Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

DICK TURPIN

dick turpin 01 dick turpin 02

Richard "Dick" Turpin (data ur. nieznana, ochrzczony 21 września 1705, zm. 7 kwietnia 1739) - angielski rozbójnik, najbardziej osławiony bandyta XVIII wieku. Na rodzinę zarabiał kradzieżą wszelakiego rodzaju bydła domowego. W 1734 przyłączył się do gangu złodziei jeleni, który w rok później został rozbity. Turpin sprzymierzył się z rozbójnikiem  Tomem Kingiem z którym rabował  z jaskini osłoniętej krzakami i gałęziami w lesie Epping. W 1737 roku, na wskutek ujawnienia kryjówki przez służącego wpada w zasadzkę z której to udaje mu się zbiec a swój zbójecki proceder kontynuował jeszcze przez dwa lata do czasu jego schwytania 22 marca 1739 roku. Zasądzoną karę śmierci poprzez powieszenie wykonano.

dick turpin 03

Dokładnie 240 lat później, słynny złodziejaszek pojawia się ponownie. Tym razem jego losy przykuwają oczy widzów oglądających serial wyreżyserowany przez Richarda Carpentera. Pierwszy odcinek został wyemitowany na świecie 6 stycznia 1979 roku, z większymi albo mniejszymi przerwami wyemitowano tych odcinków 31 po to by zakończyć całość 6 marca 1982 roku.

dick turpin 04 dick turpin 05

Sam serial rozgrywa się w XVIII-wiecznej Anglii. Dick Turpin, son rolnika, powraca do Anglii po trzyletniej służbie wojskowej w Mediterranean. Odkrywa on że jego rodzice zostali wyrzuceni ze swojej farmy i przez to umarli z głodu. Za tym czynem stał spadkobierca sir John Glutton. Zgorzkniały i biedny Turpin postanawia został rozbójnikiem.
Co ciekawe, scenarzysta Richard Carpenter umieścił akcję serialu między 1739 a 1740 czyli tuż po śmierci prawdziwego Dicka Turpina. Jego bohater w iście cudowny sposób ożył, stając się tym razem nie rozbójnikiem a anarchistycznym bojownikiem o wolność. To dało scenarzystom dodatkową furtkę bowiem nie musieli bazowac na życiorysie prawdziwego Dicka Turpina. Mężczyzna, który zawisnął na stryczku miał przywłaszczyć sobie sławne imię i w ten sposób rozwiano wszelkie wątpliwości czemu Dick Turpin żyje dalej :)

W Polsce serial ten pojawił się na początku lat 80-tych w niedzielnym kinie Teleranka. Zawiera wszystko co my, jako dzieci chłonęliśmy od razu: potyczki na szpady, gonitwy, intrygi oraz niezliczone niebezpieczeństwa na jakie był narażony nasz bohater. Pół godziny odcinka było dla nas jak biczem strzelił. Nie wiem jak u was ale szczególnie mnie utkwiła w pamięci muzyka, która była jak cała czołówka każdego odcinka - mroczna oraz szybka. Twórcą czołówki był Denis King, który także skomponował czołówkę do "Przygód Czarnego Księcia".