Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

FASOLKI

Tekst, pióra (a może raczej klawiatury) Andrzeja Marka Grabowskiego czyli Pana Tik-Taka i Profesora Ciekawskiego powstał z okazji 40-lecia istnienia zespołu  Fasolki. Autorami zamieszczonych zdjęć są: Anna Wysocka-Jastrzębska, Tomasz Truszkowski, Piotr Dyga i inni.

„Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma”

fasolki 02
„Kadra” Fasolek. Siedzą od lewej: Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk, Ewa Chotomska, Natalia Dymarska.
Stoją: Andrzej Marek Grabowski, Krzysztof Marzec.

 „40 lat minęło jak jeden dzień” – chciałoby się zanucić piosenkę Andrzeja Rosiewicza.  W bieżącym roku (2023) najbardziej znany w Polsce zespół dziecięcy obchodzi całkiem poważny jubileusz. Można powiedzieć, że Fasolki stały się naprawdę bardzo dorosłe.

fasolki 03
Jubileusz 30-lecia. „Stare Fasole”

A urodziły się w Domu Kultury przy ulicy Łowickiej w Warszawie, jesienią 1983-ego roku. Odbywał się tam wówczas Festiwal Piosenki Dziecięcej, w którym jurorami byli autorzy telewizyjnego programu Tik-Tak: Ewa Chotomska, czyli Ciotka Klotka i piszący te słowa Andrzej Marek Grabowski (grałem wówczas w programie rolę Pana Tik-Taka).  Na scenie domu kultury wystąpiło tyle zdolnych dzieci, że w pewnym momencie przyszedł mi do głowy pomysł: a może stworzyć z nich zespół, który będzie występował w naszym programie? Ewie Chotomskiej pomysł się spodobał i zaczęliśmy działać. Do zespołu zaprosiliśmy najzdolniejszych laureatów konkursu. Byli wśród nich między innymi: Agnieszka i Olga Szymańskie, Robert Gołaszewski, bliźniaczki Ania i Kasia Kozłowskie, Magda i Dominika Olszewskie i Jarek Bułka.
Jak nasz zespół nazwać?! Najpierw przyszła mi do głowy nazwa „Doremifasolki”, jednak słowo było za długie, zostały więc - „Fasolki”!

fasolki 01
Jedno z najwcześniejszych nagrań Tik-Taka. Andrzej Marek Grabowski i pierwsze Fasolki

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda”

Fasolki zaczęły występować w Tik-Taku, a siedzibą zespołu został wspomniany Dom Kultury na Łowickiej.  Do współpracy zaprosiliśmy młodego, niezwykle zdolnego gitarzystę i kompozytora - Krzysztofa Marca, który nadał muzycznej stronie zespołu rozpoznawalny styl – Fasolki stały się zespołem śpiewającym rocka i reggae!

fasolki 04
Jedno z pierwszych nagrań Tik-Taka, z prawej Zbigniew Grusznic

Kiedy zainteresowanie uczestnictwem w zespole zaczęło rosnąć, przenieśliśmy się do Domu Kultury przy ulicy Elektoralnej. Odbywające się tam eliminacje do zespołu przerosły nasze oczekiwania. Dzieciaki, chyba zafascynowane magią telewizji, zgłaszały się na ten sprawdzian drzwiami i oknami. Mieliśmy ciężki orzech do zgryzienia wybierając około trzydziestoosobową grupkę spośród 500 chętnych.

fasolki 05
Fasolki w swoich słynnych dresach oraz ich nauczycielki: Halina Sokołowska i Lena Smolińska

 Po pierwszej małej płycie, na której znalazły się przeboje: „Myj zęby”, „Domowa piosenka” i „Mydło lubi zabawę”, Fasolki zaczęły nagrywać następne kasety i płyty. Piosenki przede wszystkim tworzyli wspomniani wcześniej twórcy Tik-Taka, ale kilka przebojów napisały także: mama Ciotki Klotki – Wanda Chotomska oraz Dorota Gellner, a muzykę zaproszeni kompozytorzy: Teresa Niewiarowska i Adam Skorupka.

fasolki 06
Pierwszy longplay Fasolek

Zespół  występował w wielu telewizyjnych programach. Przede wszystkim we wspomnianym Tik-Taku, który prowadziłem z Ciotką Klotką oraz aktorami: Markiem Wysockim i Zbyszkiem Grusznicem. Pomagał nam Zając Poziomka, w którą to rolę wcielał się Stefan Pułtorak. Potem przez program przewinęło się wielu innych aktorów, między innymi: Wojciech Asiński i Przemysław Predygier.

fasolki 07
Fasolkowa rodzina

Po mojej emigracji do programu „Wyprawy Profesora Ciekawskiego", Panem Tik-Takiem został Krzysztof Marzec - kompozytor fasolkowych przebojów.  I to on z tą rolą jest bardziej kojarzony, bowiem prowadził program przez 13 lat, aż do zakończenia jego produkcji w roku 1999.

fasolki 08
Nagranie programu Fasola. Krzysztof Tyniec jako Pan Fasola

Równolegle z Tik-Takiem Fasolki brały udział także w innych programach naszego autorstwa, między innymi w Teatrzyku Piosenki Fasola, który prowadził Pan Fasola – Krzysztof Tyniec. Program Fasola był czymś w rodzaju listy dziecięcych przebojów, do której realizowaliśmy z Ewą Chotomską chyba pierwsze w Telewizji Polskiej teledyski dla dzieci. Dzięki wielu emisjom w Tik-Taku i Fasoli popularność zyskały między innymi takie piosenki jak: „Ropucha kłamczucha”, „A to jeż”, „A ja rosnę”, "Kropelka złotych marzeń” (Bursztynek), „Zając Poziomka”, „Kocur bury” czy „Domowa piosenka”. Do dziś wielu widzów pamięta słynne teledyski: z kąpiącymi się w wannie dziećmi – „Mydło lubi zabawę” oraz z dziewczynką niosącą ogromną szczoteczkę do mycia zębów – „Myj zęby”. W jednym z naszych programów widzowie mogli także usłyszeć „Fantazję” piosenkę skomponowaną przez jednego z „Trubadurów” – Sławka Kowalewskiego dla swoich córek Kamy i Mai. Tekst napisała Ewa Chotomska. Później piosenkę wykonywały także Fasolki, a po wielu latach w konkursie Radia Merkury została uznana za dziecięcą piosenkę wszechczasów.

„Bo fantazja, fantazja jest od tego, żeby bawić się, bawić się na całego”

Po kilku latach przeprowadziliśmy się do Młodzieżowego Domu Kultury imienia Władysława Broniewskiego przy ulicy Łazienkowskiej. W tym gościnnym miejscu Fasolki „mieszkają” do dziś.  Oczywiście skład zespołu nie tylko się rozrastał, ale także się zmieniał - eliminacje do Fasolek nadal ściągały setki chętnych, z których co roku wybieraliśmy garstkę najzdolniejszych dzieci.  Między innymi dołączyły do zespołu: Karol i Aneta Andrzejak, Karolina Bernacka, Kasia Dzierzbicka, Ania i Agnieszka Filimonow, Grażynka Fronczak, Joasia Jabłczyńska, Monika Janiszewska, Agnieszka Kalinowska, Boguś Krysiński , Dominik Koniusz, Kasia Mazurek, Monika Mrozowska, Marta Piotrowska, Edyta Słowik, Łukasz Wąsowski, Iza Zacharzewska – wykonawcy wielu fasolowych przebojów, znanych z programów, teledysków i płyt.

fasolki 09
Najmłodsze Fasolki… kilkanaście lat temu

Nie można zapomnieć o osobach, które w pierwszych latach istnienia zespołu prowadziły zajęcia. A były to: Halina Sokołowska, Teresa Kurpias (późniejsza założycielka i szefowa zespołu Tintilo), Lena Smolińska, Danusia Fudali oraz uwielbiana przez dzieci Ciocia Bonia – choreografka Bronisława Kwietniak.

 „Witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki”

Współpraca z menadżerem Bogdanem Zepem zaowocowała trasami koncertowymi.  Spod Domu Kultury ruszał autobus z kierowcą, panem Stasiem wiozący rozśpiewane, rozkrzyczane Fasolki, ich mamusie i dorosłych wykonawców. Trasy koncertowe czasami trwały kilka dni. Program estradowy, w którym brali także udział: Ciotka Klotka, Krzyś Tik-Tak i Profesor Ciekawski oglądali widzowie w całej Polsce. Występowaliśmy w teatrach, domach kultury oraz w największych salach i amfiteatrach. Między innymi koncertowaliśmy w katowickim Spodku, zabrskim Domu Muzyki i Tańca, wrocławskiej Hali Ludowej, Gdańskiej Oliwii i Ergo Arenie, w warszawskiej Sali Kongresowej oraz w amfiteatrach od Opola przez Zieloną Górę, Gorzów, Szczecin, Międzyzdroje, Kołobrzeg po Sopot.  Co ważniejsze, koncerty zawsze gromadziły komplety widzów!

fasolki 10
Rok 1987. „Dziecko potrafi” w poznańskiej Arenie. Fasolki i słynny kogut

Warto wspomnieć, że w roku 1987 Fasolki wystąpiły w kilkunastu koncertach z cyklu „Dziecko potrafi” w poznańskiej Arenie. Przedstawienie nosiło tytuł „Urodziny Tik-Taka”, a na urodzinach, poza Fasolkami i prowadzącymi Tik-Taka gościli między innymi: zespół Vox, siostry Winiarskie, zespół muzyczny Zbigniewa Górnego, Jerzy Cnota i mistrz olimpijski Władysław Komar. Nasz słynny kulomiot grał rolę czarnego charakteru i w pewnej chwili udawał, że chce złapać Ciotkę Klotkę, która uciekała przed nim, ile sił w nogach.  Do tej pory pamiętam jej autentycznie przerażoną minę. Zapewne obawiała się, że wpadnięcie w ramiona takiego olbrzyma może się dla niej źle skończyć.
Moim zadaniem było między innymi prowadzenie melexa, do którego przyczepiony był ogromny kogut na kółkach.  Jedna z Fasolek – Grażynka Fronczak siedziała na kogucie, a pozostałe Fasolki biegły obok. W pewnym momencie nieco przyspieszyłem, kogut stanął dęba, a Grażynka z niego fiknęła, robiąc wspaniałe salto do tyłu. Był to całkiem niezamierzony efekt. Co prawda wylądowała na nogach, ale później straciła równowagę. Niemniej jej wyczyn został przez 3000 widzów nagrodzony huraganem oklasków.  Wolę nie myśleć, co mogłoby się stać, gdyby upadła na głowę. W każdym razie po tym „numerze” z jazdy dzieci na kogucie zrezygnowaliśmy.

„Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję”

W latach dziewięćdziesiątych Fasolki występowały także w efemerycznych cyklach mojego autorstwa: Trąbie i Lizaku (kto te programy jeszcze pamięta?!) oraz w Ciuchci, z Kulfonem i żabą Moniką. Po zniknięciu z anteny Tik-Taka, nasz zespół można było zobaczyć między innymi w Jedyneczce i Budziku, w których Fasolki odgrywały najróżniejsze role aktorskie i śpiewały dużo piosenek. To już było następne pokolenie, między innymi: Ewelinka Aleksiewicz, Zuzia Chruścikowska, Adaś Gołaszewski, Mikołaj Banaszczyk, Paula Kułakowska, Krysia Szczepanik, Marysia Skorupka, Monika Turek, Asia Kacymirow, Justynka Zahajko, Julka i Magda Wysockie.

fasolki 11
Sylwester. Fasolki w programie Budzik. Stoi Maciej Gąsiorek – krasnoludek Piksel,
niżej: Piotr Tworek – kot Budzik, Monika Babula – kotka Ruda

Przy okazji warto wspomnieć, że Fasolki występowały na estradzie z wieloma znanymi aktorami i piosenkarzami. Poza wspomnianymi wcześniej, także z Majką Jeżowską, Danutą Rinn, Elżbietą Adamiak, Marylą Rodowicz, Łucją Prus, Jackiem Skubikowskim, Maciejem Gąsiorkiem - krasnalem Pikselem z Budzika czy Andrzejem Rosiewiczem. Z tym ostatnim wiąże się kolejna anegdota. Było to pierwszego czerwca w latach osiemdziesiątych, akurat tego dnia przypadają urodziny pana Andrzeja. Występowaliśmy w ogromnym amfiteatrze w Szczecinie.  Organizatorzy koncertu postarali się o wielki tort, który nieopatrznie postanowili wręczyć jubilatowi w trakcie koncertu w garderobie.  Fasolki miały zatańczyć do dwóch piosenek wykonywanych przez Rosiewicza. Kiedy zabrzmiała muzyka, piosenkarz nie wyszedł na scenę. Na szczęście Fasolki uratowały sytuację, bezbłędnie zatańczyły cały swój układ.  Rosiewicz wyszedł na scenę przy drugiej piosence.  Wspaniale ją wykonał, a widzowie nie zorientowali się, że coś było nie tak. W ramach podziękowań i przeprosin Fasolki zostały zaproszone do degustacji urodzinowego tortu popijanego coca colą, która w tamtych czasach była w Polsce nowością.

fasolki 12
Amfiteatr w Szczecinie. Fasolki z Andrzejem Rosiewiczem

Ale Fasolki to nie tylko próby, nagrania, piosenki i koncerty. Fasolki to przede wszystkim wspólnie spędzony czas, podróże, przyjaźnie, przygody, nauka samodzielności i odpowiedzialności, współpracy oraz… sporo zabawy i śmiechu.  Po prostu - jesteśmy jedną wielką „fasolkową” rodziną!  Rodzinną atmosferę tworzą także fasolowe mamy, babcie, tatusiowie i dziadkowie.

fasolki 13
Trasa koncertowa, amfiteatr na Pomorzu. Fasolki oraz Dzidziuś.
Na pierwszym planie Krzyś Marzec

Zwłaszcza mamy czynnie uczestniczą w życiu zespołu, bez ich udziału nie mógłby się odbyć żaden koncert. To one pełnią rolę garderobianych, fryzjerek, rekwizytorek, inspicjentek, nierzadko także dbają o catering.

„Bursztynek, bursztynek, znalazłam go na plaży”

W ciągu 40 lat działalności zespołu młodzi artyści wystąpili w około dwóch tysiącach programów telewizyjnych!  Do tego dodajmy 2 000 koncertów, które odbyły się nie tylko we wszystkich zakątkach Polski, ale także w innych krajach, między innymi w Niemczech, na Litwie, na Łotwie i w USA.

fasolki 14
30 lat Fasolek. Edwin Grelow, Fasolki i Krzysztof Marzec w roli gitarzysty

Przez 40 lat w dyskografii zespołu znalazło się 30 płyt i kaset, zespół nagrał około 600 piosenek, a występowało w nim ponad 1200 dzieci! Wśród „absolwentek i absolwentów” Fasolek znajduje się sporo osób, które związały swoje życie ze sceną i estradą. Są to między innymi aktorki i aktorzy:Joanna Jabłczyńska, Monika Mrozowska,  Aneta Zając, Borys Jaźnicki, Sebastian Cybulski, aktor i reżyser Grzegorz Drojewski, śpiewak operowy Grzegorz Hardej, piosenkarz i muzyk Robert Gołaszewski, laureat nagrody im. Anny Jantar za debiut w Opolu Arkadiusz Kanicki (w czasach fasolowych występował jako Arek Niezgoda), reżyser dźwięku Piotr Wieczorek, pieśniarz operowy,  piosenkarz i instrumentalista Edwin Nowak-Grelow, znana z dziesiątek telewizyjnych reklam Ania Przedworska (obecnie Przybylska), młody bardzo zdolny aktor Maciej Michałowski, aktorka Bogna Sokołowska, multiwokalistka i kompozytorka Halszka Sokołowska, aktorka Dominika Sell-Kukułka.

fasolki 15
Nagranie Tik-Taka. „Szpiedzy z NRD” – dawny Pan Tik-Tak – Andrzej Marek Grabowski
i nowy Pan Tik-Tak – Krzysztof Marzec oraz Ciotka Klotka – Ewa Chotomska

Warto wspomnieć, że z okazji 35-lecia zespołu Fasolki zostały odznaczone Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy, a my „rodzice Fasolek” Ewa Chotomska, Krzysztof Marzec i piszący te słowa Andrzej Marek Grabowski otrzymaliśmy z rąk Pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka medale Infantis Dignitatis Defensori, popularnie zwane Korczakowskimi.
W roku 2022 Fasolki nagrały wielki przebój „Jak urosnę” z raperem Sokołem, z którym występowały także na ogromnych koncertach. Płyta z tą piosenką uzyskała status płyty platynowej, a wykonanie „Jak urosnę” ma już kilkanaście milionów „odsłuchań” w Internecie.

fasolki 16
Zajęcia baletowe Fasolek dawno, dawno temu

Muszę powiedzieć, że z optymizmem patrzymy w przyszłość. My – Ewa Chotomska, Krzyś Marzec oraz niżej podpisany, przekazaliśmy Fasolki w dobre ręce! Od dwudziestu pięciu lat zajęcia taneczne prowadzi Agnieszka Szymańska-Kierlandczyk, pedagog tańca, choreograf, Fasolka „z pierwszego składu zespołu”. To ona wymyśla wszystkie taneczne układy wykonywane przez Fasolki! Zajęcia wokalne, także od ćwierć wieku prowadzi znakomita nauczycielka śpiewu, harfistka i pedagog – Natalia Dymarska, która w dzieciństwie była fanką Fasolek. Nie dość tego – Agnieszce i Natalii w pracy z Fasolkami w coraz większym stopniu pomaga nasza kolejna absolwentka, niezwykle zaangażowana w życie zespołu – dwudziestoletnia Zuzia Chruścikowska, studentka polonistyki i instruktorka tańca!
Chociaż wymieniliśmy tylko kilka, może kilkanaście nazwisk naszych Fasolek, jesteśmy dumni z nich wszystkich. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu tworzymy ten zespół. A wiadomo, że grupie każdy jest bardzo potrzebny, każdy jest jednakowo ważny. Myślę, że jest szansa na następne jubileusze: 50, 60, 70… a może nawet 100 lat!!! Zatem - 100 lat Fasolki!

fasolki 17
Nagranie programu Fasola. Piosenka „Czuję głód”

Jubileuszowe koncerty Fasolek w towarzystwie Ciotki Klotki, Krzysia Tik-Taka oraz Profesora Ciekawskiego odbędą się w warszawskim Teatrze Palladium w dniach 26-27 maja 2023 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich sympatyków zespołu.

fasolki 18
Najnowsza płyta Fasolek. 40 przebojów na 40-to lecie

Z okazji naszej „Czterdziestki”, autorzy wybrali po 20 swoich ulubionych piosenek (w sumie – 40!), które pojawią się na podwójnej płycie „Fasolki – 40 lat, 40 przebojów”. Można ją będzie nabyć w dniu koncertu.

Fasolki spotykają się na zajęciach dwa razy w tygodniu w MDK im. Wł. Broniewskiego, Łazienkowska 7, 00-449 Warszawa. We wrześniu odbędą się kolejne eliminacje do zespołu. Zapraszamy wszystkich chętnych w wieku od 6 do 9 lat.

fasolki 19
Profesor Ciekawski, Ciotka Klotka i Krzyś – dziś