Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

BAJKI O BAJKACH

bajki o bajkach 1

Tak naprawdę to Shrek nie był pierwszym mixem różnych bajek. Dawno, dawno temu ... począwszy od pierwszej połowy lat 80-tych a ściślej mówiąc od 1981 roku zaczęły pojawiać się na ekranach naszych telewizorów 10-minutowe odcinki animowanej serii "Bajki o bajkach".

bajki o bajkach 2 bajki o bajkach 3

W tym bajkowym świecie wszystko jest możliwe. Dwóch krasnali przemierza krainę baśni napotykając się na różne wydarzenia w które to zamieszane są postacie ze znanych z dzieciństwa bajek. Wszystko to zaczyna się od małego chłopca, który zasypia z książką o bajce związanej z Krasnoludkami i Sierotką Marysią. Z niej wyskakują dwaj krasnale i przekartkowując książkę znajdują się przy bajce o Czerwonym Kapturku i postanawiają ją nieco zmienić. By rozprawić się ze złym wilkiem ściągają do pomocy szewczyka i groźnego smoka.

bajki o bajkach 4 bajki o bajkach 5

Pomysł na niecodzienny scenariusz związany z opowiadaniem bajek w inny sposób wymyśliła Agnieszka Niżegorodcew, która wyreżyserowała wszystkie odcinki. Taka zabawa z bajkami to odświeżanie ich na nowo ... znamy je przecież bardzo dobrze a tu możemy być pozytywnie zaskoczeni gdy np Kopciuszek jest tak naprawdę Dziewczynką z zapałkami a Baba Jaga jest zamieszana w uśpienie Królewny Śnieżki. Taka zabawa prowadzi do powstania nowych anegdot - raz nastrojowych a innym razem całkiem zabawnych.

bajki o bajkach 7 bajki o bajkach 6

Emisja tego serialu była w latach 80-tych bo w przeciągu dziesięciu lat (1981-1990) powstało siedem odcinków. Pamiętam, że jeden z nich widziałem w programie "Piątek z Pankracym", zapewne inne były wyświetlane w jakimś paśmie dobranocek albo nawet w poranku dla dzieci w kinach.

bajki o bajkach 8

Warto dodać iż cykl ten otrzymał Nagrodę Główną "Oskarek" na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Animowanych dla Dzieci w Dębicy w 1992 roku. Ta zapomniana seria jest teraz rzadko puszczana na różnych stacjach. Niektóre odcinki znalazłem w sieci, stąd obrazki pochodzące z tej serii. Szkoda ... warto byłoby wydać "Bajki o bajkach" na DVD i przekonać się, że Polacy nie Shreki i własne bajki mają (znają) :)