Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Dixie

DIXIE

 

 

Karolina to dziewczyna, którą warto znać. 

Brat jej - Marek, to kanarek, który nie chce spać 

Można z nimi, można z nimi serca kraść. (x2)

Gdy bywał jeszcze proszek IXI 

Poznali samochodzik Dixie 

I skradli serce własnie jemu 

Nie wiadomo, nie wiadomo, nie wiadomo czemu. 

Zobaczcie dokąd dziś dojadą 

Zaczarowaną autostradą, 

A najważniejsza rzecz w piosence, 

że samochody, że samochody 

że samochody mają serce

 

Ta piosenka pochodzi oczywiście z serialu "Dixie". Serialu, który powstał na podstawie opowiadania Agnieszki Osieckiej w studiu Bielsko-Biała, a premierowe odcinki pojawiały się w niedzielnym Teleranku w 1981 roku.

 

Serial ten opowiadał o przyjaźni dwójki dzieci : Marka i Karoliny z dziwnym, gadającym samochodem o nazwie Dixie. Serial składał się z siedmiu odcinków a każdy odcinek przynosił nowe przygody oraz spotkania z dziwnymi postaciami.

 

 

 

Odcinek 1 : Budyniowe Gaje

Bliźnięta Marek i Karolina zostają zaproszone przez stary samochód Dixie do krainy Budyniowych Gajów, której wejścia pilnuje groźny Odźwierny. Dixie udaje się udobruchać strażnika, który wpuszcza ich do gaju. Bliźniaki swą zachłannością powodują wiele zamieszania. Dopiero skarcone przez Dixie uspokajają się i mogą skosztować budyniowych owoców. Po wspaniałej uczcie odjeżdżają żegnane przez Odźwiernego.

 

Odcinek 2 : Łatwizna

Czworo pasażerów "Dixie" udaje się do krainy "U Nas Łatwiej". Nie podoba im się jednak, bo "coś tu za łatwo i za słodko".

 

Odcinek 3 : Piątaki

Bliźnięta Marek i Karolina odbywają "Dixie" podróż do krainy fantazji. Trafiają do Krainy Piątaków, gdzie wszystkiego jest po pięć. Mieszkańcy tolerują tylko piątkę i dokuczają jednemu z mieszkańców - Wpółdopiątakowi. Marek i Karolina uwalniają go od prześladowców i wspólnie udają się dalej.

 

Odcinek 4 : Szalony Kelner

Bohaterowie zatrzymują się w dziwnej restauracji "Pod 5 diabłami" której właścicielem jest dziwny kelner.

 

Odcinek 5 : Sezon Ogórkowy

Podróżujący po zaczarowanych krainach samochodzik Dixie ze swymi pasażerami zostaje zatrzymany przez Baltazara - rycerza-ogrodnika polującego na Belfegora. Belfegor jest smokiem w kształcie ogromnego słoja, zapamiętale wyjadającym ogórki z plantacji Baltazara. Wędrowcy pomagają w odszukaniu żarłoka.

 

 

 

Odcinek 6 : W krainie błot

Po Budyniowych gajach kolejnym etapem podróży bliźniąt, Wpółdopiątaka i Kela jest groźna i niebezpieczna kraina Błot, zamieszkała przez potwora Subiektywniaka Potwór połyka nieostrożnego Marka. Spotkany w brzuchu potwora Ślimak Jaś Wędrowniczek łaskocze Subiektywniaka, dzięki śmiechowi - więzniowie wydostają się na zewnątrz. Jaś Wędrowniczek naprawia popsutą oponę i podróżnicy ruszają w dalszą drogę.

 

Odcinek 7 : Witajcie w Ptaszewie

Wiozący pasażerów samochodzik Dixie prycha, krztusi się i staje z powodu awarii. Pomocy udziela właściciel furmanki - koń dociąga Dixie do najbliższego warsztatu w Ptaszewie. Wędrowcy spędzają tam noc, a rankiem Dixie odwozi Marka i Karolinę do domu.

 

 

 

Warto przypomnieć jeszcze jedną piosenkę na zakończenie, która przewija się przez niektóre odcinki.

Kto w białe koty chętnie gra, ha ha ha,

To czarne psy na dachu ma, ha ha ha

Paskuda ta ha ha ha ha

Paskuda ta