Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

PRZYGRYWKA

Kiedy jeszcze ma się naście lat
wciąż dorośli ci tłumaczą
choćby twój na głowie stanął świat,
że to jeszcze nic nie znaczy
Masz problemów tyle, że ho ho
wpadasz niczym w kompot śliwka
a dorośli mówią ci, że to 
że to tylko jest przygrywka,
Że to jest dopiero,
że to jest dopiero
przygrywka tycia do dorosłego życia...

Powyższa piosenka do słów Wojciecha Młynarskiego i w wykonaniu dzieci z zespołu "Gawęda" znana jest każdemu, kto oglądał serial w reżyserii Janusza Łęskiego - "Przygrywka". Pierwszy odcinek tego serialu miał premierę w kinie "Teleranka" w kwietniu 1983 roku.

Przygrywka 

Reżyserem serialu Przygrywka jest Janusz Łęski – polski reżyser i scenarzysta filmowy, który zasłynął jako twórca popularnych filmów i seriali dla dzieci i młodzieży.

Ten sześcioodcinkowy serial został zrealizowany na motywach powieści Ewy Lach pod tym samym tytułem. Opowiada on o losach dzieci wiejskiego weterynarza (Stanisław Niwiński), przebywającego za granicą, które wskutek nieszczęśliwego wypadku mamy (Grażyna Barszczewska), która łamie nogę, pozostają sami na gospodarstwie. Obowiązki wykonywane w większości przez rodziców teraz w całości spadają na dzieci. Miesiąc pozostawiony bez opieki rodziców jest dla nich swego rodzaju "przygrywką" do dorosłego życia.

- posłuchaj piosenki z serialu "Przygrywka"

- posłuchaj muzyki z czołówki serialu

Reżyser - Janusz Łęski wyspecjalizował się w kręceniu seriali dla dzieci i młodzieży. Wystarczy wspomnieć takie tytuły jak "Rodzina Leśniewskich", "Kłusownik", "Janka", "Urwisy z krainy młynów". W każdym z nich widać cząstkę naszego dzieciństwa. Jak nie w mieście to na pewno na wsi. Widać nasze zabawy, pomysły w których przebija się beztroskość bycia dzieckiem. Lubię jego filmy. Każdy z tytułów to dla mnie nostalgiczny powrót do czasów dzieciństwa.

Janusz Łęski szczególnie sobie upodobał filmową parę - Magdalenę Scholl i Tomka Brzezińskiego gdyż serial "Przygrywka" był trzecim serialem, w których ci dwaj dziecięcy aktorzy zagrali u niego. Ich debiut to oczywiście pamiętne Bąble z serialu "Rodzina Leśniewskich".

Przygrywka 

Oprócz ulubionych dziecięcych aktorów, reżyser również ma swojego ulubionego kompozytora motywów muzycznych w osobie Czesława Niemena, który jak pamiętacie do poprzednich jego seriali również skomponował muzykę. Tak było z "Rodziną Leśniewskich" i "Kłusownikiem".

Przygrywka Przygrywka

Wizytówką "Przygrywki" była też znakomita obsada aktorska. W epizodach prócz ról dziecięcych pojawiają się znakomici aktorzy polscy tacy jak : Grażyna Barszczewska, Bronisław Pawlak, Kazimierz Wichniarz, Wacław Kowalski, Wiesław Gołas czy Wirgiliusz Gryń.

Przygrywka Przygrywka

Zastanawiające jest to iż seriale Pana Łęskiego nie są tak powtarzane w telewizji jak inne seriale (np. Janosik, Kloss czy Pancerni). Ciężko znaleźć jakikolwiek tytuł z tych seriali, które zostały nakręcone przez tego reżysera w programie telewizyjnym. Szkoda, bo jest to porządna porcja naszego dzieciństwa. Chciałbym by, któreś wydawnictwo pokusiło się o wydanie - nawet zremasterowanych wersji tych seriali.