 80-tych (1980 albo 1981 rok).
Kolejną ciekawostką jest iż chyba tylko my zmieniliśmy nazwę przybranego wujka liska Vuka na "Chytrus" podczas gdy inne państwa pozostawiły jego oryginalne imię a mianowicie "Karak" a anglicy dodatkowo zmienili imię głównego bohatera na "Vik".