Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

O CZYM SZUMIĄ WIERZBY

o czym szumia wierzby

"O czym szumią wierzby" (The wind in the willows) to serial telewizyjny, którego emisja przypadła w latach 1984-1988. Powstał on w oparciu o klasyczną powieść Kennetha Grahama. Głównymi postaciami były zwierzęta z tym, że każdy z nich miał swoje zalety i wady. Szanowanym zwierzęciem za swoją mądrość i siłę był Borsuk - nestor grupy, który uwielbiał grywać w szachy. Owszem był konserwatywny i surowy ale z silnym poczuciem sprawiedliwoći. W małym podziemnym domku zwanym Mole End (nie wiem jak brzmiało to po polsku) mieszkał Kret - łagodny i skromny. Najlepszym przyjacielem Kreta był Szczur - wyluzowany, lubiacy poezję, muzykę oraz otoczenie w którym mieszkał. Przeciwieństwem Kreta i Szczura był Pan Ropuch - zamożny właściciel najlepszego domu w hrabstwie czyli Toad Hall. Ropuch co prawda kochał swoich przyjaciół (chociaż bardziej niż przyjaciół kochał samochody) ale jego próżność, zarozumiałość i brak bystrości powodowało iż często popadał w tarapaty z których to jego przyjaciele musieli go wyciągać.

o czym szumia wierzby 2 o czym szumia wierzby 3

Zazwyczaj wchodził w konflikt z bandą łasic, grasujących w okolicy. Ich wódz korzystał na braku bystrości Ropucha i bez przerwy próbował go naciągnąć na jakiś szwindel.

o czym szumia wierzby 1

Serial sam jest wykonany animacją poklatkową z wykorzystaniem odpowiednich modeli. Tak samo powstawał nasz Miś Uszatek czy Colargol. Każdy odcinek stanowi oddzielną całość chociaż niektóre odcinki mogły być powiązane z poprzednimi. Nastrojowa piosenka tytułowa została wykonana przez brytyjskiego piosenkarza i autora tekstów Ralpha McTell'a.

Nastrój bajki był trochę dziwny ... brak spokojnych kolorów oraz odrażający wygląd niektórych postaci sprawiał pewien lęk u niektórych oglądających ją dzieci. Doszło ponoć nawet do protestów rodziców (Wielka Brytania) o zdjęcie bajki z wizji co też uczyniono.

o czym szumia wierzby 4 o czym szumia wierzby 5

Do nas seria ta dotarła w połowie lat 80-tych gdzie została oczywiście zdubbingowana a odcinki zaczęły się pojawiać w niedzielnym Teleranku (jeśli to był inny program to mnie poprawcie, ale wydaje mi się że był to Teleranek). Później na innych kanałach telewizyjnych pojawiły się wznowienia.