Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

PTAKI CIERNISTYCH KRZEWÓW

ptaki ciernistych krzewow 01

Rok 1985 (około). Polska telewizja nadała pierwszy odcinek "Ptaków ciernistych krzewów". Serial, który z miejsca stał się hitem.

Ksiądz miejscowej parafii, ojciec Ralph de Briccasart (Richard Chamberlain) zakochuje się z wzajemnością w młodziutkiej Meggie Cleary (Sydney Penny, później Rachel Ward). Mimo uczucia, które żywi do dziewczyny, opuszcza parafię i wyjeżdża do Rzymu. Wyświęcony na biskupa, wciąż cierpi z powodu swej miłości do Meggie, która poślubiając Luke'a (Bryan Brown) ma nadzieję o nim zapomnieć.
Gdy Ralph wraca do Australii, ich miłość wybucha z jeszcze większa siłą. Oboje zdają sobie sprawę, że ich szczęście nie może trwać wiecznie.
Owocem ich miłości jest Chłopiec - Dane (Philip Anglim) - który idąc w ślady ojca, przyjmuje święcenia kapłańskie. Meggie, którą dwaj najbliżsi jej mężczyźni opuszczają dla Kościoła, nie może się z tym pogodzić. Tragedia, która ją spotyka, zmusza ją do pogodzenia się z Ralphem, swoją rodziną i samą sobą.

ptaki ciernistych krzewow 02 ptaki ciernistych krzewow 03

Serial opowiadający o miłości księdza do prostej farmerki powodował iż na ulicy w trakcie jego emisji zamierało życie. Sąsiedzi oglądali ten serial wspólnie a na wsi wszyscy zbierali się u tego kto miał odbiornik (najlepiej kolorowy odbiornik). Doszło do tego iż serial ten puszczano w samolotach ...
Mimo to odnotowano jeden krytyczny głos: "To perfidia w kraju katolickim tak sobie poczynacie z biskupami", ale kto by się wobec tak masowego zainteresowania tym głosem przejmował :)

Co było powodem tego szaleństwa? Chyba zakazana miłość pomiędzy główną bohaterką Meggie, granej przez Rachel Ward oraz księdza Ralpha de Briccasart'a, granego przez przystojnego jak na tamte czasy Richarda Chamberlaina.

ptaki ciernistych krzewow 05

Scenariusz serialu został oparty na powieści Colleen McCullough pod tym samym tytułem. Autorka powieści opisała historię na podstawie swojej rodzinnej, kiedy to jej matka została zmuszona do poślubienia ojca. Przelewając swoją złość na papier autorka to samo ukazała w życiu bohaterki "Ptaków z ciernistych krzewów", skazując ją na ślub z człowiekiem, którego nigdy nie kochała. Tak Meggie poślubiła australijskiego farmera Luke'a (granego przez Bryana Browna). Jednak serial, który powstał na podstawie jej opowiadania nie podobał jej się. Przede wszystkim, że zdjęcia kręcono poza Australią (dokładnie w Kalifornii), Rachel Ward ponieważ była baptystką a jej bohaterka z powieści katoliczką oraz to że aktorzy (poza Bryanem Brownem) mówili w serialu z amerykańskim akcentem. Otwarcie przyznawała, że nienawidzi serialu i nie chce go oglądać.

Problemy też nie uniknęły planu filmowego. Grana przez Rachel Ward bohaterka Meggie tak bardzo przekonująco grała swoje uwielbienie do księdza, że wystraszyła samego Chamberlaina, który bał się iż faktycznie zakochała się w nim. Jednak Rachel poślubiła kolegę z planu Bryana Browna i doszło do takiej farsy gdzie nawet członkowie ekipy filmowej gubili się, kto kogo kocha tak naprawdę poza planem.

ptaki ciernistych krzewow 06

Trudnością była dla reżysera współpraca z głównymi aktorami. Księdza miał pierwotnie zagrać Robert Redford, jednak odmówił. Reżyser poprosił Richarda Chamberlaina i to był jego błąd bowiem aktor bez przerwy chciał wprowadzać zmiany w scenariuszu co przyczyniło się do opóźnienia zdjęć. Rola Maggie pierwotnie miała być zagrana przez Jane Seymour ale aktorka miała zbyt silną osobowość i tym sposobem rolę zagrała Ward, która była kiepską aktorką i o mało co nie położyła filmu.

Sam Richard Chamberlain nie ma dobrych doświadczeń z planu zdjęciowego: "Jeden mikrofon miałem pod pachą, drugi był w prześcieradłach. Trzeba było pamiętać o peruce, cieniu i kącie filmowania. Niezbyt to wygodne kiedy przez trzy godziny pochylałem się nad partnerką opierając na tym samym łokciu. Musiałem pamiętać  by nie rozmazać jej szminki i nie wydawać niechlujnych dźwięków podczas całowania". Nawet Richard Ward miała zastrzeżenia do scen łóżkowych. Opowiadała bowiem, że w czasie ich kręcenia na plaży było zimno i wietrznie.

Również i praca na planie wymagała nie lada trudów. Serial ten według powieści rozgrywa się w Australii jednak wszystkie wiejskie posiadłosci w których można byłoby kręcić film znajdowały się setki kilometrów od cywilizacji. To nie wchodziło w grę. Zatem przeniesiono go do Kalifornii. Posiadłość zbudowano od zera a jedynym problemem był ... brak kangurów. Ekipie udało się wynająć jednego kangura ale ze względu na koszmarną pogodę trzeba było nieustannie zwierzę polewac wodą.

ptaki ciernistych krzewow 04

Finał serialu był niestety tragiczny. [uwaga spoiler] Syn Meggie ginie podczas ratowania topiących się dziewczyn. Bohaterka wyznaje swemu kochankowi - księdzowi de Briccasart, że topielec był ich dzieckiem i tak samo jak jego ojciec - został księdzem.
Ze wszystkich błędów, które popełniłem, największym był ten, że nie zdecydowałem się na miłość - wyznaje Ralph, już wtedy kardynał. Sam Richard Chamberlain mimo przeciwności jakie towarzyszyły mu na planie filmowym ciepło wspomina serial a najchętniej wzruszające zakończenie w którym grany przez niego ksiądz umiera. "To było piękne. Myślę, że Bóg i aniołowie aż zatrzymali się, żeby na to popatrzeć" - powiedział o tej scenie.