Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

NIEBEZPIECZNA ZATOKA

niebezpieczna zatoka 01

To straszne. 8 stycznia 2018 roku odszedł od nas kanadyjski aktor - Donelly Rhodes. Czas byśmy przypomnieli sobie jeden z seriali, w którym grał główną rolę i chyba dzięki któremu, mimo iż przed tym serialem już miał ugruntowaną pozycję jako aktora, zyskał sympatię widzów na całym świecie.

niebezpieczna zatoka 03 niebezpieczna zatoka 04

Oczywiście myślę tu o serialu "Niebezpieczna Zatoka" (Danger Bay), produkcji kanadyjskiej. "Niebezpieczna zatoka" miała od początku silne przesłanie przyrodniczo-ekologiczne. Owdowiały ojciec, biolog morski (nie jestem pewien czy wcześniej nie należał do jakiejś grupy marines) - doktor Grants Robert (w tej roli właśnie Donelly Rhodes), pracuje w oceanarium w Vancouver, niosąc pomoc rannym i chorym zwierzętom. Poza pracą opiekuje się dwójką swoich dzieci: Jonah i Nicole (ich matka niestety zmarła). Dzieci bardzo pomagają ojcu w jego pracy co wiązało się niekiedy we wpadniem w niebezpieczne sytuacje.

Na przełomie lat 1984-1990 nakręcono 123 odcinki tego serialu. Każdy z nich to zamknięta historia o charakterze obyczajowym, kiedy indziej przygodowym lub nawet kryminalnym.

niebezpieczna zatoka 05 niebezpieczna zatoka 06

niebezpieczna zatoka 07 niebezpieczna zatoka 08

Premierę światową "Niebezpieczna zatoka" miała w 1984 roku czyli u nas pojawił się gdzieś w latach 1985-1987 i był to żelazny punkt telerankowego, niedzielnego kina. Tutaj jakoś nieufnie podchodzę do informacji z wikipedii iż polska premiera tego serialu odbyła się w 1987 w programie drugim. Owszem, być może później zaś odcinki były wyświetlane na drugim programie lub w regionalnej telewizji ale początek to na pewno należał do kina Teleranka.

- posłuchaj motywu muzycznego z serialu
"Niebezpieczna zatoka"

Chyba wszystkim w pamięci zapisała się czołówka serii z charekterystycznym, szybki motywem muzycznym. Niestety do dnia dzisiejszego nie znalazł się dystrybutor, który by chciał przybliżyć najmłodszemu pokoleniu a starszemu pokoleniu przypomnieć ten serial. Pozostają tylko oryginalne odcinki, które można znaleźć w necie.

niebezpieczna zatoka 02
Bohaterowie po latach. Od lewej: Christopher Crabb (Jonah), Ocean Hellman (Nicole),
Donelly Rhodes (Grant "Doc" Roberts)