Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

SZALEŃSTWO MAJKI SKOWRON

Szaleństwo Majki Skowron Szaleństwo Majki Skowron - książka

Lato, beztroskie wakacje, młodzieńcze problemy oraz cechy jak fair play, zaufanie do przyjaciół oraz umiejętność przyznania się do błędu. To wszystko znajdziemy w serialu "Szaleństwo Majki Skowron"

Serial ten, powstał na podstawie powieści Aleksandra Minkowskiego. Fabuła jego jest osnuta na dwóch przypadkach konfliktu pokoleniowego. Bohaterem - w przeciwieństwie do tytułu serialu - nie jest Majka a chłopak Ariel (skłócony z ojcem z powodu jego zaangażowania się w sprawy miłosne z miejscową lekarką), który na swej drodze spotyka Majkę (dziewczynę, która na znak protestu przeciwko konformistycznej postawie ojca także buntuje się przeciwko niemu i ucieka z domu) oraz przezywa swoją pierwszą młodzieńczą miłość. Skomplikowane problemy rodzinne zbliżają do siebie młodych. Rodzi się między nimi uczucie.

- posłuchaj czołówki z serialu

Serial ten liczy dziewięć półgodzinnych odcinków a premiera pierwszego odcinka przypadła na maj 1976 roku w ramach programu "Ekran z Bratkiem". Ci, którzy liczą na szybką akcję mogą się niestety rozczarować. Serial jest nieco monotonny ale za to mamy piękne widoki z Mazur lat 70-tych. Zdjęcia bowiem kręcono w okolicach Mikołajek, Pisza, Tałt, Olsztyna i jeziora Łukajno - rejonach, które zdaniem reżysera - Stanisława Jędryki - były "czyste i nie skażone przemysłem".
Oprócz pięknych, mazurskich zdjęć mamy również pokazanie problemy nastolatków związanych z przeżywaniem pierwszego zauroczenia, pierwszej miłości. Mamy tutaj nieśmiałość oraz unikanie patetycznych wyzwań czego trudno doszukiwać się we współczesnych serialach.

Szaleństwo Majki Skowron 

Początkowo serial ten miał nosić nazwę "Mazury" jednak reżyser ostatecznie postanowił zostać przy tytule oryginalnym. Dla reżysera ważną rzeczą było również pokazania portretu psychologicznego Ariela a wszystkie zdarzenia odbywające się w tym serialu widziane są właśnie z jego perspektywy.

Szaleństwo Majki Skowron Szaleństwo Majki Skowron

Warto wspomnieć o odtwórcach ról Majki i Ariela. Majka czyli Zuzanna Antoszkiewicz (zmieniła później nazwisko na Janin), po zakończeniu emisji tego serialu w 1980 roku zagrała jeszcze w filmie "Mysz" i był to ostatni film w którym wystąpiła. Przerwała karierę aktorską, zniknęła na jakiś czas by ... w 2003 roku ludzie mogli usłyszeć o jej śmierci. Na mieście pojawiły się nekrologi z informacją o pogrzebie. Jak się okazało był to kolejny projekt Zuzanny Janin zatytułowany "Widziałam własną śmierć". Przebrana za staruszkę udała się na swój pogrzeb na warszawskich powązkach i nagrywała rekacje zgromadzonych tam żałobników. Niektóre z osób do dzisiaj nie mogą zapomnieć jej tego abstrakcyjnego, czarnego humoru.

Marek Sikora swoją karierę aktorską rozpoczął w 1974 roku, gdzie zagrał w filmie "Koniec Wakacji" a dwa lata później, u tego samego reżysera zagrał w serialu "Szaleństwo Majki Skowron". W latach 1981-1996 współpracował z wieloma teatrami w całej Polsce. Prywatnie był mężem aktorki Grażyny Wolszczak. Niestety, 22 lipca 1996 roku zmarł nagle w miejscowości Służów koło Buska-Zdroju. Przyczyną śmierci był udar mózgu. Miał 37 lat.