Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

5-10-15

 

5-10-15 logo części dla 15-latków

5-10-15 - jeden z nielicznych programów, adresowanych do dzieci w wieku 5, 10 i 15 lat. Początki tego programu sięgają 1982 roku, kiedy w sobotnie okołopołudnia (gdzieś w godzinach 12-13) muzyką Kombi "Bez ograniczeń" rozpoczynała swoją czołówkę. Program ten powstawał pod redakcją Bożeny Walter, a przez cały czas jego trwania przewinęło się kilka znanych nazwisk m.in. Piotr Kraśko, Justyna Pochanke, Krzysztof Ibisz zaś głosem (w latach 80-tych) był Wojciech Mann.

Co on robił kiedy miał 5,10,15 lat  Encyklopedia znaczeń

Oglądając ten program zapewne pamiętamy takie cykle jak : Czarodziejska LampaOmnibus,Szkolna Lista PrzebojówTacy jak Bruce LeeCo on robił jak miał 5. 10. 15ShortpressMini Lista Przebojów. Oprócz tego pamiętam jeszcze naukę języka angielskiego, która polegała na słuchaniu teledysku oraz zapamiętywaniu słówek oraz zwrotów zawartych w tej piosence.

czołówka programu 5-10-15  czołówka programu 5-10-15

Kolejna czołówka do programu, której słowa padają na wstępie pojawiła się w 1986 lub 1987 roku (sądząc po zainteresowaniem się grą "Death Chase" na komputerze ZX Spectrum mogę ustalić właśnie ten rok).

Wielka przygoda szczeniaka

Stałą pozycją były seriale animowane. Pojawiały się one w dwóch częściach. Pierwsza część była po części przeznaczonej dla 5-latków i przed częścią dla 10-latków. Natomiast druga część pojawiała się po części przeznaczonej dla 10-latków.
Pamiętam że emitowane takie seriale jak : "Biały delfin Um", "Przygody Szczeniaka", "Banda Owidiusza", "Sceny z życia smoków" (właściwie to nie był serial a czytanie książki z rysunkami Jacka Rupińskiego) oraz wiele innych.

Ogółem 5-10-15 to był program, który umiał zająć 5, 10 oraz 15-latków na prawie 1,5 godziny. Szkoda, że w późniejszych czasach zabrakło mu jakiegoś poweru skutkiem czego był spadek oglądalności i w rezultacie w 2007 roku zdjęcie go z anteny.

Na koniec zostawiłem kilka cytatów na temat 5-10-15 pochodzących z nostalgicznego forum. 
Natuś-77 :
- Ze znanych i chyba lubianych osób w programie występowała Basia Nowacka, która prowadziła Szortpress (Basia jest córką dziejszej posłanki Jarugi -Nowackiej).
- Justyna Pochanke, no tak, teraz zaczęłam sobie przypominać, ona była z tych starszych +15 i teraz dopiero kojarzę te oczy , sposób mówienia, ale wydaje mi się, że tamta dziewczyna miała ciemne włosy ..a może to tylko za sprawą czarno-białego telewizora.
- Krzysztof Ibisz, chyba powrócił do swojego image lat 80-tych, bo pamiętam jak występował w marynarkach, dżinsach i tenisówkach :-)

Eryk75 :
"Program, gdy był jeszcze w Dwójce był ponoć światowym ewenementem, gdzie w jednym paśmie umieszczono działy dla tak zróżnicowanych grup wiekowych. Audycja telewizyjna "5-10-15" powstała w taki sposób, że ówczesna dyrektor Anna Rosel-Kicińska zaproponowała popularnej prezenterce TV Bożenie Walter (wcześniej Studio 2, Motywacje, Camerata) utworzenie zupełnie nowego, specjalnego magazynu dla młodszych odbiorców. Bożena Walter była pomysłodawczynią niemal wszystkich pierwotnych części składowych tego programu takich jak: "Czarodziejska lampa", "Nutki z gwiazdą", "Szkolna lista przebojów", "Tacy jak Bruce Lee" czy też "Co on robił jak miał lat 5, 10, 15", "Shortpress"- w czołówce tej audycji występowały spodenki i nożyczki. Jego współtwórcami - jak wspomina sama autorka - były dzieci z rodzinnego podwórka, koledzy i koleżanki własnych dzieci Bożeny Walter oraz dzieci sąsiadów. Sandra Walter miała 9 lat, a Piotr 15, gdy program wystartował. A wszystko zaczęło się od felietonu "Dzieci z jednego podwórka", a potem z tych właśnie tytułowych dzieci wybrano prowadzących program. Od początku dobrze radziła sobie w programie Kasia Król, a potem Piotr Soszyński zapowiadający "Szkolną Liczbę Przebojów". Listę dorosłych współpracowników tworzyli - Barbara Borys-Damięcka (reżyser), Wojciech Mann (Pan Głos), Zygmunt Broniarek (poliglota), Anna Janiszewska, Anna Krajewska, Danetta Szulc, Bożena Skuza (4 panie ze wspomnianej "Cameraty") oraz Iwona Klorek, Edyta Krassowska, Beata Krupska i Iwona Łekawa (4 stałe współpracownice)."