Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Gucio i Cezar

GUCIO I CEZAR

 

 

Co ja właściwie pamiętam jeśli chodzi o Gucia i Cezara. Cóż Gucio i cezar to przygody pary sympatycznych przyjaciół : niezdarnego hipopotama Gucia oraz rozważnego psa Cezara. Mili, uśmięchnięci, przyjacielscy, zawsze starają się pomóc słabym i bezbronnym. Uwielbiają zabawy i podróże. W każdej chwili są gotowi wyruszyć na podbój nowych nieznanych krain i poznawać nowych przyjaciół. Przeżywają wiele dziwnych przygód nawet w najbardziej zwykłych miejscach: w ogrodzie dziadka Kleofasa, w łóżku, w kuchni. Pomaga im w tym ich bujna wyobraźnia.

Bohaterowie ci powstali w głowie Bohdana Butenki, twórcy historyjek o Gapiszonie i przygód Kwapiszona. Swoje pięć groszy mieli do powiedzenia w niewielkiej serii komiksowej (każdy komiks to jakaś przygoda) według scenariusza Krystyny Boglar - pierwotnie publikowanej w "Świerszczyku". W skład serii wchodziły następujące tytuły :

01. Gucio i Cezar w niewoli u piratów

02. Gucio i Cezar na wyspie marchewkowej

03. Gucio i Cezar w królestwie złego węża

04. Nowa wyprawa Gucia i Cezara

05. Wilki na tropie Gucia i Cezara

06. Gucio i Cezar tam gdzie pieprz rosnie

07. Gucio i Cezar w Makowym Królestwie

08. Gucio i Cezar w Cukrowych Górach

09. Gucio i Cezar znajdują rakietę

10. Gucio i Cezar w walce z Zatruwaczem

11. Gucio i Cezar ratują Felicję

12. Gucio i Cezar na tropie tabliczki mnożenia

13. Gucio i Cezar budują rakietę

14. Gucio i Cezar i rajska jabłoń

15. Gucio i Cezar i tajemniczy kluczyk

16. Gucio i Cezar w poszukiwaniu śniegu

Obrazki okładek z tych komiksów pochodzącej ze strony Muzeum Dobranocek PRLu znajdziecie w oddzielnej galerii.

Obecnie seria ta nie została wznowiona przez żadne wydawnictwo ale można poszukać niektórych tytułów w internecie. Sam znalazłem zaś jeden z tytułów czyli "Gucio i Cezar w walce z zatruwaczem".

Jednakże chyba w pamięci pozostanie dobranocka z udziałem tych sympatycznych bohaterów. Karierę w telewizji rozpoczęli w 1976 roku kiedy to powstało dziesięć 10-minutowych dobranocek, które polegały na pokazywaniu nieruchomych obrazków oraz animacji kukiełkowej, rozgrywającej się w scenerii narysowanej przez Butenkę.