Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

DOMEK NA PRERII

maly domek na prerii 1

Akcja "Domku na prerii" rozgrywa się w drugiej połowie XIX wieku. Mamy dwójkę rodziców: Charles i Caroline oraz trzy dziewczynki: Mary, Laura i Carrie. Razem tworzą oni rodzinę Ingallsów, którzy po opuszczeniu Kansas (odcinek pilotażowy) docierają do Walnut Grove w Minnesocie. Tutaj postanawiają osiąść na dłużej. Charles buduje dom oraz zajmuje się polem i dodatkowo pracuje w tartaku, Caroline zajmuje się domem oraz sprzedażą jajek a dziewczynki chodzą do pobliskiej szkoły a w wolnej chwili pomagają rodzicom. Sielanka? Niby tak ale jak każda rodzina przeżywa swoje dobre i złe dni. Narratorką wielu historii została Laura - druga córka rodziny Ingallsów.
Prócz głównej rodziny tło serialu stanowią również bohaterzy drugoplanowi m.in. okoliczni sąsiedzi, mieszkańcy miasteczka oraz szkolni koledzy i koleżanki. "Domek na prerii" był kwalifikowany do rodzajów dramatów rodzinnyc bo poruszane były w nim takie sprawy jak alkoholizm, rasizm, narkomania a nawet gwałt jednak były i takie odcinki, które dawały odpoczynek od uciążliwych tematów.

Warto byłoby wspomnieć o głównych bohaterach tego serialu jak i o aktorach / aktorkach. Ciekawi jesteście co teraz się z nimi dzieje?

michael landon 01 michael landon 02

Charles Ingalls był głową rodziny ale także był kochającym mężem oraz ojcem, a jednocześnie sprawiedliwym i prawym człowiekiem. W rolę tego bohatera wcielał się Michael Landon. Aktor zadebiutował w 1956 roku ale jego największymi hitami oprócz "Domku na prerii" były "Bonanza" i "Autostrada do nieba". W wieku 54 lat zmarł na raka trzustki w 1991 roku.

grassle

Żoną Charlesa była Caroline. W jej postać wcieliła się Karen Grassle. Debiutowała ona na ekranie w 1951 roku. Pomimo iż zagrała w kilku produkcjach filmowych to rola w Domku była rolą przełomową.

anderson 01 anderson 02

Najstarsza z córek Ingallsów, Mary Ingalls uwielbiała czytać książki a także była doskonałą uczennicą. Miała też duży problem ze wzrokiem i przed swoimi szesnastymi urodzinami przestała widzieć. W rolę Mary wcieliła się Melissa Sue Anerson, która na planie filmowym spędziła 7 lat. Poza tym zagrała w kilku pomniejszych filmach a w 2010 roku ukazała się jej autobiografia "The Way I see It: A Look Back at My Life on Little House".

gilbert 01 gilbert 02

Melissa Gilbert wcieliła się w serialu w drugą z córek Ingallsów - Laurę, która w przeciwieństwie do swojej starszej siostry była chłopczycą. Uwielbiała grać w baseball. Ta rola była jej pierwszą rolą w życiu jednak doceniono jej wkład w filmie "Sylwester" i uhonorowano gwiazdą w Hollywoodzkiej Alei Sław. Życie Melissy nie ułożyło się tak jakby tego chciała. Byłą dwukronie żonata a marzenia o szczęśliwym domu legły w gruzach. Jej solidne wsparcie, które stawiała sobie za wzór czyli rodzice skrywali pewną tajemnicę. Melissa była bowiem przez nich adoptowana. Jej biologiczna matka zrzekła się praw rodzicielskich zaraz po porodzie. Dziewczyna postanowiła odszukać ją i dzięki pomocy organizacji International Locater dowiedziała się, że jej prawdziwa mama nie żyje, ale udało jej się nawiązać kontakt z ojcem. Także jak jej filmowa siostra wydała książkę "Prairie Tale: A Memoir".

greenbush 01 greenbush 02

Tego najmłodszego brzdąca, biegnącego w czołówce zagrały bliżniaczki Lindsay i Sidney Greenbush, które przez 8 lat na zmianę wcielały się w rolę słodkiej Carrie. Prywatnie są córkami Billego Green Busha ("Alicja już tu nie mieszka", "Autostopowicz", "Critters"). Obecnie aktorki zajmują się trenowaniem koni wyścigowych oraz biorą udział w wyścigach. Sporadycznie zaś pojawiają się w audycjach radiowych oraz telewizyjnych opowiadając historie związaną z ich dziecięcą karierą

francis 01 francis 02

Jako że rodzina Ingallsów zawsze chciała być dużą rodziną to gdy ich pociechy nieco podrosły zdecydowali się na adopcję dziecka. W ten sposób pojawiła się Cassandra Cooper Ingalls. Rolę jej zagrała Melissa Francis, która obecnie pracuje jako prezenterka informacyjnej stacji CNBC i jest znaną amerykańską dziennikarką telewizyjną.

grace 01 grace 02

W najmłodszą z serialowych sióstr - Grace przez cztery lata wcielały się bliźniaczki Wendi i Brenda Turnbaugh. Była to ich jedyna rola filmowa bowiem obecnie Wendi jest psychologiem a Brenda nauczycielką historii.


Zwiastun serialu na płytach DVD i Blu-ray

Serial, który powstawał dziesięć lat i zdobył uznanie w wielu krajach świata a aktorzy i twórcy byli nominowani i nagradzani wieloma prestiżowymi nagrodami w tym Złotymi Globami i nagrodami Emmy. Warto wpomnieć, że aż sześćiokrotnie znajdował się w pierwszej dwudziestce najchętniej oglądanych seriali "Domek na prerii" - powstał na podstawie bardzo popularnej serii autobiograficznych książek Laury Ingalls Wilder. Pilot serialu oparty był na wiernej adaptacji drugiego tomu cyklu zaś kolejne odcinki były ich luźną interpretacją. Ponieważ pilotażowy odcinek bardzo przypadł widzom do gustu (wyemitowano go na wiosnę 1974) podjęto decyzję o emisji i kręceniu kolejnych odcinków. I tak kolejny odcinek widzowie mogli już zobaczyć 11 września 1974 roku.


Dość ciekawa wariacja zwiastuna ... trzyma w napięciu - nie da się ukryć.

Dziesięć lat realizacji serialu to 9 sezonów obejmujących 204 odcinki (niespełna 50 minutowych chociaż i były odcinki pełnometrażowe o długości 75 i 90 minut). Dodatkowo nakręcono pięć filmów telewizyjnych (ok. 90 minut każdy). Ostatni, 10 sezon (trudno nazwać coś sezonem bowiem w skład jego wchodziło kilka odcinków) miał zmieniony tytuł na Little House: New Beginning (oryginalny tytuł to był Little House on the Prairie) i traktowany był jako spin-off oryginalnego serialu.


Wpadki i gagi na planie

W Polsce serial ten zawitał na ekranach naszych telewizorów zimą 1986 roku i był emitowany jako film po sobotnim programie "Sobótka". Kolejne emisje nastąpiły po upływie 10 lat, też w TVP, która zaprezentowała dwa pierwsze sezony. Następne emisje nastąpiły po upływie 10 lat - też w TVP, która tym razem zaprezentowała dwa pierwsze sezony. Kolejne sezony wyemitowała dopiero stacja Polsat 2 (dwukrotnie całość) i Dla Ciebie oraz Telewizja Puls. Tylko Polsat zdecydował się na emisję trzech finałowych filmów. Pilot serialu został wydany na kasecie VHS. Obecnie można kupić pierwsze dwa sezony na płycie DVD i choć wyszła wersja zremasterowana na Blu-ray to nie wiem czy w Polsce znalazł się dystrybutor, który wydał ją z polskim lektorem.