Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


O DWÓCH TAKICH CO UKRADLI KSIĘŻYC

Proszę Państwa - oto dwaj urwipołcie z zapiecka - Jacek i Placek

Co się dzieje, skąd ten krzyk, aż w całym niebie wre
Księżyc mdleje, gwiazdy w ryk, że ktoś go zwędzić chce
Zrobiła cały skandal dwuosobowa banda
Co się dzieje, skąd ten krzyk, był księżyc - nagle znikł
Podstępem go zabrali, do worka pakowali
I stąd nie byle jaka kosmiczna grozi draka

Piosenka, której słowa przytoczyłem powyżej stanowi jedną z piosenek śpiewanych przez znany zespół rockowy, Lady Pank. Serial w którym padają te słowa to oczywiście "O dwóch takich co ukradli księżyc". Nakręcony w latach 1984-1989 na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego w warszawskim Studiu Miniatur Filmowych, składa się z czterech odcinków. Jego treścią są przygody niesfornych bliźniaków, mieszkających w fikcyjnej wsi - Zapiecek. Bracia, którzy są tak leniwi postanawiają uciec ze swojej wioski i odszukać cudowną krainę, w której nie trzeba pracować.

Piosenka Lady Pank był wykonawcš wszystkich piosenek, które pojawiajš się w przygodach Jacka i Placka

Marchewkowe pole rośnie wokół mnie
W marchewkowym polu jak warzywo tkwię
Głową na dół zakopany niczym struś
Chcesz mnie spotkać - głowę obok w ziemię wpuść

Słynne "Marchewkowe pole" tak jak i inne piosenki w tym serialu zapadły chyba wszystkim w pamięci. I nic dziwnego. Sama bajka nie przyciągnęła by tak mocnej uwagi, toteż jej reżyser - Leszek Gałysz, postanowił ją nieco uatrakcyjnić i poprosił zespół, który w tym czasie był na topie o skomponowanie kilku piosenek. Tym zespołem był oczywiście Lady Pank, muzykę do piosenek skomponował Jan Borysewicz a piosenki do tekstu Andrzeja Mogielnickiego śpiewa Janusz Panasewicz z zespołem. To był strzał w dziesiątkę bo piosenek słuchali nie tylko dzieci ale także i młodzież - czyli jednym słowem - serial dla wszystkich.
Warto jeszcze dodać iż piosenka "Marchewkowe pole" była nominowana do kategorii najlepszej piosenki podczas festiwalu dziecięcego ... nie pamiętam czy wygrała a jeśli przegrała to z którą piosenką.

Przygody Jacka i Placka na klatkach filmowych

W bajce tej możemy usłyszeć głosy znanych aktorów m.in.: Ewę Szykulską (Jacek), Dorotę Stalińską (Placek), Ilonę Kuśmierską (matka), Jana Kobuszewskiego (narrator), Lecha Ordona (burmistrz), Wiktora Zborowskiego (zbój Madej).
Cztery odcinki składające się na całość powstawały w żółwim tempie bo przez pięć lat : w 1984 roku powstał "Jacek i Placek", w 1985 roku powstały "Marchewkowe pola", w 1987 roku powstał "Figlarz" a finalny odcinek "Powrót" powstał w 1989 roku.

Komiks 'Jacek i Placek' oparty na wydarzeniach z serialu Jedna ze stron komiksu o przygodach Jacka i Placka
Jacek i Placek w spektaklu muzycznym w którym wzięli też członkowie zespołu Lady Pank

Oczywiście zadbano o mocną oprawę reklamową tego serialu bowiem na dwóch płytach długogrających zostały wydane piosenki Lady Pank oraz muzyka pochodząca z tej bajki. Ukazuje się też kaseta magnetofonowa, która zawiera bajkę z muzyką Lady Pank i narracją Jana Kobuszewskiego. Wychodzi również komiks z rysunkami Leszka Gałysza i tekstami piosenek Andrzeja Mogielnickiego.
Dość ciekawą propozycją było stworzenie w 1985 roku w Stołecznej Estradzie spektaklu muzycznego dla dzieci zatytułowanego "Jacek i Placek, czyli Lady Pank w poszukiwaniu Krainy Leniuchów". Reżyserem i scenografem spektaklu tak samo jak i serialu animowanego był Leszek Gałysz a w przestawieniu biorą udział wszyscy muzycy zespołu Lady Pan : Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Edmund Stasiak, Paweł Mścisławski i Andrzej Dylewski.

Jedna z piosenek wykonywanych do tego serialu była 'Siedmioramienna tęcza'

Siedmioramienna tęczo prowadź nas
Po krawędzi nieba w nowy świat
Zieleń i róż leczą serca ze wszystkich trosk
Po każdej z burz, gdy rozbłyśnie twój złoty most
Siedmioramienna tęczo świeć nam, świeć
I nadzieję w sercu nową wznieć

Na podstawie serialu animowanego, w 1992 roku powstaje również pełnometrażowy film animowany "Jacek i Placek", który otrzymał nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film animowany: Best Animation Featur, Santa Clarita Balley International Film Festival, Los Angeles, 1994. Film ten został wydany najpierw na kasety magnetowidowe a dopiero później na DVD oraz na VCD jako dodatek do gazet. Także serial doczekał się wydania na płytę DVD.