Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

6 MILIONÓW SEKUND

6 milionow sekund 0

Ponoć serial ten roboczo nazywał się "Awantura o lemura". Dopiero później nadano mu właściwy tytuł.

Ile to jest 6 milionów sekund? To już zachęcam do samodzielnego obliczenia. Przy okazji też namawiam do obejrzenia polskiego serialu właśnie pod tajemniczym tytułem "6 milionów sekund". Dlaczego tak się nazywa. Otóż tyle będzie trwała rozłąka głównego bohatera z matką.

6 milionow sekund 3

Bohaterem tego dziewietnastoodcinkowego serialu jest Krzysiek Wilczyński, dziecko mocno rozpieszczone przez swoją mamę, która samotnie wychowuje swego jedynaka. Niemniej jednak nie ma ona dużego wpływu wychowawczego na chłopca a jej przesadna troska i opiekuńczość powodują, że wyrasta on na niesamodzielnego egoistę absorbującego swoją osobą całe otoczenie. Do czasu. Matka boryka się też z własnym zdrowiem i oto nadarza się okazja wyjazdu do sanatorium gdzie może podleczyć swój chory organizm. Niezadowolony z obrotu takich spraw Krzysiek trafia do wujostwa. W oczekiwaniu na powrót mamy będzie musiał się nauczyć obowiązkowości i samodzielności. Trafia do rodziny gdzie każdy ma swoje obowiązki i włąsne sprawy. Swój egoizm Krzysiek musi włożyć między półki a zdobyć się na samodzielność w myśleniu i działaniu.

6 milionow sekund 2 6 milionow sekund 1

"Co mi się tak przyglądacie? Czy to moja wina, że tak wyglądam? Nie! Nie! I jeszcze raz nie. Odpowiada za to Krzysiek, on mnie wymyślił. Tak, tak - Krzysiek. Nazwał mnie kotomysz. Koto-mysz. Jak długo tu jestem? Przestałem już liczyć a najgorsze, że zupełnie nie wiem ile czasu to jeszcze potrwa"

Każdy odcinek liczył sobie na początku krótką animację w której niejaki "kotomysz" (stworzenie wymyślone przez głównego bohatera), który w poszukiwaniu czystej kartki papieru zdawał na bieżąco relację z ostatnich przygód Krzyśka.

6 milionow sekund 7

Premiera pierwszego odcinka odbyła się w kinie niedzielnego Teleranka - 2 września 1984 roku. Potem przez 19 tygodni widzowie śledzili losy chłopca oraz jego znajomych i przyjaciół. Oglądając film w tamtych czasach większość z nas nie zauważała w nim nic takiego szczególnego. Dopiero po latach czy nawet dekadach ponowne jego obejrzenie wprowadza nas w stan nostalgii. Przede wszystkim zdjęcia miasta - w tym wypadku chodzi o Katowice. Niektórych budynków, które pojawiają się w filmach już nie ma. Nie ma też tego uroku zajęć szkolnych i pozaszkolnych, nie ma już budek z piwem (tak charakterystycznych dla tamtych czasów). Po prostu: było - minęło - koniec.

Większość może serialu nie kojarzyć ale zapewne skojarzy sobie piosenkę, która kończyła każdy odcinek. Niestety nie wiem kto był jej wykonawcą (brak informacji w napisach końcowych) ale słowa "Dwa do przodu, trzy do tyłu" śpiewane w refrenie zapewne są większości znane. W sumie dziwna to trochę piosenka była, dziwna rytmicznie :)

6 milionow sekund 5 6 milionow sekund 6

Grający serialowego Krzyśka - Borys Lankosz to obecnie reżyser filmów dokumentalnych i z tego co wiem niezbyt miło wspominający tamtą rolę. Po wygraniu castingu spędził około roku - wraz z matką - w hotelu w Katowicach gdzie stacjonowała cała ekipa filmowa. Swoją obecność w tym serialu wspomina jako jedno z najtrudniejszych doświadczeń swego dzieciństwa. Zraził się do aktorstwa uważając go za jeden z najgorszych zawodów świata co nie zmienia faktu że oprócz tego serialu zagrał jeszcze kilka innych drobnych ról filmowych (odsyłam do Wikipedii).

6 milionow sekund 4

Towarzyszyli mu różni aktorzy, chociaż większość z nich to byli aktorzy nieprofesjonalni jak np. nieżyjący już Leszek Drogosz, polski bokser, trzykrotny mistrz Europy, brązowy medalista olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, zwany „Czarodziejem ringu”. Wcielił się on w wujka Krzyśka ale też był w samy żywiole bo jego postać prowadziła szkółkę bokserską i trenowała przyszłych mistrzów boksu.