Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

ABIGEL

abigel 01

Kim jesteś, Abigel?
Kim jest ten ktoś, kto tutaj z nami mieszka, kto słyszy, o czym się szepcze, kto wszystko wie... Wsród tych białych ścian żyje ktoś, kto zdaje sobie sprawę, że my wszystkie jesteśmy tu daleko od domu, od rodziców, a wymaga się od nas tak wiele, że czasem przekracza to nasze siły i coraz to któraś z nas się potyka... Nikt nie widział twojego prawdziwego oblicza, a my wsztskie wiemy, że tu działasz...
Kim ty jesteś, Abigel?
Gdybym mogła cię zobaczyć, gdybym mogła pochwycić twoją rękę, jakże dziękowałabym ci za to, co dla mnie uczyniłaś. Kto ma w sobie jeszcze tyle chęci do zabawy w tę grę, kto jest na tyle odważny, by tak zaryzykować...
Kim ty naprawdę jesteś, Abigel?

abigel 02 abigel 03

Trwa druga wojna światowa. Do surowej szkoły religijnej trafia nastolatka, Gina. Wychowywana beztrosko przed wybuchem wojny, nagła zmiana klimatu jej nie służy. Początkowo buntuje się przeciwko szkolnym rygorom a mieszkające tam uczennice ignorują ją. Zresztą koleżanki szkolne wydają jej się dziwne i dziecinne. Gina, która tęskni za ojcem i swoim ukochanym początkowo planuje ucieczkę z tej szkoły jednak wkrótce to się zmienia, a to za sprawą statuy postaci zwanej Abigél, stojącej w ogrodzie.  Miejscowa tradycja i legenda mówi iż statua ta pomaga potrzebującym, wystarczy wrzucić do naczynia karteczkę z życzeniami. O dziwo ktoś te karteczki naprawdę odbiera. Pytanie pozostaje - kto?

Czteroodcinkowy, węgierski serial "Abigél" według powieści Magdy Szabo "Tajemnica Abigél" miał swoją emisję na ekranach telewizorów w wakacje, a dokładnie w dniach 31 lipca-21 sierpnia 1984 roku (emisja 4 odcinków odbywała się raz na tydzień w programie "Filmu dla drugiej zmiany" o godzinie. 10.30 i po wieczornym dzienniku o 20.15). Co ciekawe - a może raczej standardowe dla produkcji zagranicznych w tamtym okresie - serial ten był emitowany w polskiej wersji językowej z Iloną Kuśmierską jako głos Abigél w roli głównej. Oprócz niej można było też usłyszeć głosy Czesława Lasoty, Marleny Miarczyńskiej, Izabelli Dziarskiej, Jerzego Przybylskiego, Stanisława Zatłoka, Zofii Gładyszewskiej, Marka Robaczewskiego. Polski dubbing powstał w Studio Opracowań Filmów w Warszawie pod kierunkiem Marii Piotrowskiej jako reżysera.

abigel 04

Rolę głównej bohaterki - Georginy zagrała wtedy 26-letnia urocza aktorka Éva Szerencsi, która w 1984 roku otrzymała za swą kreację nagrodę na włoskim festiwalu Oriolo Romano.
"Serial był kręcony przed paru laty i myślałam, że wszystko się skończyło. Czekały mnie jednak miłe niespodzianki. Przede wszystkim nagroda, a także wiadomość, że polska telewizja emitowała "Abigail" dwukrotnie..." - mówiła w wywiadzie dla tygodnika "Film" o serialu odtwórczyni głównej bohaterki (źródło Film, Nr 7 1985 r.).

Oczywiście na fali serialu imię Georgina zaczęło się pojawiać wśród dzieci.

abigel 05 abigel 06

Nie tylko węgrzy zrobili serial Abigél. Także i my możemy się pochwalić bowiem w 1995 roku powstał czteroczęściowy spektakl "Abigél" (dokładnie tyle samo miała ta miniseria) w reżyserii Izabelli Cywińskiej z Agnieszką Krukówną oraz Piotrem Fronczewskim w głównych rolach.