Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

DEMPSEY I MAKEPEACE NA TROPIE

demspey i makepeace 01

Późne lata 80-te. Czwartkowe wieczory. Kolejny wieczór sensacji i kolejny serial sensacyjny. Tym razem pada na brytyjską produkcję kryminalno-komediową "Dempsey i Makepeace na tropie".
Fabuła prosta jak drut ... otóż mamy niezdyscyplinowanego, amerykańskiego policjanta Jamesa Dempseya (Michael Brandon), który podczas dochodzenia pewnej sprawy korupcyjnej zabija swego partnera. Aby sprawa przycichła oddelegowują nieposłusznego gliniarza do londyńskiej jednostki elitarne SI10 gdzie zostaje przydzielony do pracy z detektyw Harriet Makepeace (Glynis Barber). Temperament Dempseya oraz dobre wychowanie detekty Makepeace (która wywodziła się z arystokratycznej rodziny) musiało skutkować mieszanką dość wybuchową. Początkowe konflikty między nowymi partnerami stają się nie do zniesienia jednak z odcinka na odcinek para ta zaczyna tworzyć cora lepiej rozumiejący się duet. Taki kontrast par powstał na wskutek pomysłu Brandona, który oprócz tego że grał w serialu również poprawiał dialogi a także przy silnym wsparciu ekipy wyreżyserował ostatni odcinek serialu "Anioł stróż". Pierwotna wersja bez poprawek Brandona zamiast niesubordynowanego policjanta wprowadzała milionera z Kalifornii.

- posłuchaj motywu muzycznego z serialu

Co ciekawe miłość między bohaterami nie kwitła przed ekranem ale również poza nim co doprowadziło do ślubu głównej pary aktorskiej w 1989 roku.
Ogólnie powstało 30 odcinków (3 sezony po 10 odcinków, które wyemitowano w 1985 i ostatni w 1986 roku). Przerwanie produkcji było zaskoczeniem dla aktorów. Brandon wspomina iż amerykanie zgłaszali zapotrzebowanie na jakieś 80 odcinków i przerwanie ich praktycznie w połowie było złym i bardzo dziwnym posunięciem.

Na początku lat 90-tych czyli już po emisji (a może i nawet w trakcie) Barber i Brandon odwiedzili Polskę. Oczywiście nie obyło się bez histerycznej reakcji fanów, którzy doprowadzili na lotnisku do pęknięcia barierek i którzy zmusili parę do salwowania się ucieczką.

dempsey i makepeace 02 dempsey i makepeace 03

Serial ten prócz normalnych, czwartkowych emisji pod koniec lat 80-tych był emitowany w "Kinie dla poliglotów" w którym filmy były emitowane w ich ojczystym języku - bez polskiego lektora.

Oczywiście, ja również byłem pod wpływem tego serialu i nawet razem z kolegą (pozdrawiam cię Grzesiu) wysłaliśmy list do agencji z prośbą autograf. On dostał autograf Barber a ja Brandona :)

demspey i makepeace autograf