Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

GUMISIE

Popatrz sam
jak gumisie skaczą tam i siam
bo gumisie cały świat już zna
gumiś to fajny miś

gumisie 1

Można by powiedzieć ... nareszcie po dwudziestu paru latach znowu Gumisie powracają do internetu ... tym razem na nostalgiczną stronę. Starsi mogą pamiętać moją pierwszą stronę, która znajdowała się pod adresem gumisie.mega.com.pl a potem została przekształcona w gumisie.pl. Była to moja pierwsza i, jak się okazuje, w ogóle pierwsza strona w Polsce, poświęcona tym sympatycznym misiom. Wkrótce po kilku aktualizacjach strona ta doczekała się wspomnienia w niektórych czasopismach komputerowych m.in. Cybermycha, była też wspomniana w przewodniku "Komputer Świata" po stronach internetowych a jej wersja offline pojawiła się w dodatku na płycie bodajże Cyber i chyba w jakiejś innym czasopiśmie związanym z Internetem. Tyle wspomnień ... ale wróćmy do samego serialu.

"Gumisie" to kolejna produkcji ze studia Walta Disneya opowiadająca o przygodach sześciu (a z czasem siedmiu) tytułowych bohaterów zamieszkujących Gumisiową Dolinę, która stanie się centrum dziwnych i niezwykłych wydarzeń jakie będą się działy w pobliskim królestwie Dunwyn. Wszystko to za sprawą chłopca - Kevina, który przypadkowo wpada na legendarne Gumisie a potem zawita do ich kryjówki. Tam za sprawą tajemniczej księgi, która zostaje dzięki medalionowi Gumisiów, będącym w posiadaniu chłopca, otwarta, Kevin zostaje przyjęty przez Gumisie do ich grona.

gumisie 2

Jak już wspomniałem początkowo Gumisiów było sześciu. Najstarsza z nich to Bunia, która zarządzała kuchnią i która jako jedyna zna przepis na sok z gummijagód dających gumisiom możliwość wysokich skoków (istoty ludzkie po wypiciu takiej mikstury zostają obarczone na krótki czas nadludzką siłą). Gumiś Zami jest potomkiem jakiegoś maga bowiem zna się z kolei na czarach, z tym że musi nieco więcej potrenować i mieć wiary w siebie bo czary mu niezbyt wychodzą. Kolejnym Gumisiem jest Grafi, złota rączka, potrafi zrobić wszystko w domu ale też i straszna maruda oraz zrzęda. Tami zaś potrafi dużo jeść i często można go znaleźć w kuchni kiedy Bunia przygotowuje posiłek. Sani zaś marzy o byciu księżniczką i o dalekich podróżach. Jej królewskie marzenie spełni się aczkolwiek nie była na to przygotowana do końca jednak przy okazji bycia księżniczką poznała prawdziwą księżniczkę, która stała się jej przyjaciółką - księżniczkę Kalę. Pozostał jeszcze najmłodszy z gumisiów czyli Kabi, uwielbiający być rycerzem, od czasu do czasu staje się Karmazynowym Mścicielem. Dobrze się dogaduje z Kevinem bowiem mają te same marzenia. Z czasem do Gumisiów dołącza Gusto, który jest artystą a jego pasją jest malowanie.|

gumisie 3 gumisie 4

Wspomnieć należało by tu o antagoniście bez którego serial ten nie byłby taki barwny. Chodzi tu bowiem o księcia Ightorna, który namiętnie głowi się jak zdobyć zamek Dunwyn a od czasu kiedy spotyka Gumisie (to już dzieje się w pierwszym odcinku) chce zdobyć przepis na ich sok a także interesuje się wynalazkami starożytnych Gumisiów (jak np. Gumiskop). Towarzyszy mu banda mało rozgarniętych ogrów, którymi stara się dowodzić najniższy z nich a mianowicie Tołdi. Para Ightorn - Tołdi oraz ich rozmowy między nimi to ulubione fragmenty gumisiów. Mimo, że Ightorn był dość wredny ale jego gamoniowatość oraz wsparcie z jeszcze głupszych Ogrów budził raczej u widza listość niż obrzydzenie. Do tego dochodzi najmniejszy z Ogrów, podnóżek Toadie, który w porównaniu do swoich towarzyszy miał nieco więcej rozumu. Para Ightorn - Toadie zaskarbiła sobie dodatkowych widzów a sposób traktowania Toadiego przez swego pana też wzbudzał litość oglądających. W polskiej wersji językowej głosu im użyczyli Włodzimierz Bednarski (Ightorn) oraz Andrzej Arciszewski (Toadie). Obaj panowie ujawnilli swoją tożsamość w cyklu "Widzę głosy".

Serial ten liczy około 100 odcinków (krótkich - 11 minutowych i długich 22 minutowych). Premiera w Polsce odbyła się 20 marca 1990 roku w ramach kina "Tik-Taka" czyli we wtorki przed godziną 17-tą. Następnie zaś Gumisie przeniosły się do niedzielnej Wieczorynki, później pokazywały się na różnych kanałach.

gumisie 5

W latach 90-tych kiedy prowadziłem stronę o gumisiach udało mi się wdepnąć na czat z ich twórcą i zapytałem się go o kontynuację Gumisiów tj. o spotkanie bohaterów z Wielkimi Gumisiami. Jymn Magon odpowiedział iż zjednoczenie Gumisiów z Gumisiami zza oceanu oznaczałoby koniec serii. Tak więc odcinek z Wielkim Gumiskopem zakończył się tak jak się zakończył a cała historia z Gumisiami, zakończyła się niezbyt szczęśliwie (patrz odcinek Król Ightorn) i prosiłaby się o dalszą kontynuację.

Warto wspomnieć też o piosence tytułowej śpiewanej przez śp. Andrzeja Zauchę a w następnych seriach śpiewał ją Stefan Każuro.

- piosenka tytułowa - wersja pierwsza

piosenka tytułowa - wersja druga

piosenka tytułowa - wersja rosyjska

Gumisie pojawiły się jeszcze na początku roku 2000 jako jedna z historyjkowych propozycji do "Komiksowa", który był dodatkiem do Gazety Wyborczej i który przedstawiał komiksy związane z bohaterami Disneya.

gumisie historyjka 1

gumisie historyjka 2

Również przemysł zabawkarski nie próżnował. Powstało masę figurek, pluszaków oraz gier związanych z gumisiami. Sam posiadam kolekcję Fisher Price tylko że jak kupowałem na allegro to nie wiedziałem że powinny być ubrane a niestety dostałem pluszaki bez ubrań ... trochę dziko :(

gumisie 6

Również przemysł growy nie próżnował. Powstały planszówki z bohaterami kreskówki jak i bardzo prosta platformówka.

gumisie 7

gumisie 8 gumisie 9

Jako ciekawostkę na koniec dodam iż dzięki Gumisiom powstała też strona o polskim dubbingu, która, jak się okazuje, też była pierwszą stroną na ten temat i która przetrwała aż do dzisiaj. Znaleźć ją możecie pod adresem http://dubbing.pl