Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

KOBIETA ZA LADĄ

kobieta za lada 01

Jest początek lat 80-tych, w sklepach szaleje kryzys, puste półki i tylko ocet i haki ale co to ? Polak przeciera oczy ze zdumienia wpatrując się w telewizor a tam półki sklepowe uginają się od towarów. Są ciastka, alkohole, mięso, wyroby garmażeryjne i wszystko czego dusza zapragnie. Czyżby kryzys się skończył ? Czy wróciła do nas jakaś stabilizacja ? Nie ... to telewizja czechosłowacka rozpoczęła emisję pierwszego odcinka serialu obyczajowego "Kobieta za ladą".

Serial "Kobieta za ladą" wyprodukowany w latach 70-tych w naszej telewizji był emitowany od kwietnia 1983 roku (w latach 80-tych był dwukrotnie emitowany) we wtorek i to dla w wersji dla drugiej i pierwszej zmiany (czyli rano i wieczorem) opowiadał o Annie Holubovej, pracującej jako ekspedientka w sklepie spożywczym. Zarówno w pracy jak i w domu na Annę czekają wyzwania stawiane przez życie. W pracy zmaga się z klientami i stara się pomagać swoim koleżankom i kolegom, w domu zaś czekają na nią dzieci : dorastająca córka Misia oraz młodszy synek Piotruś, którym musi również zastąpić i ojca (jako że ze swoim mężem wzięła rozwód). "Kobieta za ladą" (w oryginale Zena za pultem a przeze mnie nazywana Zena zapluta ;) ) liczyła dwanaście odcinków tak jak dwanaście miesięcy w roku. Każdy odcinek to był jeden miesiąc a także nowe troski oraz radości z którymi zmagała się nasza bohaterka jak i pracownicy supermarketu:

kobieta za lada 04 kobieta za lada 05

    Styczeń – Anna podejmuje pracę,
    Luty – Jiřinka z warzywnego,
    Marzec – Zastępca kierownika,
    Kwiecień – Ladienka i Oscar,
    Maj – Dziadek Dominik,
    Czerwiec – Zwycięstwo ekspedientki Kaláskovej,
    Lipiec – Historia praktykantki Zuzanny,
    Sierpień – Opowieść o dwóch kasjerkach,
    Wrzesień – Romantyczna przygoda emerytki Kubánkovej,
    Październik – Syn szefa,
    Listopad – Wesele Olinky z delikatesów,
    Grudzień – Boże Narodzenie Anny Holubovej.

kobieta za lada 02 kobieta za lada 03

Ciekawostką w tym serialu jest fakt samej czołówki w której widzimy jak supermarket gdzie toczy się akcja serialu ugina się od przeróżnych towarów. Tych rodzimych i tych egzotycznych. Czyżby cud gospodarczy za czasu komuny? Nie! Po prostu na potrzeby serialu zostały sprowadzone towary, które w tamtych czasach nie były ogólnodostępne. W trakcie kręcenia "Kobiety..." rzesze gapiów wpatrywały się w lady sklepowe z nadzieją na cud gospodarczy.

kobieta za lada 06 kobieta za lada 07

Dobrze się to ogląda po latach. jeden z tych sympatycznych seriali z byłej Czechosłowacji. Może to wszystko za dobre, za poczciwe. wszyscy są tu tacy sympatyczni ... No z wyjątkiem 2-3 osób które muszą być antypatyczne aby lepiej ukazać sympatyczność pozostałych. Cały personel sklepu na czele z kierownikiem to taka zgrana, kochająca się rodzina. No i ten sklep - taki kolorowy, obficie zaopatrzony w dobra ... (wpis użytkownika na stronie filmwebu)

Serial ten cieszył się i nadal się cieszy wielką popularnością, o czym mogą świadczyć komentarze do wszelkich wątków związanych z tym serialem. Stacja "Kino Polska" idąc za popularnością serialu wyemitowała "Kobietę za ladą" przypominając niektórym dawne czasy oraz czeskich aktorów, których już niestety nie ma między nami. Ostatnią aktorką, która odeszła od nas była właśnie tytułowa bohaterka czyli Jiřina Svorcová (+ 83 l.). Svorcová była jedną z najbardziej popularnych aktorek w czasach komunizmu, jednak jej kariera zakończyła się na początku lat 90. W ostatnich latach życia wspominała w wywiadach, że ma wielki żal do kolegów z teatru, którzy odwrócili się od niej ze względu na jej poglądy polityczne sympatyzujące z totalitaryzmem.

kobieta za lada 08 kobieta za lada 09

Chodziły plotki, że miała powstać kontynuacja tego serialu ... niestety bez tytułowej bohaterki i bez już nie żyjących niektórych aktorów to już nie było by nie to - to se ne vrati :( Na pocieszenie pozostają nam powtórki jakimi od czasu do czasu obdarza nas "Kino Polska" i nadzieja, iż serial ten doczeka się wydania na DVD.