Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

HE-MAN

he man 01

Oto ja, Adam, książę Eternii, obrońca tajemnic zamku Posępnego Czerepu, a to jest Płoszek, mój wierny przyjaciel. Cudowna, tajemnicza moc została mi dana w dniu, kiedy wziąłem do ręki mój czarodziejski miecz i rzekłem: Na potęgę Posępnego Czerepu! Mocy przybywaj! Płoszek staje się kotem bojowym, a ja – He-Manem – najpotężniejszym człowiekiem Wszechświata. Tę tajemnicę zna tylko trójka naszych przyjaciół – Czarodziejka, Zbrojny Rycerz [Wojownik] i Orko. Razem bronimy zamku Posępnego Czerepu przed diabelską mocą Szkieletora. (tekst pochodzi z czołówki z 1983 roku)

- posłuchaj motywu muzycznego z serialu "He-man"

He-man i władcy wszeświata to amerykański serial animowany, powstały w latach 1983-1985 a po raz pierwszy wyemitowany w 1983 roku. W Polsce pojawił się on w 1987 roku i był nadawany przez drugi program telewizji polskiej w godzinach popołudniowych. Przez 130 odcinków jakie zawierał serial Adam, przemieniając się w He-mana walczył z siłami Szkieletora - jego odwiecznego wroga, pomagając przy tym potrzebującym i szukającym pomocy. Bywały takie odcinki, kiedy to pod koniec każdego epizodu, bohater podsumowując daną przygodę lubił prawić morały o dobrych rzeczach i uczynkach.

Serial zyskał popularność - także u nas w Polsce. Pojawiły się figurki, naklejki i różne gadżety związane z serią, które były kupowane przez najmłodszych. Zresztą to było głównym celem firmy Mattel. By przyciągnąć uwagę najmłodszych serią i zabawkami.

he man 02 he man 03

 

he man 05

Zaraz po emisji serii animowanej powstał jedyny film fabularny o przygodach He-mana, któremu swojej postaci użyczył Dolph Lundgren (pierwotnie miała być to rola dla Sylvestra Stallone). Władcy wszechświata ujrzeli światło dzienne w 1987 roku. Fabuła filmu dosyć ciężka, aczkolwiek nie przeszkadza nam przeżywac przygody najpotężniejszego człowieka na ziemi jeszcze raz. Film może trochę trącić myszką, efekty specjalne juz nie takie jak dzisiaj ale mimo to zagorzali sympatycy takich filmów fantasy, kręconych w latach 80-tych będa zadowoleni.

he man 06

W latach 90-tych postanowiono kontynuować serię o przygodach He-mana, tym razem wysyłając go w przyszłość. "Nowe przygody He-mana" to cykl 65 odcinków przedstawiających walkę bohatera z grupą mutantów na planecie Primus. Oczywiście wątek Szkieletora - odwiecznego wroga He-mana tez pojawia się  w tej serii. Serial ten powstał na zlecenie firmy Mattel, gdyż po sukcesie pierwszej serii liczono też i na dobrą passę przy sprzedaży zabawek z bohaterami serialu. Temu własnie miały pomóc "Nowe przygody He-mana". Wydaje mi się, iz wysłanie bohatera w przyszłość i ukazanie walki ze Szkieletorem i jego poplecznikami w 65 odcinkach to już nie było to co kiedyś. W Polsce serial ten był wyświetlany w 1991 roku bodajże tak samo jak i pierwsza seria na dwójce.

he man 07

Całkiem przypadkowo jeszcze odkryłem iż w 2002 roku powstała kolejna animowana seria z przygodami He-mana. Niestety jak obejrzycie sobie intro to zobaczycie, iż autorzy postanowili odmłodzić nieco księcia Adama a po transformacji w He-mana niespodziewanie otrzymał on poważny, gruby głos ... trochę to jakoś nie spodobało mi się. Bardzo za to mi się spodobała czołówka w której jest jakby ukłon w stronę pierwszej serii bo książe Adam zaczyna cytować He-mana z pierwszej serii ale nie do końca ...
O serii mało co napiszę bo nie oglądałem tego. Wszystkie trzy czołówki możecie sobie obejrzeć poniżej.

Są przymiarki do stworzenia całkiem nowej produkcji przygód He-mana. Jak podaje portal Exhibitor Relations, remake tego klasyku pojawi się w kinach 18 grudnia 2019. Cóż - pożyjemy, zobaczymy.